2018’den umutluyuz

2018’den umutluyuz

Hollandalı turistlerin büyük ilgi gösterdiği ve Türkiye'nin en büyük katılımcı olarak yer aldığı Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı başladı.

2018’den umutluyuz


2018’den umutluyuz

KAFKAS HABER AJANSI /  ERGUN KULA  UTRECHT

Hollandalı turistlerin büyük ilgi gösterdiği ve Türkiye'nin en büyük katılımcı olarak yer aldığı Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı başladı.

Utrecht’teki Jaarbeurs Salonu'nda organi ze edilen ve Hollandalıların tatil tercihlerinde önemli bir rol oynayan fuar açılışı renkli görüntülere sahne  oldu.

Bu yıl 48’inci defa kapılarını açan  ve 14 Ocak'a kadar devam edecek fuarda Türkiye, Lahey Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin, 50’ye yakın kurum ve kuruluşun katılımıyla açtığı yaklaşık 652 metrekarelik stantla fuarın  en büyük katılımcısı oldu.

Konuklara Maraş Dondurması ve Türk simidi ikramının yanı sıra ebru ve el işleri gösterileri  yapıldı. Ikramlar fuar sonuna kadar sürecek.

Fuarın resmi açılışı dolayısıyla Türkiye standında düzenlenen resepsiyona, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy ve beraberindeki heyet, Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Alper Yüksel, Amsterdam Başkonsolosu Tolga Orkun, Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız , Rottrerdam Charlois Belediye Başkan Yardımıcıs Zeki Baran, ORKA group  Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları, Hollanda Türk Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Kamil Saygının   yanı sıra  Antalya, Marmaris, Fethiye, Bodrum, Dalaman, Nevşehir, Bursadan Turizmciler, otellerin temsilcileri, bazı İlçelerin belediye Başkanları, tur oparatörleri,  seyahat acente temsilcileri ve davetliler katıldı.

 Fuara  Türkiye'den  yaklaşık 100 kişi katıldı.

Müsteşar Arısoy  Türkiyenin Avrupadaki fuarlara büyük önem verdigini  belirtti.

Arısoy, burada yaptığı konuşmada,  48 yıllık tarihi ve 7 büyük turizm fuarından biri olan Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı'na Türkiye'nin 38 yıldır katılım gösterdiğini söyledi.

Hollanda'nın, Türkiye turizminde önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatan Arısoy, 3 yıl önce misafir ettikleri 1 milyon 300 bin Hollandalıyı 2018 yılında da aynı rakamla misafir edeceklerini düşündüğünü belirterek, "2015 ve 2016 yıllarında hiçbirimizin hatırlamak istemediği olumsuz şeylere rağmen 2017 yılında çok büyük bir toparlanma gerçekleştirdik. Bu toparlanma Türkiye'nin turizm sektörünün ve ayrıca bizim ürünümüzün ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. İnşallah 2018 yılı bir önceki yıldan çok çok daha iyi olacak. Bunun işaretlerini 2017 yılının ikinci yarısından itibaren almaya başlamıştık." ifadelerini kullandı.

Bu yıl konsept değişikliğine giderek fuardaki stantların bölge bölge görülmesini istediklerine dikkati çeken Dursun, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu konsepti önümüzdeki fuarlarda da uygulamaya devam edeceğiz. Bakanlık olarak ülkemizin kültürünü, tarihini, doğal güzelliklerini, turizm çeşitliliğini ve bu güzel turizm ürününü sektörle ve sizlerle birlikte dünyaya tanıtmak üzere çaba göstermeye devam edeceğiz. Hep birlikte hareket edince çok güzel sesin çıktığı bu sektörden böyle bir iş birliğini burada da görmekten son derece mutlu olduğumu ve memnun olduğumu dile getirmek istiyorum. Fuarın, ülkemizin 2018 turizm sezonu için hayırlı uğurlu olmasını ve bereket getirmesini diliyorum." Şeklinde konuştu

Merkezi Hollanda olan ve başta  Fethiye, Marmaris, İstanbul  olmak üzere Türkiyede  ciddi turizm yatırımları bulunan,  ORKA Groep ta fuara tam kadro katıldı.

Fuar  ile ilgili açıklamalarda bulunan ORKA Groep Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları

Bu yıl Türkiye geçtiğimiz yıla göre çok daha  fazla ilgi görüyor ve görecek. 2016 da ve  2017 yıllarında Avrupalı gurbetçiler Türkiye ye büyük ilgi gösterdi.  Türkler , Almanlara göre iki kat daha fazla harcama yaparak Türk ekonomisine ve Türk turizmine katkıda bulunuyor.2018 yılında Türkiye ilgi odağı olacak, bunu  yakınen  gözlemliyoruz. Biz groep olarak hazırlıklarımızı tamamladık. Sezon için yeni çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Rusya, Ukrayna ve İngiltere  ile bağlantılarımızı tamamladık. Avrupa Birliği ülkeleriyle de ilişkiler daha iyiye doğru gidiyor. Bu bağlamda da Avrupalı Dostlarımızı ve konuklarımızı Türkiyede en iyi bir şekilde agırlamak istiyoruz. Tesislerimiz  gayet güzel ve modern ,  yaz turizminin yanı sıra Saglık ve Kültür  turizminde de Türkiye iddialı dedi

Utrecht Turizm Fuarını ,  geçtiğimiz  yıl  109 bin kişi ziyaret etmişti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

2018’den umutluyuz
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  

2018’den umutluyuz

DMCA.com Protection Status

2018’den umutluyuz

  Yukleme: 0.060990