KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNDE GÖRGÜ KURALLARINA BİRAZ ÖZEN LÜTFEN!..

  Arzu KILIÇ

          arzu.kilic@tbd.org.tr
         BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNDE GÖRGÜ KURALLARINA BİRAZ ÖZEN LÜTFEN!..
Bilişim teknolojilerinde görgü kurallarına biraz özen lütfen!..
 
Yazışmalarda dilbilgisi kurallarına uyun, özel günlerde toplu mesaj yerine kişiye özel iki kelimelik mesaj gönderin. E-posta yazarken büyük harfle (çünkü bağırmak demek) yazmayın
 
“İlim meclisine girdim, eyledim kıldım talep, ilim ta gerilerde kaldı, illa edep illa edep”
Yunus Emre
 
Değerli okurlar,
Günümüzde toplumumuzun tamamı hâlâ görgü kurallarını tam olarak özümseyememişken, teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte “bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımına ilişkin görgü kuralları” çıktı. Gerek günlük yaşamın hızı, gerek duyarsızlık ve gerekse özensizlik nedeniyle çoğu kez telefon konuşmalarımıza, sosyal medya ve e-postada yazdıklarımıza dikkat etmiyoruz. Oysa bu alanlarda yaptığımız her şey, bizim kimliğimizi ele veriyor. Telefonunuzun müzik sesinden nasıl bir kişiliğe sahip olduğunuz anlaşılıyor. Sosyal medyadaki arkadaşlarınız arasında yöneticilerinizin olması, paylaşıp yazdıklarınız açısından ciddi sorunlar yaşamanıza yol açabiliyor. Ayrıca bu mecrada siyasi görüşleriniz veya özel paylaşımlarınız bir tehdit oluşturabilir.
 
Görgü kuralları;”Hoşgörülü ve iyimser olmak, olgun davranışlar sergilemek, başkalarını rahatsız edici davranışlardan sakınmak, uygun olmayan el ve sözlü şakalardan kaçınmak, oturma ve kalkmaya dikkat etmek vs..” şeklinde tanımlanıyor. Tabi ki genel olarak görgü kurallarına uyma gibi bir zorunluluğumuz yok. Hukuken suç da değil. Ama toplumun genel görgü kurallarına uymayanları dışladığı da biliniyor. Görgü kurallarına uymamız diğer insanlara saygı gösterdiğimiz ve onların duygularına önem verdiğimiz anlamına geliyor.
 
Bilişimde görgü kurallarıyla ilgili alanında uzman olan Kurum İtibar Danışmanı Salim Kadıbeşegil, Kariyer ve Protokol Danışmanı Yasemin Tecimer ve Halkla İlişkiler (PR) Uzmanı, Eğitmen Nurcan Karagöz Herischi ile görüştüm.
 
Bu alanda neyin doğru, neyin yanlış olduğunu sizler için sordum. Gelin hep birlikte teknolojik görgü kurallarını öğrenelim, bu kurallara uyalım, uymayanları uyaralım
Uzmanların konuya ilişkin uyarılarından bazıları şöyle:
 
Telefon seslerini çok abartılı seçmeyin, toplu taşıma araçlarında telefon kullanmayın, yüksek sesle konuşmayın. Okul, hastane, kütüphane gibi mekânlarda telefonları “titreşim” konumuna alın. Toplantı ya da görüşmelerde, cep telefonunuzu kapalı tutun/sessize alın, telefon, e-posta ve İnternet ile ilgilenmeyin. Hele hele twit atmayın. Cep telefonları en fazla 3 kez çaldırın. Yazışmalarda dilbilgisi kurallarına uyun, özel günlerde toplu mesaj yerine kişiye özel iki kelimelik mesaj gönderin. Çok önemli bir durum var ise mesaj atın. E-posta yazarken büyük harfle (çünkü bağırmak demek) yazmayın. Sosyal bir aramada unvan ve statülerimizi söylemeyin, iş için bir görüşme ise abartarak belirtmeyin. Bilişim teknolojilerinde görgü kurallarına biraz özen lütfen!..
 
Görgü kurallarının belli bir olgunluğa ulaşıp kök salmasının, zamana ve kullanım alışkanlıklarına bağlı olduğuna işaret eden Kurum İtibar Danışmanı Salim Kadıbeşegil, insanoğlunun enformasyon teknolojileriyle yaşamlarını bütünleştirmesinin 20 yıllık bir geçmişi bulunduğunu anımsattı. Kadıbeşegil, bu nedenle enformasyon teknolojilerinin “nasıl” kullanılabileceğine dair bir görgü kültürü oluşturması için daha çok erken olduğuna dikkat çekti.
 
Cep telefonları, sosyal medya ve e-posta alışkanlıklarının bir “görgü” sorununu gündeme taşıdığına değinen Kadıbeşegil, insanoğlunun, teknolojiyi yönetmesi durumunda sorun olmayacağını belirtip “Cep telefonunuzu her çalışında açmak zorunda değilsiniz. Teknoloji size gelen telefonu açmadığınız takdirde gerekli hatırlatmaları da yapabilecek yetkinlikte. O halde, zaman ve koşullar açısından en uygun olduğunuz bir zamanda gelen çağrıya cevap vermeniz, teknolojiyi sizin yönetmekte olduğunuz anlamını taşır” dedi.
 
“Sosyal medya sizi yönetmeye başladığı zaman görgü kurallarından söz etmek zorlaşır” diyen Kadıbeşegil, “Sosyal medya, adı üzerinde sosyalleşmek için kullanılan bir araç. Herkesin sosyalleşme ile ilgili hem gündemi farklıdır hem de ayıracağı zaman. Burada da teknolojiyi kimin yönettiği konusu gündeme geliyor. Sosyalleşmeyi, kişinin entelektüel zenginleşmesi olarak gören insanlar bu ortamı bilinçli olarak yönetiyorlar ve kullanım alışkanlıkları içinde de bir görgü sorunu karşı tarafa yansımıyor” diye konuştu.
 
Sürekli ama sürekli, her yerde, hep konuşulduğu, mesaj atıldığı, e-postaların okunduğu ya da fotoğraf çekip sosyal ortamlarda yayınlandığına dikkat çeken Halkla İlişkiler (PR) Uzmanı, Eğitmen Nurcan Karagöz Herischi, başkalarının bundan rahatsız olacağının akla gelmediğine işaret etti.
 
“Profesyonel kimlik bir bütündür ve içinde pek çok unsuru barındırır. Teknolojik görgü kurallarına uymak da buna dâhildir” vurgusu yapan Herischi, “Alanın sanal olması kuralsızlık anlamına gelmemeli, bu alanda da birtakım görgü kurallarına gereksinim var” vurgusunda bulundu.
 
Herischi, “Ancak çok azımız bunun öneminin farkındayız. Şu anda en azında böyle bir gerekliliğin önemi üzerinde durulmalı, aileden başlayarak, kitle iletişim araçlarına kadar uzanan geniş bir yelpazede bu konuda bir farkındalık yaratmaya yönelik çaba göstermeliyiz” önerisi getirdi.
 
Kariyer ve Protokol Danışmanı Yasemin Tecimer ise kişilerin görgü kurallarına uymamalarının kurum veya markaya zarar vereceğini belirtti. Görgü ve nezaket kurallarına uymanın yasal bir zorunluluk olmadığını anımsatan Tecimer, “Görgü kurallarının yasalardan daha büyük yaptırım gücü var” diyerek bu kuralların yasalardan daha büyük bir yaptırım etkisi bulunduğunun altını çizdi.
 
Bu haberin ayrıntılarına, Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) elektronik ortamda yayınlanan aylık yayını Bilişim Dergisi’nin 152. (Mart) sayısından ulaşabilirsiniz.
 
Bilişim Dergisi: www.bilisimdergisi.org
 
Keyifle okumalar dilerim.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 6382 Defa Okundu
2013-03-15

SON YAZILARI

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas: Minyatip söyleşisi Yazar Kılıç’tan Nezih Kuleyin ile Söyleşi AŞKIN BEDEN DİLİ, NEZAKETİN BEDEN DİLİDİR Üç kere “AYN” deyin… “Neşeli Günüm” ile neşelenin! “Kurum kimliğiniz ile yaptığınız paylaşımlara özen gösterin!” Gazeteci Şeref Oğuz: Ar-Ge genellikle bizde Ür-Ge’ye dönüşüyor Yazar Kılıç’tan Prof. Dr. Alkin ile Söyleşi Azeri sanatçı Cavit Tebrizli ile söyleşi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır