KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

BEYNİNE FORMAT AT!

  Arzu KILIÇ

          arzu.kilic@tbd.org.tr
         BEYNİNE FORMAT AT!

Beynine format at!

Beyindeki olumsuz anılara sihirli değnek, “NeuroFormat” tekniği

Değerli okurlar, 

Hayatın tatlı anları olduğu kadar, acı, bizi zorlayan yanları da var. Geçmişte yaşadığımız her olayı beynimiz kaydediyor ve bu olaylar gelecekte farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Bazen “Keşke sihirli bir değnek olsa da yaşadıklarımızı silebilsek” deriz. Geçmişte yaşadığımız olaylara anlamlar yükleyen biziz yani beynimiz. Artık danışman ya da psikolojik destek alarak yaşananları gözden geçirmek ve beynimizi formatlamamız mümkün.

Bu ay Yaşam Koçu ve Danışman, M. Barış Muslu ile bir söyleşi gerçekleştirdim. Muslu’nun “Beynine Format At” adlı kitabı raflarda yerine aldı ve 29. kez baskı yaptı. Kitapta bilinçaltı formatlama tekniği ile kötü olayların bilinçaltındaki etkilerinin temizlenmesinin mümkün olduğu anlatılıyor. Bu kitapta fobiler, sigara bağımlılığı, kronik ağrılar, depresyon, stres, aşk acısı vs… gibi  rahatsızlıklarla nasıl mücadele edileceği anlatılıyor.

NeuroFormat® yeniden biçimlendirmek demek. NeuroFormat® tekniği, yani bilinçaltı formatlama ile beynimize format atıyoruz.  Beynin başarı, sağlık ve mutluluk için yeniden programlanması sağlanıyor.

Beynimiz çok farklı çalışıyor. Mesela, bir sürücü geçirdiği bir kaza anında 1-2 saniyelik bir zaman diliminde araba kullanmaktan, hayat boyu korkmayı öğrenebilir. Beynimizin, bu durumda sakin kalmayı geri öğrenmesi için sadece 1-2 saniyesi var. İşte bu NeuroFormat tekniği ile saatler içerisinde bu araba fobisinden kurtulmak mümkün.

Barış Muslu ve ekibi, “Birebir Uygulamalar” ve “Kurumsal Uygulamalar” alanlarında NeuroFormat® eğitimleri veriyor. Birebir uygulamalarda; korku ve kaygılar, sigarayı bırakma, öfke ve utanç, ilişkiler, ağrılar gibi alanlarda, spor performans yükseltme, ikna ve satış eğitimi ve marka ve strateji danışmanlığı gibi alanlarda da kurumsal uygulamalar eğitimi veriliyor.

M.BARIŞ MUSLU KİMDİR?

1975 yılında doğan M. Barış Muslu, Tarsus Amerikan Koleji’nde lise eğitimini sürdürürken gittiği ABD’de 2 yılda lise, 3 yılda Michigan Tech Üniversitesi’ni bitirdi. 20 yaşında genç bir mühendis olarak Türkiye’ye dönen Muslu, Koç Üniversitesi’nde işletme mastırını tamamladı. 2001 yılında kendi şirketini kurarak Türkiye’de yüz binlerce insanın kullandığı teknoloji servislerini yaratıcısı oldu.

1994 yılından başlayarak, beynin işleyişi ve ruhsal ve bedensel sağlık üzerindeki etkisi üzerine araştırmalar yapan Muslu, dünyanın pek çok yerinde konuyla ilgili eğitimlere katıldı. Araştırma ve eğitim çalışmalarını bir araya getirerek, birçok metodun beraber çok daha etkili bir şekilde kullanımını sağlayan NeuroFormat® sistemini geliştirdi. Muslu, çalışmalarına yaşam koçu ve danışman olarak devam ediyor.

ZAAFLARIMIZDAN BEYNİMİZİ FORMATLAYARAK KURTULALIM MI?..

Beynin yaş ilerledikçe “olumsuz duygu çöplüğü” haline geldiğine işaret eden Muslu, beyinde “saklı kalmış” kötü duygulara erişip boşalttıkları ve yaşanan sorunları “formatla”dıklarını belirtti. Muslu, beyindeki travmaları temizlemeyi “altın vuruş” olarak adlandırdı.

-“Beynine Format At” adlı kitabınız çok satanlar listesinde ve medyada büyük bir ilgi uyandırdı. Sigara bağımlılığı, kilo sorunları, panik atak, fobiler, kronik hastalıklar, depresyon, stres gibi sorunların üstesinden NeuroFormat® tekniği ile gelebileceğimizi belirtmişsiniz. Bu teknik nedir ve sorunlarımızla nasıl mücadele edebiliriz?

-Detaylarını anlatmadan önce aslında önemli bölümün analiz olduğu  ve çok kısa bir süre içinde anlatmanın oldukça zor olduğunu söylemeliyim. Zira kitapta 50 sayfalık bir bölümü sadece tekniğin uygulamasına ayırdım. Mesela, kötü olayların bilinçaltındaki etkisini temizlediğimiz uygulamayı kısaca özetleyeyim. NeuroFormat tekniğini uygulayan kişi, beynin 2 lobunun da aktif olmasını sağlayan özel bir pozisyonda oturuyor. Bu arada, gözleri kapalı bir şekilde, kendi bedeninde bu olayı yeniden yaşadığını hayal ediyor ve bir yandan bu olayı sesli olarak anlatıyor. Kötü olayı yeniden yaşarken, kötü hissettiği anlarda “zamanı durdurarak”, gözlerini sanki kitap okur gibi en üstten başlayarak, sağdan sola sıra sıra yavaşça hareket ettiriyor. Bu göz hareketlerinin amacı, hangi göz pozisyonlarında duyguların çok daha yoğun olduğunu bulmak ve o kötü duygulara erişmek. Kötü duygunun en yoğun olduğu göz pozisyonu yakalandığı an, bu duyguyu genelde baş üzerinde bulunan tek bir noktaya devamlı yapılan vuruşla temizliyoruz. Travmanın o anının beyindeki etkisinin temizlenmesi için, tarama sırasında bulunan tüm göz pozisyonlarının birer birer temizlenmesi gerekiyor. Bu şekilde, bu olayın en kötü anlarını birer birer formatlıyoruz. Bu uygulama sonucunda, eğer olayın tüm anlarının yarattığı etkileri temizlediği zaman, kişinin olayla ilgili fikri anında değişiyor. Bu olayın pek de önemli olmadığını söyleyebiliyor, zaten yeniden anlattığı zaman olayla ilgili hiçbir şekilde kötü hissetmiyor.

Ben beyindeki travmaları temizlemeyi, “altın vuruş” olarak görüyorum. Zira tek bir olay bile bir insanın hayatını olumsuz anlamda değiştirebilir. Çünkü çaresiz kalınan, şok şeklinde gelişen ve de yalnız kaldığımız çok yoğun olaylarda beynimiz büyük kararlar alıyor. Bu büyük kararların aslında tek amacı, beynimizin yaşamımızı korumak istemesi. Ne yazık ki aldığı kararlar, hayatımızı kötü yönde etkiliyor. Mesela, 2 yaşında koltuktan düşmüş bir çocuk, 70 yaşına gelse ve bu olayı hatırlamasa bile “yükseklik fobisi” hayatını sınırlamaya devam ediyor. Bu sadece bir örnek, ne yazık ki beynimiz aldığı büyük kararların çoğunu beynimiz biz çözmeye çalışmadığımız sürece devam ettiriyor. Ve beynimiz yaşımız ilerledikçe “olumsuz duygu çöplüğü” haline geliyor.

Sorunlarımızdan kurtulabilmek için, geçmişin sadece geçmişte kalmadığı, özellikle büyük travmaları temizlememiz gerekliğine inanmak ve gereğini yapmak gerekiyor.

-NeuroFormat® çalışmalarında her sorun için birebir uygulamalar yapıyorsunuz. Mesela aşk acısı çeken birisi kendisini terk eden kişiyi ve anılarını nasıl unutabilir? Gönüle ve beyne söz geçirmek mümkün mü?

-Bir sistem olsa ve bu sistemle, geçmiş olayların beynimizdeki ağırlığı çok kısa sürelerde sanki başkası yaşamış gibi “önemsiz” duruma gelse. Formatlama dediğimiz şey aslında kısa zamanda, çok derin bir seviyede temizlemeyi belirtmek için kullandığımız bir benzetme. Mesela, NeuroFormat sistemi kullanıldığı zaman bir saat gibi bir zamanda, yaşanmış çok kötü bir olayın “pek de öneminin” kalmamasından bahsediyorum.

Bu arada yaptığımız şey, “beyni fabrika ayarlarına döndürmek” gibi bir şey değil biliyorsunuz. Zaten beyinde tecrübeleri de silmiyoruz. Bizim yaptığımız şey, üzerinde çalıştığımız kötü olayların beyinde “saklı kalmış” kötü duygularına erişip bu duyguları çok kısa süreler içinde boşaltmak. İşte bunu yapabildiğiniz zaman, kişinin o konuyla yaşadığı sorunları “formatlamış” oluyoruz. Fobiler, üzüntüler, aşk acıları, korkular ve daha birçok psikolojik ve fiziksel olumsuzluklar...

-Geçmiş geçmişte kaldı desek de bilinçaltımıza işliyor ve gelecekte bazı sorunlar yaşıyoruz. Dürtü bozukluğu, depresyon, şizoidlik vs.gibi. Bire bir görüştüğünüz kişiler en çok hangi anlarına forma atmak istiyor? Kurumsal uygulamalarınızdan da kısaca bahseder misiniz?

-En çok panik atak, sigara bağımlılığı, fobiler konusunda bana ve ekibime başvurulduğunu söyleyebilirim. Her sorunun çözümü için farklı tür travmalar temizleniyor. Mesela panik atak için, genelde bir yerde kapalı kalma, boğulma hissi yaşanılan bir travma önemliyken, takıntılar genelde “cinsel” içerikli travmalara dayanıyor.

Kurumsal uygulamalar, satış ekibinin “utangaçlığından” kurtulması, spor takımının performans anksiyetesinin temizlenmesine ya da bu sistemi belirli bir kurumun çalışanlarına öğretme amaçlı eğitimlere kadar farklılıklar içerebiliyor.

Sık sık yaptığım kurumsal uygulamalardan en önemlisi de, çalışan memnuniyetinin arttırılması için toplu çalışma yapılması oluyor. Bu konuda çok başarılı çalışmalar yapıyoruz.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 47862 Defa Okundu
2013-07-08

SON YAZILARI

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas: Minyatip söyleşisi Yazar Kılıç’tan Nezih Kuleyin ile Söyleşi AŞKIN BEDEN DİLİ, NEZAKETİN BEDEN DİLİDİR Üç kere “AYN” deyin… “Neşeli Günüm” ile neşelenin! “Kurum kimliğiniz ile yaptığınız paylaşımlara özen gösterin!” Gazeteci Şeref Oğuz: Ar-Ge genellikle bizde Ür-Ge’ye dönüşüyor Yazar Kılıç’tan Prof. Dr. Alkin ile Söyleşi Azeri sanatçı Cavit Tebrizli ile söyleşi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır