KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÜÇ KERE “AYN” DEYİN…

  Arzu KILIÇ

          arzu.kilic@tbd.org.tr
         ÜÇ KERE “AYN” DEYİN…

 

 Üç kere “AYN” deyin…

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Arzu Kılıç’ın Aynebilim Aşevi hakkında yapmış olduğu söyleşisi:

Değerli Okurlar,

Yeni yıldaki ilk köşe yazımda sizleri, “Aynebilim Aşevi” ile tanıştırmak istiyorum. Bizlere umut veren ve ışık saçan, dünyada kötü şeyler kadar iyi şeylerin de olduğunu gösteren örnek bir hareket… Aynebilim Aşevi, Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’e yaklaşık 40 dakikalık bir uzaklıkta bir köyde hizmet veriyor. Aşevinin kuruluş hikâyesi kadar köyün olduğu bölge de ilginç… Köyde 52 baraka var ve 300’den fazla insan yaşıyor. Nüfusun 3’te 1’i çocuk. Çekirdek aileler olduğu kadar 12 kişilik aileler de var.

Aynebilim Aşevi’nin sahibi ismini sır gibi saklayan “melek”, bir kadın. Kod adı: “ AYN”.  Bir sosyal paylaşım sitesinde üç kere “Ayn” yazanın yardımına koştuğu için kendisini böyle adlandırıyor. Türkiye’de Büyükada’da yaşamış. Grafik tasarımcılığı ve editörlük yapmış. Çeşitli yemek kitapları var.

AYN bir gün “Kamboçya’nın başkentinde çöp toplayarak hayatta kalmaya çalışan bir köy”ün hikâyesini okuyor. O an radikal bir karar alıyor ve bir buçuk ay sonra Kamboçya’ya taşınıyor. ilk başlarda kısıtlı İngilizcesi ile köydekilerle anlaşmakta zorluk yaşıyor. Ancak ilerleyen zaman içerisinde köylüler ile beden dilini kullanarak iletişim kuruyor. Köylüler AYN’a yardımcı oluyor ve onu çok seviyorlar. Köyde çocuklara yemekler, pastalar hazırlarken bir arkadaşı köye ücreti dahilinde yemek ısmarlayacağım ve sen de bunun fotoğrafını sosyal medyada paylaşacaksın diyor. Böylece bu sosyal medyada yaygınlaşıyor ve birçok insan Kamboçyalı çocuklara yemek ısmarlıyor.

Kurduğu aşevinde köydeki yardımcısı ile birlikte çocuklar için yemekler, çikolatalar, kekler yapıyorlar ve oyunlar oynuyorlar. İnsanları mutlu ederek mutlu olmanın peşindeyim diyen AYN, “Çocukların güldüğünü görmek dünyanın en güzel şeyi. Eğer bir çocuk güldüğünde sizin de yüzünüz gülmüyorsa benim ne yaptığımı asla anlayamayacaksınız. Onlar o kadar güzel ki. Onlarla dans etmek, resim yapmak, şarkı söylemek, koşmak istiyorum. Onların hayatlarına dokunmak istiyorum. Gözlerinin içi öyle güzel gülüyor ki bir ömür boyu onları mutlu etmek için Kamboçya’da kalabilirim” diyor.

AYN’a Kamboçya’da kurduğu “Aynebilim Aşevi”nin hikâyesini sorduk. Gelin söyleşiyi birlikte okuyalım ve kendi adımıza dersler çıkartalım…

AYN’ın“Yaşam Tarlası”  ve “Kaldırım Taşı” kampanyaları da var. Ayrıntıları www.aynsoupkitchen.com adresinden öğrenebilirsiniz. Siz de çocukların süper kahramanı olmak isterseniz adrese bir göz atın derim.

Ha İstanbul’da ha Kamboçya’da…

“Bir yazı okudum, hayatım değişti” diyen AYN, İnternet olduğu sürece işini yapıp para kazanabildiğini, dinin, dilin, ırkın bir öneminin olmadığını insanları mutlu etmenin peşinde olduğunu vurguladı.

-“Bir kitap okudum hayatım değişti” diyenler var. Siz de “Bir yazı okudum hayatım değişti” diyorsunuz? Neden Kamboçya’ya gittiniz, hayalleriniz neydi? Orada kurduğunuz Aynebilim Aşevi’nin kuruluş hikâyesini anlatır mısınız? 

- Kamboçya’nın başkentinde çöp toplayarak hayatta kalmaya çalışan bir köyün hikâyesini okudum bir gün.. O an karar verdim o köye gidip kazandığım parayı onlarla birlikte harcamaya. Serbest (Freelance) çalıştığım için nerede olduğumun bir önemi yoktu. Çünkü serbest çalışıyorsanız dünyanın neresinde olursanız olun İnternet olduğu müddetçe işinizi yapabilir, para kazanmaya devam edebilirsiniz. Daha hava aydınlanmadan yola çıkıp hava karardığında evine dönen milyonlarca insandan biri olmak istemedim hiçbir zaman. Onun için yıllardır serbest çalışıyorum. Birkaç defa düzenli bir işim olsun kafasına girdim ama afakanlar basar basmaz evime geri döndüm. Onun için ha İstanbul’da yaşamışım ha Kamboçya’da. İnternet olduğu sürece işimi yapıp paramı kazanabiliyorum. Ne mi yapıyorum? Biraz sosyal medya, biraz grafik tasarım, biraz mobil oyun, biraz da yemek kitabı.

Türkiye’de sadece kendim için harcadığım parayla hem onların karnını hem de kendi karnımı doyurabiliyordum. Yazıyı okuduktan bir buçuk ay sonra Kamboçya’daydım. Önce köyü buldum, sonra aşevi olarak kullanacağım binayı sonra da personeli.

Geçen yıl ocak ayında ilk yemeğinizi dağıttık. Köy, yaklaşık 50 barakadan oluşuyor. Her barakaya bir tane sefer tası verdim. Her sabah boş sefer taslarını getirip öğlene doğru dolu olarak alıyorlar. Üç katlı sefer taslarının iki katına etli sulu yemek diğer katına da pilav koyuyoruz. Birkaç ay sonra bağışlar gelmeye başladı ve kontrolüm dışında bir para birikmeye başladı. O zaman “Yaşam Tarlaları” fikri geldi aklıma. Ölüm Tarlaları’nın karşısındaki boş araziyi kiraladım ve oraya bir kompleks açıyorum. İçinde okul, atölyeler, sağlık kabini, kelebek parkı ve restoran olacak. Böylece köylülerle birlikte çalışıp para kazanacağız.

- Öğrendiğimiz kadarıyla Aynebilim Aşevi, sosyal medya üzerinden dünyanın her yerinden insanların ihtiyaç sahibi çocuklara yemek, dondurma, çikolata ısmarlayabilmelerini sağlıyor. Bu sürecin nasıl işlediğini anlatır mısınız? Kamboçya’daki çocuklara özellikle Türk halkının ilgisi nasıl?

-Bağışların çoğu Türkiye’den yapılıyor. Sitemizde çeşitli seçenekler var. İsteyen yemek ısmarlıyor, isteyen dondurma, isteyen kaldırım taşı satın alıyor ya da gönlüne göre bağış yapıyor. Hatta doğum günü pastasını çocuklarımla kestiren bile var. Onlar para gönderiyorlar biz burada parti yapıyoruz.

- Aynebilim Aşevi, örnek bir sosyal sorumluluk projesi aslında. İnsanları ayrıştırmadan beyaz-siyah, Alevi-Sünni, sağcı-solcu, Kürt-Türk, Müslüman-Hıristiyan demeden sadece insan oldukları için yardım edebilmek çok değerli bir şey. Ancak yüzyıllardır dünyanın pek çok yerinde birçok insan, insanlık dışı muameleye maruz kalıyor. Yani tüm dünyanın sorunu biraz da vicdansızlık ve empati yoksunluğu. Biz insanoğlunun vicdanına ne oldu?

-Vicdanlarımızı bencilliğimiz ele geçirdi. Sadece kendimizi, kendimizden olan insanları düşünüyor önemsiyoruz. Kimseye insan olduğu için değer vermiyoruz. Bırakın dirileri ölülerimizi bile ayrıştırdık ve her geçen gün daha da ayrıştırılıyoruz. Benim için dinin, dilin, ırkın bir önemi yok. Benim için herkes insan ve ben insanları mutlu etmenin peşindeyim. Aynebilim Aşevi nin temel misyonu da bu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 11770 Defa Okundu
2016-01-14

SON YAZILARI

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas: Minyatip söyleşisi Yazar Kılıç’tan Nezih Kuleyin ile Söyleşi AŞKIN BEDEN DİLİ, NEZAKETİN BEDEN DİLİDİR Üç kere “AYN” deyin… “Neşeli Günüm” ile neşelenin! “Kurum kimliğiniz ile yaptığınız paylaşımlara özen gösterin!” Gazeteci Şeref Oğuz: Ar-Ge genellikle bizde Ür-Ge’ye dönüşüyor Yazar Kılıç’tan Prof. Dr. Alkin ile Söyleşi Azeri sanatçı Cavit Tebrizli ile söyleşi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır