KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

GRAMAFON VE PLAKLARLA ZAMANA YOLCULUK…

  Arzu KILIÇ

          arzu.kilic@tbd.org.tr
         GRAMAFON VE PLAKLARLA ZAMANA YOLCULUK…

  Gramafon ve plaklarla zamana yolculuk…

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Arzu Kılıç’ın, Ankara’da tarihi bir mekanda yer alan Gramafon Kafe ile ilgili “Gramafon ve plaklarla zamana yolculuk…” söyleşisi:

Değerli okurlar,

Tatil dönemine girmeden önce sizleri tarih kokan güzel bir mekânla tanıştırmak istiyorum. İçinde bulunduğumuz ramazan aydında Ankara’da iftardan sonra çaylarınızı, kahvelerinizi keyifle yudumlayacağınız ve taş plaklardan çıkan müzik sesleri ile geçmişe yolculuk yapacağınız bir mekân Gramafon kafe…

Öncelikle sizlerle gramafon hakkında öğrendiğim şeyleri paylaşmak istiyorum. Eski Yunanca fone, “ses” ve grammein, “yazmak” veya fonograf kelimelerinden kaynaklanıyor. Gramafon’un öncüsü olan fonograf’ı 1877’de Thomas Edison keşfetmiş. Edison kendi okuduğu “mary had a little lamb” (Mary’nin küçük kuzusu) isimli parçayı 1877’de fonografa kaydederek ses kayıt tarihinin başlangıcını yapmış.

Ses kayıt aygıtları 1895 yılında ses kaydı yapmak ve bu ürünleri pazarlamak için dünyanın en elverişli kentlerinden biri olan İstanbul’a ulaşmış. Fonograf o yıllarda sinema ile birlikte anılmış. Örneğin Sabahattin Ali’nin “Gramofon Avrat” isimli eserinin 1987’de Yusuf Kurçenli tarafından aynı isimle beyazperdeye taşınmış ve bu filmin başrollerinde de Türkan Şoray ve Hakan Balamir’in oynamış. (UB/EÜ)

Batılılaşma ve yenileşme çabasındaki Türk toplumu bu alete zaman içerisinde ilgi duymaya başlamış ve plaklar altın dönemine yaşamış. Fikrîye hanım sesini plaklara veren ilk Türk kadını olarak adlandırılıyor.

Gramafon kafeye gelecek olursak kafe, Ankara Kalesi’ne çıkarken Samanyolu’nun dar sokaklarında koyunpazarı yokuşunun sonunda bulunuyor. Dışardan da içerden de renkli bir görünüme sahip olan bu kafede gramafonlar, taş plaklar, gramafon iğneleri ve gramafona dair pek çok aksesuarlar, kasetler var. Eski Türk filmlerinin afişleriyle kaplanmış olan duvarlar sizi karşılıyor.

Mekânda Atatürk köşesi, Zeki Müren köşesi ve Orhan Gencebay köşesi var. Masaların üzerinde eski sanatçıların imzalı fotoğrafları dikkat çekiyor. Eski soba, telefonlar, saatler ve tahta koltuklar da göze çarpıyor tabii…

Zeki Müren, Münir Nurettin Selçuk, Hafız Burhan Sesyilmaz, Müzeyyen Senar, Hamiyet Yüceses, Safiye Ayla gibi bir çok sanatçının plaklarını gramafondan keyifle dinleyebilirsiniz.

Ankara’da gramafon meraklılarını cezbeden bir yer burası. Çay, kahve içmek için iyi bir durak olan Gramafon kafenin yemek menüsü de var. Aperatif tost, gözleme gibi yiyeceklerle karnınızı doyurabiliyorsunuz.

Sahibi Ali Okan, Nam-ı Diğer gramofoncu Ali yıllarca biriktirdiği gramofon ve taş plakları burada sergiliyor ve satıyor. Kafe sahibi gramofoncu Ali’nin 20 yaşındaki genç çırağı Tarık Hayran ve Musa Olcay ile kafenin kuruluş hikâyesini konuştuk.

Samanpazarına yolunuz düşerse Gramafon kafeye mutlaka uğramanızı tavsiye ediyorum.

Keyifli okumalar dilerim

Gramafonun ruhunu yaşatmak ve onu gençlere sevdirmek istiyoruz

20 yıllık birikimini insanlarla paylaşmak, gramofon, pikap, plak ve radyoyu gençlere sevdirmeyi amaçlayan Gramafoncu Ali, bunu hoş bir ortamda oluşturmaya çalışıyor.

- Ankara’nın Samanpazarı’nda kömür sobasıyla ısınan, gramofon dinlenen, her yanı taş plaklarla bezenmiş şirin bir mekânınız var. Bize kafenin kuruluş hikâyesini anlatır mısınız? Kafe ne zaman açıldı ve neden adı gramafon?

- Ustası olarak yanında çalıştığım Ali Bey, Samanpazarı’nda yıllar evvel gramofonda dinlediği bir Âşık Veysel türküsünden çok etkilenmiş, gramofonu keşfetmiş. Antika tamircisiydi ve gramafona merakı vardı. Gramafon tamirliği yapıyordu. Önce gramofon ve taş plakları alıp satmaya başlamış, sonra toplantılarda, meyhanelerde gramofon çalmış. Ankara’da gramofoncu Ali olarak plak, gramofon ve radyoda bu sektörün önemli isimlerinden biriydi. Hem satış hem de tamir anlamında atölyesinde hizmet veriyordu.

Zaman içerisinde gramofon ve plakları çoğalmaya başlayınca,20 senelik birikimini insanlarla paylaşmak iste ve gramofon kafeyi kurdu. Şu anda elinde plak, kaset ve diğer orijinal kayıtlar olmak üzere 30 bin eserlik koleksiyon mevcut.

- Gramafon Kafe’yi Samanpazarında açmanızın bir nedeni var mı? Kafenize en çok kimler ilgi gösteriyor? Müşteriler kafeye geldiklerinde onları neler bekliyor?

 - Çok eski tarihi bir yer olduğu için Samanpazarı’nı tercih ettik. Yıllardır burada çalıştığımız için burayı tercih ettik. Pirinçhan’da atölyemiz vardı. Ali Bey yeniye karşıdır  Burası eski ve turistik bir yer olduğu için seçildi.

50 yaş üzerindeki kişiler, gençler, öğrenciler, yerli-yabancı turistler, özellikle nostaljik plaklara meraklı olan ünlü insanlar ziyaretçilerimiz.  Nuri Alço, Eşref Kolçak, Perihan Savaş, Filiz Akın Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Okan Murat Öztürk, Mustafa Ceceli gibi müzik camiasından insanlar da misafirimiz oldu.

Buraya gelen insanlar her şeyden önce çok şaşıracaklar. Gramafonu ve taş plakları öğrenip dinleyecekler. Amacımız gramofoni yaşatmak…

- Son olarak bir dönem evlerin en güzel köşesinde nostaljik eşyalar olarak yer bulan plak ve gramafonlar, film ve diziler sayesinde tozlu raflardan indi ve yüksek fiyatlara alıcı bulmaya başladı. Gramafon dinleyicisi ile günümüzün CD dinleyicisinin arasındaki farklar nelerdir?

Kulak zevki tabii ki… İkisi arasında çok büyük farklar var.

Gramafonu dinleyen insan onu asla bırakamaz. Önemli olan onu sevmek. Amacımız gramafonun ruhunu yaşatmak ve onu gençlere sevdirmek

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 27185 Defa Okundu
2015-06-30

SON YAZILARI

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas: Minyatip söyleşisi Yazar Kılıç’tan Nezih Kuleyin ile Söyleşi AŞKIN BEDEN DİLİ, NEZAKETİN BEDEN DİLİDİR Üç kere “AYN” deyin… “Neşeli Günüm” ile neşelenin! “Kurum kimliğiniz ile yaptığınız paylaşımlara özen gösterin!” Gazeteci Şeref Oğuz: Ar-Ge genellikle bizde Ür-Ge’ye dönüşüyor Yazar Kılıç’tan Prof. Dr. Alkin ile Söyleşi Azeri sanatçı Cavit Tebrizli ile söyleşi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır