KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

“KURUM KİMLİĞİNİZ İLE YAPTIĞINIZ PAYLAŞIMLARA ÖZEN GÖSTERİN!”

  Arzu KILIÇ

          arzu.kilic@tbd.org.tr
         “KURUM KİMLİĞİNİZ İLE YAPTIĞINIZ PAYLAŞIMLARA ÖZEN GÖSTERİN!”

  “Kurum kimliğiniz ile yaptığınız paylaşımlara özen gösterin!”

Kafkas Haber Ajansı ( KHA ) Yazarı Arzu Kılıç’ın, AssessmentSystems Kurucusu ve CEO’su Levent Sevinç ile söyleşisi:

Değerli okurlar,

Psikometrik ölçme ve değerlendirme alanında insan kaynakları sektörüne hizmet veren AssessmentSystems Kurucusu ve CEO’su Levent Sevinç ile çalışmaları, insan kaynakları (İK) alanındaki son gelişmeleri ve sosyal medya kullanımının işe alım süreçlerine etkilerini konuştuk.

“Değerlendirme ve Gelişim Merkezi”, yetenek testi,  kişilik ve yetkinlik envanterleri gibi hizmetler verdiklerini anlatan Levent Sevinç, şirketlerin çoğunlukla yöneticilerini değerlendirmelerini istediklerini, ama onları işe alırken etkili bir değerlendirme yapmadıklarını belirtti.

Adaylara yönelik Facebook uygulamaları geliştirdiklerini de belirten Sevinç, adayların kendilerine uygulanacak yetenek testinde yer alan soruların benzerlerini bu mecrada önceden çözme fırsatı bulabildiklerini söyledi. Ayrıca adayların sosyal medya paylaşımlarını da dikkate alan İK departman sayısının her geçen gün arttığını, iş yerinde olduğu gibi, işe alım sürecinde de İK’nın demokratik yaklaşımının önem kazandığını açıkladı.

İş başvurusu yapanlara, kariyer değişikliği yapacak olanlara bol şans ve keyifli okumalar dilerim.

-Her yıl yaklaşık 4.500 kişiyi değerlendiren, yetkinlik ve kişilik envanterlerine göre ölçümleyen AssesmentSystems’ın kurucususunuz. İş başvurularında adayların yetenek, yetkinlik ve kişilik envanterlerini neye göre ölçüyorsunuz ve bunları nasıl değerlendiriyorsunuz? Kısaca çalışmalarınızdan söz eder misiniz?

-Kurucusu olduğum AssessmentSystems, psikometrik ölçme ve değerlendirme alanında insan kaynakları sektörüne hizmet veren lider bir kuruluş.  İki ana başlıkta hizmet veriyoruz. İlki, simülasyon içerikli uygulamalarla kişinin potansiyelini belirleyen Değerlendirme ve Gelişim Merkezi uygulamaları.  Bu alanda pazarda en yoğun proje yapan firma biziz.

Değerlendirilen kişi için en az yarım, çoğunlukla tam günlük değerlendirme içeren bu uygulamaya tâbi tutuluyor. Ayda yaklaşık 400 kişi değerlendiriyoruz. Bugüne kadar 20 binden fazla kişiyi değerlendirdik. Diğer ana başlık ise yetenek testi,  kişilik ve yetkinlik envanterleri gibi psikometrik araçlar. Bugüne kadar üç milyondan fazla kişi bizim psikometrik araçlarımızla değerlendirildi.

Yakın zamanda ise iki yeni şirket kurdum. Biri yetkinliklerin geliştirilmesine yönelik butik gelişim programları sunan bir eğitim şirketi, diğeri ise yönetici işe alımı gerçekleştiren bir işe alım firması. Her iki firma da AssessmentSystems’ın işini tamamlar nitelikte.

Biz ağırlıklı olarak yönetsel pozisyonlardaki çalışanların potansiyelini değerlendiriyoruz. Bu değerlendirmelerin sonunda gelişim ihtiyaçları ortaya çıkıyor ve bu ihtiyaca en doğru şekilde yanıt verecek firma, değerlendirme sonuçlarını anlayan ve buna uygun programlar tasarlayabilen firmalar olmalı. Değerlendirmeyi biz yaptığımız için gelişim programını tasarlamayı da etkin bir biçimde yapabiliriz, diyoruz. Öte yandan şirketler çoğunlukla bizden yöneticilerini değerlendirmemizi istiyorlar, ama onları işe alırken etkili bir değerlendirme yapmıyorlar. Bu yüzden işe alım firması da, doğru yöneticilerin işin en başında işe alınmasını sağlamayı amaçlıyor.

Sektöre getirdiğimiz birçok yenilik var. Bunlardan en son olanı, “Sanal Değerlendirme Merkezleri”. Sanal Değerlendirme Merkezleri ile danışmanlar artık klavyenin ucunda! İK dünyasında son yıllarda hızla yükselen bu uygulama artık farklı sektörlerdeki birçok firma tarafından tercih ediliyor. Sanal Değerlendirme Merkezleri’nde danışmanlar artık işe alımlarda adayları on-line ortamda değerlendirebiliyor. Sanal Değerlendirme Merkezleri firmalar için daha esnek, daha düşük maliyet ve daha gerçekçi sonuçlar sağlıyor. Bu sistemle birlikte farklı coğrafi lokasyonlardaki çok sayıda aday aynı anda değerlendirilebiliyor. Bir günde 100 kişi ölçümlenebiliyor, yol vb. gibi masraflar olmadığı için maliyet konusundan ciddi kazançlar sağlanıyor.

- İş başvurularında adayların CV’leri çok önemli ancak işverenler genel olarak en çok hangi özelliklere dikkat ediyorlar?

-Özgeçmişler, adayların değerlendirme sürecinde öne çıkmalarını sağlayan, kendileri tarafından hazırlanmış kişisel tanıtım dokümanı özelliği taşır.  İşverenin adayla ilgili ilk izlenimini, özgeçmişin sadeliği ve özenli hazırlanmış olması oluşturur.

Belirli bir bütünlük içerisinde, kişisel ve eğitim bilgileri, varsa iş deneyimi ve diğer bilgilerin paylaşılması, başvurulan pozisyona uygun resim eklenmesi ve içerikte imla hatası olmamasına özen gösterilmesi oldukça önemli.

İşveren, deneyimsiz adayların özgeçmişlerinde ağırlıklı olarak kişisel ve eğitim bilgilerine, staj deneyimine ve yabancı dil bilgisi düzeyine (özellikli bazı pozisyonlar için) özellikle dikkat etmekte.

Profesyonellerin özgeçmişlerinde ise eğitim durumu, yabancı dil bilgisinin (özellikli pozisyonlar için) yanı sıra iş deneyimleri kapsamında almış oldukları görev ve sorumluluklar ile varsa gerçekleştirdikleri proje çalışmaları, ödülleri özellikle dikkat edilen noktalar.

- Değişen ve gelişen iş dünyasında insan kaynakları da çok hızlı ilerliyor. Teknolojik gelişmeler, X,Y ve Z kuşakları,  gençlerin iş dünyasına katılımı ve değişen iş ihtiyaçları insan kaynakları departmanını ve yöneticilerini değişime itiyor. Stratejik bir alan olan insan kaynakları departmanları nasıl yenilenmeli ve İK yöneticileri kendilerini nasıl geliştirmeliler?

-Teknolojiden korkmak yerine, hızlı bir şekilde süreçlerine dahil etmelerini öneririm. Bugün aynı anda binlerce adaya on-line uygulama yaptırabiliyoruz. Webcam servisimiz ile sınavların güvenliğini yükseltebiliyoruz. Aday evden çıkmadan işe alım sürecine dahil olup, süreçte ilerleyebiliyor. Yüzlerce kilometre uzaktaki bir adaya değerlendirme merkezi uygulaması yapabiliyorsunuz. İK yöneticileri, bu gelişmeleri uzaktan izlemek yerine süreçlerine dahil etmeliler.

- Sosyal medya, bulut servisleri ve mobil teknolojilerdeki gelişmeler insan kaynakları yöneticilerinin iş yapış süreçlerini olumlu etkiliyor. Son zamanlarda adayların sosyal medya kullanımı, paylaşımları ve görüntülü mülakatlar çok popüler. Sosyal medya kullanımının işe alım süreçlerine dahil olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Adaylara yönelik Facebook uygulamaları geliştiriyoruz. Böylece adaylar, kendilerine uygulanacak yetenek testinde yer alan soruların benzerlerini bu mecrada önceden çözme fırsatı bulabiliyor. Bir diğer uygulamamız da, adaylar kısa bir envanter uygulamasıyla başvurdukları pozisyona uygunluklarını kendi kendilerine belirleyebiliyor.

Bu tür çalışmalar Y kuşağı üzerinde olumlu bir etkiye sahip. İK’da aday deneyimi her geçen gün önemini artırıyor. İşe alım süreci sonunda aday ya iç ya da dış müşteriniz oluyor. Her ikisi için de, iyi deneyim yaşamalarını sağlamanız önemlidir.

-Adayların sosyal medyayı bilinçli kullanımları ile ilgili önerileriniz nelerdir?

-Adayın sosyal medya paylaşımlarını da dikkate alan İK departman sayısı her geçen gün artıyor. İş yerinde olduğu gibi, işe alım sürecinde de İK’nın demokratik yaklaşımı önem kazanıyor.

Kişiler, kişisel paylaşımlarında özgürdürler. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan biri, kişinin kurum kimliği ile yaptığı paylaşımlarda gerekli özeni göstermesidir. Global şirketlerde “Sosyal Medya Politikası” çalışanlar ile paylaşılıyor. Bu tür çalışmaların önümüzdeki yıllarda Türkiye’de de yaygınlaşacağını düşünüyorum.

- Son olarak size göre geleceğin insan kaynakları trendleri neler olacak? Özellikle insan kaynaklarında hangi teknolojiler daha popüler olacak?

-İK, çok hızlı bir şekilde dijitalleşiyor. Oldukça kısa bir süre sonra tüm süreçler on-line ilerliyor olacak. Daha hızlı, ekonomik ve pratik olması nedeniyle Sanal Değerlendirme Merkezi uygulamaları yaygınlaşacaktır. Böylece kişinin gelecekteki performansını tahmin etmede en güçlü araç alan Değerlendirme Merkezi organizasyonun her seviyesinde kullanılmaya başlanacak.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3577 Defa Okundu
2015-12-01

SON YAZILARI

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas: Minyatip söyleşisi Yazar Kılıç’tan Nezih Kuleyin ile Söyleşi AŞKIN BEDEN DİLİ, NEZAKETİN BEDEN DİLİDİR Üç kere “AYN” deyin… “Neşeli Günüm” ile neşelenin! “Kurum kimliğiniz ile yaptığınız paylaşımlara özen gösterin!” Gazeteci Şeref Oğuz: Ar-Ge genellikle bizde Ür-Ge’ye dönüşüyor Yazar Kılıç’tan Prof. Dr. Alkin ile Söyleşi Azeri sanatçı Cavit Tebrizli ile söyleşi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır