KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

YENİ YILA YENİ BAŞLANGIÇLAR

  Arzu KILIÇ

          arzu.kilic@tbd.org.tr
         YENİ YILA YENİ BAŞLANGIÇLAR

 Yeni yıla yeni başlangıçlar

Değerli okurlar,

Yepyeni bir yıla girmiş olmanın mutluluğu içerisindeyim. Yeni bir yılın sabahına büyük umutlarla ve huzurla uyandım. Her yeni yıl, hayatın bizlere sunduğu bir lütuf aslında ve bunu çok iyi değerlendirmeliyiz. Yaşantımıza farklı bir yön vermeli, zamansızlık nedeni ile sürekli ertelediklerimizi bir an önce hayata geçirebilmeli ve duygularımızı sessizce söylemek yerine doğrudan sesli ifade etmeliyiz. Bazen hayat bazı şeyleri zamana yaymamıza izin vermeyebiliyor maalesef. Örneğin her zaman sevdikleriniz yanınızda olmayabilir, onları kırmak için bile olsa…

“Hayata nasıl bakarsan o da sana öyle bakar” derler ya çok doğru. Mutluluğun kaynağını başkalarında aramayın. Hayat enerjinizi içinizde bulabilirsiniz. Hep hayata karşı farklı bakış açıları üretin. Sanatçı Füsun Önal, bir yazısında şöyle der;  “Bugün başımıza gelenler dün düşündüklerimiz, yarın başımıza geleceklerse bugün düşünmekte olduklarımızdır.” O halde olumsuz her ne varsa bir yana bırakıp olumlu düşünerek, hayatımıza hep güzellikleri çağırarak yüzümüzdeki kocaman tebessümle ve büyük bir coşkuyla yeni yılı karşılayalım.

Ben ne zaman umutsuzluğa düşsem yeniden ve yeniden yükseliyorum. Hayat bana yeni fırsatlar sunuyor çünkü. Bu yıl bazı insanlar için sigarayı bırakacağınız, kararlı bir şekilde diyete başlayacağınız,  yeni iş ve kariyer imkânları yaratacağınız, hayalinizdeki aşkınız veya eşinizle bir araya geleceğiniz, anne-baba olacağınız ve hepimiz için çok sevip, çok sevileceğimiz bir yıl olsun.

Amanınn!!! Neredeyse unutuyordum. Yeni yılın güzelliklerine kendimi kaptırdım gidiyorum  Kararlı bir şekilde diyete başlayın temennisinde bulunmuşken Güven Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Aylin Aydın ile yeni yılda beslenme konusuyla ilgili bir söyleşi gerçekleştirdim.

Yeni umutlara, yeni heyecanlara, yepyeni güzelliklere merhaba demek için; daha çok sevmek ve sevilmek, daha çok umutlanmak için… Türkiye başta olmak üzere tüm dünyaya yeni yılın sağlık ve huzur getirmesini diliyorum. Mutlu yıllar…

Diyet Uzmanı Aylin Aydın: “Antioksidan içeriği yüksek besinler radyasyonun olumsuz etkilerini azaltıyor.”

Lahana, brokoli ve karnabahar ve nane çayının radyasyonun olumsuz etkilerine karşı hücreleri koruduğunu söyleyen pek çok çalışma olduğunu anımsatan Aydın, bilgisayar başında çok vakit geçirenlerin bu gıdaları mutlaka günlük beslenme planlarına eklemeleri gerektiğini belirtti.

-Yeni bir yıla girdik. Yeni bir yıl yeni kararlar... Memnun olmadığımız ve değişmesini istediğimiz kimi alışkanlıklarımızın yerine yenilerini koymak için iyi bir başlangıç olabilir. Daha güzel olmak için kilo vermeliyim, spor yapmalıyım kararları hep ertelenir. Çalışma hayatındaki insanlara yeni yılda beslenme konusunda özellikle neleri önerirsiniz?

-Yeni yıla girerken yeni hedefler belirlenir. Yeniye geçmek, yeniyi iyi planlamak için ne güzel bir dönemdir bu dönem. Bana kendimi hep iyi hissettirir ve yenilenme fırsatı sunar. Çünkü yeni yılda, neleri yapmak istediğimi, neleri değiştirmek istediğimi, hangi insanların hayat hikâyelerinedokunmam ve renk katmam gerektiğini her yıl düşünürüm. Size de öneririm.

Yoğun iş hayatı, esnek çalışma saatleri, sık ve uzun seyahatler çalışanların; kendilerine yeterli zaman ayırmalarını engellemekte, çoğunlukla bu durum beslenmeyi ikinci plana atmakta ve sonuçta yetersiz ve dengesiz beslenme tablosu ortaya çıkmaktadır

Bu yıl yeni yıl planlarınız arasında kilo vermek veya kilo kontrolünü sağlamak gibi kararlarınız varsa önce kendi yeme davranışlarınızı gözden geçirip beslenme alışkanlıklarınızı keşfetmenizi öneririm. Yeterli ve dengeli beslenme planı yapmalı, sağlıklı davranış değişiklikleri ile bu durumu birleştirmelisiniz. Çalışma hayatındaki amacınız; dinç ve dinamik kalmak, fiziksel ve zihinsel performansınızı arttırmak, formda bir vücuda sahip olmak ise hem bedeninizi, hem de ruhunuzu sağlıklı beslemeyi unutmamalısınız. Böylece; kendinizi daha mutlu, daha huzurlu, daha sağlıklı ve daha fit hissedebilirsiniz.

Çalışma ortamınızda kilo kontrolünüzü sağlamak istiyorsanız; Sabah güne mutlaka kahvaltıyla başlayın. İş stresini azaltmak için işyerinde gün içinde kısa yürüyüşler planlayın bu hem ruhunuza hem de bedeninize iyi gelecektir. Sofranızda besin çeşitliliği ve renk çeşitliliği oluşturun. Üç ana ve üç ara öğünü mutlaka tüketmeye çalışın. Gün içerisindeki beslenme planınızda bütün besin gruplarını bulundurun. Kilo vermek için kalorisi aşırı kısıtlı katı beslenme programları uygulamayın. Şeker, tuz ve unlu gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Tuz alımınıza dikkat edin. Az ve sık yiyin. Bol su için.

-Diyet yaparken neyi ne kadar yiyeceğimiz ve nerede ne yediğimiz çok önemli. Günde kaç kalori almalıyız? Diyette ara öğünlerin önemi nedir?

-Metabolizma hızı, vücudun temel fonksiyonlarını sürdürebilmek için bir günde ihtiyaç duyduğu minimum enerji miktarıdır. Dinlenme anında vücudun kalori harcama hızına bakılarak ölçülür ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bireyin yaşı, cinsiyeti, genetik yapısı, kas dokusu, hormonal yapısı, hastalıkları, uyku düzeni, mevsimsel geçişler ve daha öncesinde yapılan diyetler bazal metabolizma hızını etkilemektedir. Bu nedenle günlük alınması gereken kalori hesaplanırken; yukarıda bahsi geçen durumlar göz önünde bulundurulmalı ve bir beslenme uzmanı tarafından özel aletlerle ölçümler yapılarak karar verilmelidir. Her bireyin özellikleri, beden yapısı ve yaşam tarzı farklı olduğu gibi gün içerisinde alınması gereken kalorilerde birbirinden farklıdır.

Metabolizma hızının kilo alıp verme konusunda önemli etkileri vardır. Bazal metabolizma hızınız ne kadar düşükse, kilolu olma ihtimaliniz de o kadar yüksektir. Eğer hızlıysa şanslısınızdır, vücudunuz enerji sağlamak için daha hızlı kalori yakıyor demektir. Eğer yavaşsa çok fazla kalori almamalısınız, ihtiyacınızdan fazlası yağ olarak depolanacaktır. Kiloluysanız ilk işiniz metabolizmanızı hızlandırmak olmalı. Bunu yapmak için de kas dokusunu arttırmanız gerekli. Kas dokunuz ne kadar fazlaysa metabolizmanızda o kadar hızlanır, ince kalma şansınız artar.

Metabolizma hızınızı artırmak istiyorsanız ara öğünler mutlaka olmalı

Ara öğünler; beslenme planınızın önemli noktalarından biri. Ara öğünlerin sağladığı pek çok fayda vardır. Ara öğün yaparak tokluk hissinizin devamlılığını sağlayıp besinlere saldırma durumunu ortadan kaldırabilirsiniz. Kan şekeri dalgalanmalarını azaltmak yine ara öğünlerle mümkün, özellikle hipoglisemi dediğimiz şeker düşüklüğü ile ortaya çıkan öfke nöbetlerinin azalması ve aşırı yemenin frenlenmesi ara öğünler sayesinde oluyor. Yani aslında dolaylı olarak ara öğünler gün içerisindeki modunuzu da etkiliyor. Metabolizma hızınızın artmasını istiyorsanız ara öğünler mutlaka hayatınızda olmalı. Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve fit olmak istiyorsanız mutlaka ara öğün tüketiniz. Tabi ara öğün seçimleri de bu noktada çok önemli, Doğru atıştırmalıkları planlamak;  sağlığınızı sürdürmek ve kilo kontrolünü sağlama konusunda size destek olacaktır.

-Günümüzde pek çok insan bilgisayar başında ve hareketsiz. Özellikle bilişim sektöründe çalışanlar radyasyona tabii kalarak uzun saatler bilgisayar başında oturarak çalışıyorlar.  Bu durumdakiler beslenmelerinde nelere dikkat etmeli, ofiste hareketsiz kalmamak için neler yapılmalı?

-Bilgisayar karşısında uzun süreler oturarak çalışmak, yalnızca hareketsizlik yönünden değil yeni bir çalışmaya göre tokluk/doygunluk hissi bakımından da hayatımıza olumsuz etki ediyor. Bu alışkanlık aynı zamanda tatlı isteğini de artırabiliyor. Bu durumu olumluya çevirerek hem çalışma performansını arttırmak hem de bilgisayar başında geçen uzun ve hareketsiz zaman diliminde kilo almamak, kilo kontrolünüzü sağlamak için;

Güne dengeli bir kahvaltı ile başlanılması şart. Börek, poğaça gibi hamurlu gıdaları sık tüketmemekte fayda var. Sabah işe giderken veya dönerken servisten veya otobüsten 2-3 durak erken inip küçük yürüyüşler yapabilir, ofiste küçük, kol, bacak, omuz hareketleri ile gününüzü geçirebilirsiniz. Gün içinde merdivenler daha sık kullanılabilir. Hareketi artırmak için fırsatlar yaratıp ayağa kalkıp adım atmak gibi küçük aktivitelerle bile biraz olsun enerji harcamaya yardımcı olabilirsiniz. Gün içinde sıkça tüketilen meşrubat, çay ve kahve yerine, bitki çayları veya su tercih edebilir, tatlı ihtiyacı meyvelerle karşılanabilir. Öğle yemeklerinde imkân oldukça sipariş vermek yerine, dışarı çıkıp yemek yemeyi tercih edebilirsiniz. En azından bu şekilde günlük aktivitenizi biraz olsun artırabilirsiniz. Dışarıda yenecek yemeklerin yüksek yağlı ve kalorili yiyecekler olmamasına dikkat edilmeli (Kızartmalar, fastfood, makarna gibi...), beyaz ekmek yerine tahıllı ekmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı gibi kan şekerini hızlı yükseltmeyen besinler tercih edilmelisiniz.

Çalışma ortamında çıkan yemekleri yerken de dikkat etmekte fayda var. Yemeği susuz şekilde almak, salata sosu olarak sirke ve limon tercih etmek kilo kontrolünü olumlu etkileyecektir. İki- üç saatte bir metabolizmanın çalışması için küçük öğünler yemelisiniz. Bunlar; avuç içi büyüklüğünüz kadar bir meyve, kuru meyve, ceviz, badem gibi kabuklu yemişler, yağsız bir tost, az yağlı süt veya yoğurt olabilir.

Günlük hayatımızın her alanında, gerek doğal yollardan, gerekse teknolojik gelişmelerin getirdiği kolaylıkların, belki de bir bedeli olarak sürekli radyasyona maruz kalmaktayız. Antioksidan içeriği yüksek beslenmenin radyasyonun olumsuz etkilerini azalttığı bilinmekte. Bu nedenle mevsimine göre sebze ve meyveleri tüketmeyi alışkanlık haline getirerek antioksidanlardan yüksek besleniniz. Yine lahana, brokoli ve karnabahar ve nane çayının radyasyonun olumsuz etkilerine karşı hücreleri koruduğunu söyleyen pek çok çalışma mevcut. Bilgisayar başında çok vakit geçiren insanlar bu gıdaları mutlaka günlük beslenme planlarına ilave etmeye çalışmalılar.

-Son olarak stresin kilo yaptığı konusunda bazı araştırmalar var. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?

-Stres vücudumuzdaki kortizol hormonunu yükseltir. Kortizol böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilen, vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili bir hormondur. Stresli insanların kortizol seviyesindeki artışa bağlı olarak bel çevresinde daha fazla yağlanma görülmektedir. Bel çevresindeki yağlanmanın fazla olması birçok sağlık problemini beraberinde getirir. Stresten en çok etkilenen organların başında beynimiz geliyor. Beynimiz, metabolizma ve beslenme bakımından da çok aktif bir organ. Bazı lokmaları stres topu gibi yutuyor, yedikçe rahatlamaya çalışıyoruz. Bazen bilerek, bazen bilmeyerek, lokmaları stres niyetine yutuyoruz. Stresteki artış vücudumuzdaki kortizol seviyesini arttırır. Bu da sizi tatlı veya tuzlu yiyeceklere yönlendirir. Stres altında ve meşgul olan insanlar genellikle kafeini ekstra enerji almak için kullanırlar. Fakat bu durum vücudunuzdaki kortizol seviyesinin (kilo alımının nedenlerinden biri) çok fazla artmasına sebep olur. Kafein alımı ile beraber uyku düzeni, kalitesi bozulur yine kortizol artışı ve kilo alımı tetiklenir. Bu durumun çözümünde sağlıklı bir beslenme programı ve egzersizi günlük programımıza yerleştirmek stresle baş etmek için çeşitli aktiviteleri hayatınıza sokmak fayda sağlayacaktır.

Stresinizi çiğnemediğiniz, mutlu, huzurlu, sağlıklı besinlerle dolu günler diliyorum...

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 7571 Defa Okundu
2014-01-07

SON YAZILARI

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas: Minyatip söyleşisi Yazar Kılıç’tan Nezih Kuleyin ile Söyleşi AŞKIN BEDEN DİLİ, NEZAKETİN BEDEN DİLİDİR Üç kere “AYN” deyin… “Neşeli Günüm” ile neşelenin! “Kurum kimliğiniz ile yaptığınız paylaşımlara özen gösterin!” Gazeteci Şeref Oğuz: Ar-Ge genellikle bizde Ür-Ge’ye dönüşüyor Yazar Kılıç’tan Prof. Dr. Alkin ile Söyleşi Azeri sanatçı Cavit Tebrizli ile söyleşi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır