KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

ECE TEMELKURAN: VATANDAŞ GAZETECİLİĞİNİN KONTROLÜ ZOR VE TEHLİKELİ…

  Arzu KILIÇ

          arzu.kilic@tbd.org.tr
         ECE TEMELKURAN: VATANDAŞ GAZETECİLİĞİNİN KONTROLÜ ZOR VE TEHLİKELİ…
Ece Temelkuran: Vatandaş Gazeteciliğinin Kontrolü Zor ve Tehlikeli…
 
Değerli okurlar,
 
Geçen ay, son dönemlerde medya ve iletişimin güncel ve sıcak tartışma konularından biri olan “yurttaş gazeteciliği” kavramını ele almıştık. Bu ay da aynı konuyu inceleyerek sorularımızı gazeteci ve yazar Ece Temelkuran’a yönelttik. Bildiğiniz gibi Kavram olarak “yurttaş gazeteciliği; “halk gazeteciliği”, “katılımcı gazetecilik”, “demokratik gazetecilik”, “gerilla gazeteciliği” ya da “sokak gazeteciliği” olarak da biliniyor.
 
Ece Temelkuran’ı tanımayan yoktur ama ben yine de hakkında kısa bilgi vermek istiyorum:
 
1973 yılında İzmir’de doğan Ece Temelkuran, 1991’de Bornova Anadolu Lisesi, 1995’te de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1993 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde gazeteciliğe başladı. İlk yazıları Patika dergisinde yayımlandı.
 
Temelkuran’ın kadın hareketi, siyasi tutuklu ve hükümlüler, Güneydoğu sorunu üzerine çalışmaları ve röportajlar var. Almanya’da kadın hareketi üzerine bir araştırma yaptı. Yurtiçinde ve dışında çeşitli dergilerde yazılar yazdı, CNN Türk’te muhabirlik yaptı.
 
Dünya Sosyal Forum’unu izlemek için 2003′te Brezilya’ya, 2004′te Hindistan’a gitti. Venezüella’daki sosyalist devrimini ve Arjantin’de ekonomik krizden sonra oluşan halk hareketini inceledi. Bu harekete ilişkin yazıları “Buenos Aires’te Son Tango” adı altında yazı dizisi olarak Milliyet’te yayınlandı. Milliyet gazetesinde “Kıyıdan” adlı köşesinde yazdı. Habertürk TV’de yayınlanan “Kıyıdan” adlı programı hazırlayıp sunan Temelkuran, Habertürk gazetesinde “Kıyıdan” adlı köşesinde yazdı. Bugüne kadar Nawaat, New Left Review, Le Monde Diplomatique, Global Voices Advocacy, Al Akhbar, New Statesman ve Guardian’da makaleleri yayımlandı.
 
Ağrı’nın Derinliği (Deep Mountain, Across the Turkish-Armenian Divide) ve Kıyı Kitabı (Book of the Edge) isimli kitapları İngilizceye, Muz Sesleri kitabı Arapçaya çevrildi. Muz Sesleri ayrıca yakın zamanda yedi farklı ülkede yayımlanmak üzere çevriliyor.
Temekkuran’ın “Bütün Kadınların Kafası Karışıktır”, “Oğlum Kızım Devletim-Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri”,“Kıyı Kitabı”, “İç Kitabı”, “Dışarıdan Kıyıdan Konuşmalar”, “İçeriden Kıyıdan Konuşmalar”, “Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita!”, “Ne Anlatayım Ben Sana!”, “Ağrının Derinliği”, “Muz Sesleri”, “İkinci Yarısı”, “Kayda Geçsin” ve “Düğümlere Üfleyen Kadınlar” adlı kitapları bulunuyor.
Yazarın bugüne kadar almış olduğu ödüllerden bazıları şunlar:
-           Barış Dostluk Demokrasi Ödülü (2007, “Ne Anlatayım Ben Sana!” kitabıyla, Diyarbakır Demokrasi Platformu tarafından)
-           Ayşenur Zarakolu Düşünceye Özgürlük Ödülü (2008, İnsan Hakları Derneği tarafından)
-           Halkevleri Halkın Sesi Ödülü (2011, Kıyıdan televizyon programı için)
-           İletişim Araştırmaları Derneği (İLAD) Onur Ödülü (2012)
 
Keyifli okumalar dilerim
 
ECE TEMELKURAN: VATANDAŞ GAZETECİLİĞİNİN KONTROLÜ ZOR VE TEHLİKELİ…
 
Vatandaş gazeteciliğini çok önemsediği ve geleceğinin çok parlak olduğunu düşünen Temelkuran, vatandaş gazeteciliğinde gerçeklik meselesini kontrol etmenin çok zor olduğuna değinip gazetecilik eğitiminden geçenlerin söylediklerine kulak verilmesi gerektiğini söyledi.
 
- Bilişim teknolojileri sayesinde artık herkes güncel olaylarla ilgili birbirini bilgilendirip yorumda bulunabiliyor. Bloglar, İnternet sayfaları, portallerdeki haberlere yapılan yorumlar, wikiler, forumlar, elektronik mesajlar ve benzeri mecralar sayesinde yepyeni bir gazetecilik doğdu. Teknolojinin bireylere kendilerini ifade etme olanağı sunması yeni kavramların ortaya çıkmasına yol açtı. “Vatandaş gazeteciliği” de bunlardan biri. Kişilerin gördükleri bir olayı kendi olanaklarıyla amatör olarak çekip yayınladıkları “vatandaş gazetecilik” kavramı, günümüzde tüm medyayı yeni bir yapılanmaya zorluyor. Eskiden medyada, sadece profesyoneller söz sahibi iken, yeni dönemde amatör veya bireyler de artık çok etkili olabiliyor. Ayrıca, yüz binlerce okuru olan gazetelerin yazarı, televizyonların sunucu ve programcıları da yazılarını ya da programlarını da tweeter’dan paylaşmak zorunda kalıyorlar. Bazı uzmanlara göre, önümüzdeki yıllarda medya kuruluşlarının kendi muhabirleri, kendi haberleri olmayacak. Onun yerini haberlerini kamusal alanda paylaşan, gündemin nabzını tutan bağımsız gazeteciler alacak. Bugün pek de ciddiye alınmayan “vatandaş gazeteciliği” çok önemli bir kavram haline gelecek. Siz bu görüşe katılıyor musunuz?
 
- Vatandaş gazeteciliği ile ilgili en çarpıcı kavram güven meselesi bence, çünkü gazeteler, televizyonlar, basın yayın kuruluşları logolarının güven ifade etmesi için milyon dolarlık yatırımlar yaparken, biz dünyanın en önemli olayları ile ilgili twitter’da sadece takma ismini bildiğimiz birtakım insanlara güvenebiliyoruz. Örneğin; Tahrir’de olan olayla ilgili El Cezire’den fazla oradaki takma isimle kendi kendine ne olduğunu anlatan bir adamın ya da bir kadının söylediklerine kulak veriyoruz. Ben bunu çok büyüleyici buluyorum ve insanın insana güvenme ihtiyacının bütün finansal yatırımları yendiği bir nokta olarak da görüyorum. Öte yandan bu kontrol edilebilen bir şey değil. Kontrol etmesi çok zor, yani gerçeklik kontrolünü, gazeteciliğin temel kuralları bakımından doğruluk kontrolünü yapmak çok zor. O yüzden tehlikeli de bir şey vatandaş gazeteciliği. Bir başka büyüleyici gelen tarafı da dünyanın her yerinde kendimize benzeyen insanları kısa bir araştırma sayesinde bulabiliyor ve biz orada olsaydık ne söyleyeceksek onu söyleyen insanlarla iletişime geçebiliyoruz. Bu bence büyüleyici bir şey. Bu bakımdan vatandaş gazeteciliğini çok önemsediğim gibi geleceğinin de çok parlak olduğunu düşünüyorum.
 
-“Vatandaş gazeteciliğinin medyaya olumlu katkılar getireceği” belirtiliyor. Bu konudaki değerlendirmenizi alabilir miyiz? Sizce “vatandaş gazeteciliği” medyaya neler katacak? Ve, getireceği olumsuzluklar neler olacak?
 
- Vatandaş gazeteciliği muhabirleri çok zorlayan bir şey oldu. Yeni bir meydan okuma alanı olduğu için muhabirlerin daha çok çalışmasına neden oluyor. Bu bakımdan geliştireceğini düşünüyorum gazeteciliği, ama öte yandan vatandaş gazeteciliğinde gerçeklik meselesini kontrol etmek çok zor olduğu için yine de gazetecilik eğitiminden geçmiş insanların söylediklerine kulak vermek gerektiğinin kanaatindeyim.
 
-CNN Türk, Radikal, Milliyet ve birçok gazetenin İnternet sitelerinde vatandaş gazetecilik örneklerini görebiliyoruz. Vatandaş gazeteciliğin doğruluğunu kontrol etmek mümkün mü? Vatandaş sadece bilgiyi sunmanın dışında disiplin, analiz yeteneği, açıklama ve içerik oluşturmaya da başlarsa gazetecilik mesleği tehlikeye girer mi?
      
- Gazetecilik mesleği sadece haber vermek ile ilgili bir şey değildir. Aynı zamanda doğru tavır almakla sorgulamakla ilgili bir şeydir. Dolayısıyla ben tehlikeye gireceğini düşünmüyorum, ama maalesef gazetecilik mesleğinin sadece habercilik zannedildiği bir döneme girmiş olabiliriz ve bu mesleğe zarar verebilecek bir şey olabilir.
 
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 11167 Defa Okundu
2013-06-04

SON YAZILARI

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas: Minyatip söyleşisi Yazar Kılıç’tan Nezih Kuleyin ile Söyleşi AŞKIN BEDEN DİLİ, NEZAKETİN BEDEN DİLİDİR Üç kere “AYN” deyin… “Neşeli Günüm” ile neşelenin! “Kurum kimliğiniz ile yaptığınız paylaşımlara özen gösterin!” Gazeteci Şeref Oğuz: Ar-Ge genellikle bizde Ür-Ge’ye dönüşüyor Yazar Kılıç’tan Prof. Dr. Alkin ile Söyleşi Azeri sanatçı Cavit Tebrizli ile söyleşi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır