KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

DAVRANIŞ BİLİMLERİ UZMANI AŞKIM KAPIŞMAK’LA SÖYLEŞİ

  Arzu KILIÇ

          arzu.kilic@tbd.org.tr
         DAVRANIŞ BİLİMLERİ UZMANI AŞKIM KAPIŞMAK’LA SÖYLEŞİ

 Davranış Bilimleri Uzmanı Aşkım Kapışmak’la söyleşi

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Arzu Kılıç’ın, Davranış Bilimleri Uzmanı Aşkım Kapışmak ile sevgililer günü için kadın-erkek ilişkileri, protokol kuralları ve yeni çıkardığı kitap hakkında söyleşisi:

Davranış Bilimleri Uzmanı ve Yazar Aşkım Kapışmak:

Evlilik kararında, duygudan önce mantığa başvurulmalı

İnsanın kendini keşfetmeden evlenmemesi gerektiğine dikkat çeken Kapışmak, “Evleneceğiniz kişinin, iletişim tarzını, sorun çözme stilini, stresle mücadele etme yollarını iyi gözlemleyin” uyarısında bulundu.

Geldi çattı şubat ayı… Şubat ayı herkes için farklı şeyler ifade ediyor ama birçok kişi için “Sevgililer Günü” nedeniyle “sevgi ve aşkı” ifade ediyor.

14 Şubat Sevgililer Günü’ne çok az bir zaman kaldı. O gün sevdiğinize, hayalleriniz ve bütçeniz doğrultusunda hediyeler alabilirsiniz. Çok sayıda kişi, sevgilisine ne alması gerektiğini doğrudan İnternet’e soruyor. Ama kendinize haksızlık etmeyip daha yaratıcı olabilirsiniz.

Bu arada en çok evlilik teklifinin sevgililer gününde yapıldığını duymuştum. Siz siz olun büyülendiğiniz duyguların etkisi geçtikten sonra kararlar alın.

Unutmamak gerekir ki “aşk”, sadece karşı cinse duyulan bir olgu değil. Annenin yavrusuna duyduğu hisler, kardeşinize, annenize, babanıza duyduğunuz hisler de aşktır.

Sözü fazla uzatmadan televizyonlarda kadın-erkek ilişkileri, beden dili ve kişisel gelişim alanında stand-up şovları ve en çok satanlar listesindeki kitaplarıyla herkesi kendine hayran bırakan Davranış Bilimleri Uzmanı ve Yazar Aşkım Kapışmak ile yaptığımız söyleşiye geçmek istiyorum.

Sevginizi tek bir güne sığdırmak yerine 365 gün yaşamanız dileğiyle…

- Sizi medyadan ve yazdığınız kitaplardan tanıyoruz. Aşkım Kapışmak Eğitim Danışmanlık Organizasyon şirketi olarak hangi konularda, hangi marka ve kişilere danışmanlık yapıyorsunuz?

- Aşkım Kapışmak Akademi olarak şirketlere Protokol, Nezaket ve Zarafet kuralları, liderlik, takım çalışması, imaj yönetimi, stres, iletişim ve beden dili konularında eğitim danışmanlık hizmeti veriyoruz. Ekibimiz alanlarında uzman eğitmenlerden oluşmakta. Cumhurbaşkanlığı Protokol Uzmanı İhsan Ataöv, TRT Haber, Özge Uzun ve Simge Fıstıkoğlu uzmanlarımız arasında. Şirketlerin yönetim kuruluna özel koçluk hizmetimi veriyoruz. Çalıştığımız kurumlardan bazıları, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Emniyet Müdürlükleri, Aksa Holding, Aras Kargo ve CNR Fuarcılık vb gibi…

Bilginin olmadığı yerde beden dili etkisini yitirir

- Bazen bir bakış ya da hareket kelimelerle anlatamadığınız çok şeyi ele verir. Özellikle iş yaşamında, başarıya giden en etkin yollardan biri de insan ilişkileri. İş görüşmelerinde aldığınız bir tavır, davranış biçimi ya da bir mimik bir anda her şeyi iyiye ya da kötüye sürükleyebilir. İş yaşamımızda beden dilimizi nasıl doğru şekilde kullanabiliriz?

- Beden dilinden önce zihinsel beceri şart. Konuya hâkim olmak, beceri ve yeteneğimizin gereken süreçte olması gerekir. Bilginin olmadığı yerde beden dili etkisini yitirir. İkincisi kendimize ait bir giyim tarzı, imajımız olmalı. Beden dilinin etkinliği samimiyetten geçer. Karşımızdaki kişiyi bir ürün, para gibi görmemek, ağzından çıkacak iki kelimeye muhtaç hissetmemek gerekir. Böyle olunca güvenimiz artar. Ne çok resmi ne çok rahat olmalı. Nezaket ve zarafet önemli. Teşekkür dilimizde hazinemiz olmalı.

Başarılı insanlar çok bedel ödemişlerdir

- İş yaşamında uzun süreçler geçirmiş, insan sarrafı diyebileceğimiz başarılı insanlarda gördüğünüz ortak noktalar nelerdir?

•          Hayatlarında çok bedel ödemişler,

•          Sabır eşikleri yüksek,

•          Samimiler,

•          Sabahları erken kalkarlar,

•          Kötü alışkanlıkları yok ya da az,

•          Aile kavramını önemsiyorlar,

•          Okumak ve araştırmak öncelikleri,

•          Bilmedikleri konuda meraklılar,

•          İlişkilerini dostlukla kurarlar,

•          Maneviyat kaleleri sağlam,

•          Ötekileştirmiyorlar, her insan bir bilgi onlar için,

•          Kendilerini çok anlatmazlar,

•          Stres ve öfke yönetiminde etkinler,

•          Dinlenmeyi biliyorlar.

Artık yakın ilişkilerle, abi, dayı gibi kelimelerle işler yürümüyor

- Protokol, devletler için bir güç gösterisi olduğu kadar, yönetim sisteminin ne kadar demokrat olduğunu gösterir. Devletler için bir güç gösterisi olan protokol kuralları Türkiye’de nasıl ve ne ölçüde doğru uygulanıyor?

- Bu konuda Cumhurbaşkanlığında Protokol uzmanı İhsan Ataöv var. Süreci çok iyi ve etkin yürütüyor. Devletler arası ilişkilerde gayet başarılılar. Ama aynı başarının iş dünyasında da hâkim olması gerekiyor.

Kendini bu konuda geliştirmesi gereken firmalar ve yönetim kurulları olduğu aşikâr. Yavaş yavaş fark edilmeye başlandı. Bu bize gurur veriyor. Artık yakın ilişkilerle, abi, dayı gibi kelimelerle bu işlerin yürümediğini görmekteyiz. Yeni protokol kurallarına adapte olmakta zorlanan firma sahipleri, eğitimlerle kendilerini geliştirmek zorundalar.

- Türkiye’de kamusal alanda kamu görevlilerinin resmi rolleri, mevzuat ile bireylerin sosyal hayattaki davranışları da örf ve adet denilen gayri resmi, sosyal kurallar ile düzenlenmiştir. Bir yöneticinin sosyal hayatta değeri kıyafetiyle; nezaketi davranışlarıyla; bilgisi, kültürü konuşmasıyla ve görgüsü yemesi içmesiyle ortaya çıkar derler. Ülkemizde duruşu, davranışları ve giyimiyle en çok beğendiğiniz yöneticiler kimlerdir?

- Dumankaya İnşaat İbrahim Dumankaya ve Atasay Kuyumculuk Cihan Kamer.

- Genel olarak erkekler kadınlardan, kadınlar da erkeklerden neler bekler?

- Bu sorunun tek bir cevabı var. Her iki cins de, insanlık bekler. İnsanlık kavramının içini okurlar, doldursun.

Evlilik kararında duygudan önce mantığına başvurmalı

- Aşkı bir yana bırakacak olursak ilişkide mantığını önde tutan insanlar daha sağlıklı ilişkiler kurabiliyorlar. Sağlıklı bir ilişki ve evlilik nasıl olmalı?

- Evliliğin belli bir yaşı var demek yerine, zihinsel, fiziksel gelişimin tamamlanmasını beklemeli evlenmek isteyenler. Kendini keşfetmeden evlenmemeli insan. Ne istediğini, ne istendiğini, ne beklendiğini, altından kalkıp kalkamayacağını bilmeli.

Ailesinden sağlıklı ayrışmış olmalı kişi. Anne ya da baba bağımlılığından kurtulabilmeli. Ekonomik olarak yetebileceğini hissetmeli. Evlilik kararında duygudan önce mantığına başvurmalı.

Büyüklerin görüşleri alınmalı. Evleneceği zaman vazgeçeceği hazlardan emin olmalı. Evlendikten sonra alması gereken sorumlulukları analiz edebilmeli. Anne babasıyla sınırlarını belirlemeli. Evleneceği kişinin, iletişim tarzını, sorun çözme stilini, stresle mücadele etme yollarını iyi gözlemlemeli.

Erkekler annesinin dışındaki kadınlara pek şefkat gösteremiyor

- 2014 yılı kadınlar için çok kötü geçti; boşanmak istediği için öldürülenler, kıskançlık kurbanı olanlar vs… Neden Türk erkekleri duygularını hep uçlarda yaşıyor? Neden her şeyi siyah ve beyaz olarak değerlendiriyor? Bu Türk erkekleri için kültürel bir miras mı?

- Evet biraz miras, biraz genetik, biraz öğrenilmiş. Abartılmış erkeklik imajları bunlar. Anne babanın erkek evlatlarına yükledikleri zararlı anlamlar. Daha çok erkek olma ihtiyacının sonucudur, şiddet, aldatma, işkoliklik. Hayat bazen erkeğe rollerini hatırlatır. Ailenin karşı cinsle ilişkinin önemini vurgulaması şart. Erkekler annesinin dışındaki kadınlara pek şefkat gösteremiyor. Öğrenmeliler.

Dünya barışı, huzuru istiyorsak annelik ve babalıkta iyileşmek zorundayız

- Bilindiği üzere annelik ve babalık tüm canlılarda olduğu gibi yaratılıştan kazanılmış bir nitelik. Son zamanlarda annelik bir kariyer midir sorusu tartışılmaya başlandı. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

-Kariyer planlaması bireyin sonradan kendini keşfederek, yetenek ve istekleri doğrultusunda karar verdiği meslekteki sürecidir. İhtiyaçlar hiyerarşisinde, barınma, yeme-içme, ödüllenme, geleceğe sağ kalma, sosyalleşme gibi ihtiyaçları karşılar.

Annelik ise doğumdan kadının içinde olan bir dürtüdür. Belli yaşlarda dışa çıkmak isteyen ikinci benlik gibidir. Şefkatlenmeyi, sevmeyi, sağlamlaşmayı, çoğalmayı, iyileşmeyi, empatiyi vb…gibi süreçlerin kalitesini arttırır. Allah’ın kadınlara nasip ettiği hediyedir. Hediyeye iyi bakmak gerekir. Meslekte yaptığımız birçok şey, unutulur, sonunda emekli aylığı ile aldığımız birkaç ev ile kalır. Evlatta alına yol, ölüme kadar karşımıza çıkar. Dünya barışı, huzuru istiyorsak annelik ve babalıkta iyileşmek zorundayız. Büyütülen her çocuk başka bir çocuğun hayatını çalabilir ya da yeni değerler katabilir.

Özel hayatımızı ortalıkta konuşmamalıyız

- İletişim ve ilişkilerde yapılması gerekenler listesini çıkardınız. Yeni bir yıla girmişken bu listeden en önemlilerini bizimle de paylaşır mısınız?

- Az konuşmayı öğrenmeliyiz. Kelimeler çoğaldıkça iletişim zarar görüyor. Kendimizi geliştirmeliyiz. Okuyarak, araştırarak. İşimize yarasın, yaramasın yeni bilgilere ulaşmalıyız. Akıl vermek yerine akıl paylaşmayı öğrenmeliyiz. Duygusal zekâmızı geliştirmeliyiz.

Maneviyat, teslimiyet, sabır kalelerimiz güçlenmeli. Aile değerlerine etkin yatırımlar yapmalıyız. İletişim ve beden diline dair eğitimler almalıyız. Aşırı sahiplenme, abartı anlamlar yüklemeyi bırakmalıyız. Bizim gibi olmayanlarla yaşayabilme becerilerini kazanmalıyız.

Özel hayatımızı ortalıkta konuşmamalıyız. Sanat, spor, bilim vb gibi alanlara merak duymalıyız. Nezaket, zarafet kurallarını öğrenmeli, yaşam değeri haline getirmeliyiz. İlk önce sevmek değil, ilk önce anlamaya çalışmalıyız. Hayvanlarla iyi geçinmeli, doğayla dost olmalıyız. Muhtaçların haklarını korumalı gözetmeliyiz.

İyi insan olabilmek, ruh ile nefis arasındaki savaşı kazanmaktır

- Kişisel gelişim ağırlıklı olan kitaplarınızda tasavvuf yönünüzü de okuyuculara hissettiriyorsunuz. İnsanın dengeli olabilmesi, egosunu kontrol edebilmesi ve diğer insanlara tahammül edebilmesi öyle zor ki… İyi bir insan olmak ne demek?

- Yüzde yüz 4/4 lük olabilmek değil amacımız. Sorunlar ve insanlar karşısında neyi hatırladığımızı düşünmeliyiz. Rahatlık bu dünyaya ait değil ki sonsuz rahatlık isteyelim. Başımıza gelenlerin neden geldiğini fark etmek gerek. Benim hak ettiklerim ve Allah’ın şefkat tokatları vardır. Yaptıklarından dolayı hak ettiğin sorunlar iyileşmen içindir.

Sebebini bilemediğin dertler ise öbür dünyadaki rahatlığın içindir. İyi insan olabilmek, ruh ile nefis arasındaki savaşı kazanmaktır. Ruh doğruya, nefis güzele kayar.

Değerlerimizin isimlerini ve anlamlarını yazalım bir kâğıda. Hangi değeri önemsediğimizi bulalım. Sorunlarla baş ederken o değere başvurup başvurmadığımıza bakalım. Zaten kalbimiz gece yatakta sinyalini verir, doğru ya da yanlışlarımızın.

Yeni kitap “Kalbin Anahtarı”…

-Yeni çıkan “Kalbin Anahtarı” adlı kitabınızda neyi anlatıyorsunuz? Kalbin anahtarı mutluluksa, mutluluk nasıl elde edilir?

-Son iki yıldır sosyal medyada yazdığım yazılar milyonlara ulaştı. Facebook paylaşımları beğeniler bir milyona ulaşınca yoğun bir talep geldi. Ben de insanların kalbine dokunan yazıları derledim. Biraz daha yorumladım ve KALBİN ANAHTARI çıktı.

Mutluluk değil de memnuniyet var. Mutlu olmak istiyorsan, memnun olduğun şeyleri arttır, rahatsız eden şeylerden arın. İnsan yaratılışında zaten temiz doğar. Kirleri temizle yeter.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 28309 Defa Okundu
2015-02-12

SON YAZILARI

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas: Minyatip söyleşisi Yazar Kılıç’tan Nezih Kuleyin ile Söyleşi AŞKIN BEDEN DİLİ, NEZAKETİN BEDEN DİLİDİR Üç kere “AYN” deyin… “Neşeli Günüm” ile neşelenin! “Kurum kimliğiniz ile yaptığınız paylaşımlara özen gösterin!” Gazeteci Şeref Oğuz: Ar-Ge genellikle bizde Ür-Ge’ye dönüşüyor Yazar Kılıç’tan Prof. Dr. Alkin ile Söyleşi Azeri sanatçı Cavit Tebrizli ile söyleşi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır