KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÖDÜLLÜ AKTÖR MERT FIRAT İLE SÖYLEŞİ

  Arzu KILIÇ

          arzu.kilic@tbd.org.tr
         ÖDÜLLÜ AKTÖR MERT FIRAT İLE SÖYLEŞİ
Ödüllü aktör Mert Fırat İle Söyleşi
 
KHA Yazarı Arzu Kılıç’ın ödüllü aktör Mert Fırat ile söyleşisi
 
ÖDÜLLÜ AKTÖR MERT FIRAT:
ASLINDA ENGELLER, İNSANLARI GELİŞTİRİR
 
Engelliler ve engelli olmayanlar için gerekli Ar-Ge’nin ayrılmasını isteyen Fırat, teknolojinin, engelli ve engelli olmayanların hayatında birçok şeyi değiştirip katkı sağlayabileceğini söyledi. Sosyal medyayı çok sık kullanmayan Fırat, İnternet’in gücüne inanıyor.
 
Son zamanlarda farklı içerikteki filmleri ve dizileriyle adından sıkça söz ettiren, yakışıklı ve bir o kadarda başarılı oyuncu Mert Fırat ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Bu yıl düzenlenen 28.Ulusal Bilişim Kurultayı, Bilişim 2011 kapsamında yapılan “Özürlüler ve Bilişim” gününde, özürlü bireylerin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişimi önündeki engeller ve çözüm önerileri, bu konuda çalışma yapan uzmanlar tarafından tartışıldı. “Özürlüler ve Bilişim” gününün açılışına katılan Fırat, katılımcılara, toplumda engellilere ilişkin duyarlılık konusunda önemli açıklamalarda bulundu.
Bu aralar Mert Fırat, yeni bir dizide oynuyor. Dizinin yönetmeni İlksen Başarır. Dizinin oyuncuları arasında Fırat’ın yanı sıra Ezgi Mola, Özkan Uğur ve Lale Mansur bulunuyor. TMC Film tarafından yapılan “Bir Ömür Yetmez” adlı dizide Fırat, Ali karakterinde rol alıyor. Ailesinden küçük yaşta korkunç bir olay sonucu kopartılmış, sokaklara düşmüş, cepçilik, mendilcilik sonra da otoparkçılık yapmış Ali daha sonra İstanbul’un en nüfuzlu, kuvvetli isimlerinden birinin sağ kolu oluyor. Sert geçmişi Ali’ye duygusuz olmayı öğretmiş olsa da Hazal’a (Ezgi Mola) karşı hissettiklerine engel olamaz. Ama iki genç de bu aşkı kalplerinde dondurur. Birbirlerine isteseler de yaklaşamazlar. “Bir Ömür Yetmez”, geçmişte yapılan hataların bedelini bir ömür boyu ödeyen, kaybettiklerini bulmak için her gün yeniden ölmek zorunda kalanların, pişmanlıkların, dostlukların ve kardeşliğin hikâyesini anlatıyor.
 
1981 Ankara doğumlu olan Fırat, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunu. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Suç ve Ceza, Şeyh Bedrettin, Palyaço Prens, Atları da Vururlar adlı oyunlarda oynadı. 2007 yılında “Arda Kanpolat Oyunculuk Ödülü”nü kazandı. Oyun Atölyesi’nin oyuncuları arasında yer alan Fırat, “Binbir Gece”, “Yersiz Yurtsuz”, “İşte Benim”, “Bizim Evin Halleri” gibi dizilerde rol aldı.
Ayrıca “Başka Dilde Aşk”, “Atlıkarınca”, “Devrimden Sonra”, “Dedemin İnsanları” ve “Hayattan Korkma” adlı filmlerde de oynadı.
Aldığı ödüller ise; 2010 Ankara Film Festivali En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu (Başka Dilde Aşk), 2010 Sadri Alışık Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu (Başka Dilde Aşk) ve 2010 En İyi Erkek Oyuncu (Başka Dilde Aşk).
Rol aldığı filmler ile sosyal sorunları dile getiren Fırat’ın yeteneği ve başarısı göz ardı edilemeyecek gibi değil.
- “Sizi Kapalı Çarşı” dizisinden ve özellikle “Başka Dilde Aşk” filminden tanıyoruz. “Başka Dilde Aşk” filmi nasıl oluştu? Sizce aşkta aynı dili konuşmak önemli mi, gerçek hayatta aşk tüm engelleri yenebilir mi?
 
- Kesinlikle yenebilir. Ben de zaten buna inanarak bu senaryoyu İlksen Başarır’la birlikte kaleme aldım. İnanmadığınız bir şey için çalışıp bir şeyler yazmak çok zor. “Başka Dilde Aşk”, daha üniversitedeyken ortaya çıkan bir fikirdi. Üniversite yıllarımda yazmak istediğim bir projeydi. Olgunlaşmasını bekliyordum. Çevremdeki arkadaşlarıma da hep anlatıyordum hikâyeyi. Sonra arkadaşlarımın cesaretlendirmesi ve yardımıyla İlksen Başarır ile oturup yazdık. Bu film böyle çıktı ortaya.
 
- Sosyal sorumluluk olarak amaçlandırılan “Başka Dilde Aşk” filminin dışında farklı amaç ve sorumluluklarla yapmayı planladığınız filmler var mı? Örneğin farklı kültürlerin, azınlıkların (eşcinsel, travesti vs..) sorunlarını dile getiren filmlerde yer almayı düşünür müsünüz?
 
- Kesinlikle ama biz sosyal sorumluluk amacıyla yapmıyoruz. Başta film çekme isteğimizi ön plana koyuyoruz. İster istemez değindiğimiz konular bir sosyal sorumluluk tarafına da itiyor bizi. Belki de bir sorumluluk duygusu bize bu filmleri çektiriyor. Türkiye’de sosyal sorumluluk ruhu yeni yeni uyanıp organize olduğu için bu filmler çok merak uyandırıyor. Biz gerçekten sinema için yapıyoruz bunu. Mesela biz ensest üzerine bir film yaptık. Bu da çok yankı uyandırdı. “Başka Dilde Aşk” da ötekinin hikâyesiydi. Hem işitme engelli birini anlatıyordu hem de çağrı merkezinde çalışanların uygunsuz çalışma koşullarını anlatıyordu. Bir yandan da toplumun içinde öteki olmayı, dilini konuşan kimseyi çevrende bulamamayı anlatıyordu. Bu filmdeki Onur karakteri Kürt, Rum veya Çerkez de olabilirdi. Dolayısıyla biz engelliyi bir metafor (istiare) olarak da kullandık bir açıdan. Başka bir şeyin yerine kullandık. Toplumdaki azınlıkla, diğerinin aşkı aslında anlatılan. Türkiye’de bu açıdan filme bakılmadı da bir sosyal sorumluluk projesi olarak algılandı ne yazık ki. Ama buna rağmen çok iyi gişeye sahip oldu. Yurtdışında 30’u aşkın ödül aldı bu film. 20’nin üzerinde kanal satın aldı filmi. 20’nin üstündeki ülkede “Başka Dilde Aşk” televizyonlarda yayınlandı. Amerika’daki bağımsız sinemalarda yer buldu. Yani uluslararası bir proje oldu film ancak sadece Türkiye’de bir sosyal sorumluluk olarak ön plana çıktı. Yurtdışı bu projeyi, bir film olarak gördü ve seyretti. Türkiye’de bu tür projeler az olduğu için sosyal sorumluluk olarak görüldü. Herkes böyle projeler yaparsa, biz sonrasında filmi konuşmaya başlarız.
 
Engelliler için Ar-Ge’lere daha çok bütçe ayrılmalı…
 
- Sizin de katılmış olduğunuz Bilişim 2011 kapsamında yapılan “Özürlüler ve Bilişim” gününde özürlü bireylerin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişimi önündeki engeller ve çözüm önerileri bu konuda çalışma yapan uzmanlar tarafından tartışıldı. Özürlü bireylerin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişimi önündeki engellerin kaldırılması için yapılan projeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
- Çok değerli buluyorum. Aslında engeller insanları geliştirir. Telefon, bir işitme engelli ile âşık olduğu kadın arasındaki bağı güçlendirmek, engeli kaldırabilmek için icat edildi aslında. Telefon, duyamayan insanlar için icat edildi. Biz şu an telefonu kullanıyoruz. Eskiden yoktu. A.Graham Bell, sevgilisi onu duyamadığı için telefonu icat etti. Dolayısıyla engellilerle ilgili iletişim ve hayatı kolaylaştıracak çeşitli teknolojiler, engelli olmayan bireylerin de hayatında birçok şeyi değiştirebilir ve katkılar sağlayabilir. Hem engelliler, hem de engelli olmayanlar için çok değerli çalışmalar bunlar. Bu tarz araştırma-geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları için gerekli bütçeler ayrılmalı diye düşünüyorum.
İnternet’i araştırma ve istatistik için kullanıyorum
 
- Sosyal medyayla aranız nasıl, İnternet’te ne kadar zaman geçiriyorsunuz ve İnternet i hangi amaçla kullanıyorsunuz?
 
- Ben İnterneti daha çok araştırma ve istatistikî bilgilere ulaşmak, arkadaşlarımla iletişim kurmak için kullanıyorum. Bir twitter kullanıcısı değilim. Yana yakıla ne yaptığımı twitter de paylaşmıyorum. Facebook’u da aynı şekilde pek kullanmıyorum. Ama İnternet’in gücüne inanıyorum. İnternet’te günde en az 45 dakika geçiriyorum.
 
Güvenli İnternet sitelerinden alışveriş yapıyorum
 
- Son zamanlarda artan bilişim suçlarından dolayı İnternet’ten alışveriş yapmak konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Siz İnternet’ten alışveriş yapıyor musunuz ya da yapıyorsanız tedirginlik duyuyor musunuz?
 

- Tedirginlik duymuyorum. Daha çok güvenilir firmaları bulmaya çalışıyorum. O nedenle de büyük bir tedirginlik duymuyorum.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 11377 Defa Okundu
2013-05-06

SON YAZILARI

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas: Minyatip söyleşisi Yazar Kılıç’tan Nezih Kuleyin ile Söyleşi AŞKIN BEDEN DİLİ, NEZAKETİN BEDEN DİLİDİR Üç kere “AYN” deyin… “Neşeli Günüm” ile neşelenin! “Kurum kimliğiniz ile yaptığınız paylaşımlara özen gösterin!” Gazeteci Şeref Oğuz: Ar-Ge genellikle bizde Ür-Ge’ye dönüşüyor Yazar Kılıç’tan Prof. Dr. Alkin ile Söyleşi Azeri sanatçı Cavit Tebrizli ile söyleşi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır