KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KHA YAZARI ARZU KILIǒIN, TÜBİDER BAŞKANI FUAT ENGİN İLE SÖYLEŞİSİ:

  Arzu KILIÇ

          arzu.kilic@tbd.org.tr
         KHA YAZARI ARZU KILIǒIN, TÜBİDER BAŞKANI FUAT ENGİN İLE SÖYLEŞİSİ:

 KHA Yazarı Arzu Kılıç’ın, TÜBİDER Başkanı Fuat Engin ile söyleşisi:

TÜBİDER Derneği Başkanı Fuat Engin: “Kişilerin özel hayatı ve dokunulmazlıklarının korunmasında bir denge sağlanması öngörülmeli”

Tüketicinin haklarına ilişkin düzenlemeleri gerçek anlamda somut bir biçimde yapacak ve yürütecek bir idari yapının kurulması ve bu idari yapının da nihai olarak Tüketici Bakanlığı olması/kurulmasını öneren Engin, “Asıl olan, kişi hak ve hürriyetlerinin korunması olmalı” dedi.                          

ARZU KILIÇ

Yeni yılın ilk söyleşisini Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği (TÜBİDER) Başkanı Fuat Engin ile gerçekleştirdik. Engin, Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) 28-29 Kasım tarihlerinde Ankara’da düzenlediği 30. Ulusal Bilişim Kurultayı’na katılmıştı. Etkinliğin ikinci gününde “Kişisel Verilerin Korunması”  oturumunda konuşan Engin, özellikle verilerin kişilerin bilgi ve onayı olmadan kullanımına ilişkin mevzuatın bir an önce çıkarılması ve “özen” yükümlülüğünün yerine getirilmesini istemişti.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, İnternet’ten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler, kişisel verilerin saklanmasının yolları ve genel tüketici şikâyetleri konusunda söyleşi yaptığımız Engin, biz tüketicilere özellikle ayıplı mallar ve İnternetten alışveriş yaparken dikkat etmemiz gerekenler hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Hukukun temel ilkelerinden birinin zayıf yanın (tüketici), güçlü yan (mal/hizmet piyasaları) karşısında korunması gerektiğini belirten Engin, tüm çabalarına karşın önümüzdeki süreçte yürürlüğe girecek olan tüketici kanununu, bankacılık sektörüne haklar sağlayan maddeleri nedeniyle yığınsal tüketici mağduriyetine yol açacağını, yeni sorunlar yaratacağını söyledi.

“Çıkarılan yasa olması gereken amaca yeterince hizmet etmeyecek” diyen Engin, Kanun gereği, tüketici memnuniyetini ilke edinen ve sorumlu davranan çözüme yönelmenin öncelikli olması gerektiğinin altını çizdi.

Tüketicinin korunmasına objektif bir bakış açısıyla yaklaşılmasını isteyen Engin, ülke gerçekleri ile tüketici ihtiyaçlarını öncelikli olarak yanıt verecek, tüketicinin haklarına ilişkin düzenlemeleri gerçek anlamda somut bir biçimde yapacak ve yürütecek bir idari yapının kurulması ve bu idari yapının da nihai olarak Tüketici Bakanlığı olması/kurulmasını önerdi.  Engin, gerekli yasal düzenlemeler yapılarak T.C Başbakanına bağlı “Tüketici Müsteşarlığı” kurulması öncelikli olarak kamu otoritesinin önünde görev olarak durduğuna dikkat çekti.

Kişisel verilerin toplanması, kullanılması fiillerinin yararlı amaçlarla kullanılması, toplama ve kullanmanın hukuka aykırı olması durumunda, ortada bir hukuka uygunluk olmadıkça suç kapsamına girmesini gerektiğine işaret eden Engin, kişisel verilerin işlenmesinde, kişilerin özel hayatları ve kişi dokunulmazlıklarının korunması arasında bir denge sağlanmasının öngörülmesini istedi. Engin, “Asıl olan, kişi hak ve hürriyetlerinin korunması olmalı” dedi.

     

- Günümüzde İnternet üzerinden alışveriş giderek artıyor. Yetkililer, alışverişte kullandığımız sitenin güvenilir firmalara ait bir site olduğu ve verdiğimiz bilgilerin başkaları tarafından görülemeyeceğinden emin olduktan sonra İnternet üzerinden alışveriş yapılmasında herhangi bir sakıncası bulunmadığını belirtiyorlar. Bilinçli bir tüketici olmak adına İnternet’ten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

-Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ile düzenlenen mesafeli satışlar iletişim araçları yoluyla yapılan satış yöntemleridir. Tüketicinin bu satış türünde satın alınan mal ve hizmetlerle ilgili hiçbir gerekçe göstermeden 7 gün içinde cayma hakkı vardır. Tüketicinin günümüzde giderek artan orandaki mesafeli alışverişlerde gerek güvenli alışveriş yapabilmesi, gerekse cayma hakkını kullanabilmesi için şu önerilerde bulunabiliriz:

-Alışverişe başlamadan önce kullanılan bilgisayar, İnternet tarayıcısı, işletim sistemi ve güvenlik yazılımı güncellenmeli. Bu güncellemeler zararlı yazılım ve dolandırıcılıklara karşı bir önlem olur.   

-Herkese açık Wi-Fi noktalarında alışveriş yapılmamalı. Wi-Fi bağlantısının güvenli olduğundan emin olunmalı. Bu tür ücretsiz bağlantılar üzerinden kredi kartı bilgileri kolay görüntülenebilir.

-Bilinen iletişim bilgileri olan siteler tercih edilmeli: Ürünler hakkında detaylı bilgi sağlayan, teslimatta sorun yaşatmayan ve kendini kanıtlamış İnternet sitelerinden alışveriş yapılmalı.

-Alışveriş yapılacak sitede firmanın iletişim bilgileri, alışveriş yapmadan önce firma aranıp ulaşabilirliği kontrol edilmeli.

-Alışveriş yapılan sitenin taklit olmayan alışveriş yapılmak istenen gerçek site olduğundan emin olunmalı. Bunun için araç çubuğunda yazan site web adresi kontrol edilmeli.

-Pahalı bir ürünün maliyetinden bile düşük bir fiyata satıldığını görüldüğünde alışveriş yapmadan önce o ürünün sahte veya sorunlu olabileceğine dikkat edilerek sorgulanmalı.

-Şifre kullanımlarında dikkatli olunmalı, sahip olunan her on-line hesap için farklı bir şifre kullanılmalı ve şifreler belli aralıklarla güncellenmeli.

-Sanal siteden alışveriş yaparken kredi kartı üzerinde yer alan numarayı girmek yerine kredi kartı numarası ile ilgili bankada açılacak bakiyesini ve süresini kart sahibinin belirleyeceği “Sanal Kart” uygulamasıyla daha güvenli alışveriş tercih edilmeli.

-Alışverişinizi yaptıktan sonra sanal alışveriş sitesinin işleminizi onayladığı ve paranızı kartınızdan çektiğine dair ekranda yer alan bilgiyi bilgisayarınıza kaydedin ve/veya çıktısını alın.

-Alışveriş sonrası kredi kartı hesap hareketlerinizi ekstrelerinizi kontrol edin: Yapmadığınız harcamalarla ilgili bankanız ile hemen irtibata geçin.

-Sanal alışveriş sitesinden kargoyla gelen ürünü kargo elemanı yanında kontrol ederek doğru ve eksiksiz olduğuna emin olunmalı. Ürünle ilgili olası bir problem yaşanıyorsa, problemi kargo görevlisinin yanında kaydedilmeli. Gerekirse ürünü teslim almadan geri gönderilmeli.

Kişisel bilgiler kesinlikle İnternet ortamında paylaşılmamalı. Kişisel bilgilerin kolayca ifşa edilebileceği sosyal platformlar üzerinden kurduğunuz arkadaşlıklarda dikkatli olun.

-Sanal alışveriş sitesinin “Yardım” bölümünden “Ürün iadesi, ürün değişimi, ürün onarımı, ürün gönderimi, ürün teslimatı” ile ilgili şart ve koşullar dikkatli okunmalı.

-Fırsat sitelerinden yapılacak sanal alışverişin koşulları öğrenilmeli ve fırsatlar asıl mekândan ve markadan da teyit edildikten sonra satın alınmalı.

- 23 Şubat 1995 tarih ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 14 Haziran 2003’te değişiklik yapılarak yürürlüğe girdi. Söz konusu kanun son olarak 28 Kasım 2013’te yeniden değiştirildi. 6502 sayılı yeni Kanun, tüketici kredilerinden ayıplı mala, taksitli satıştan kapıdan satışa, medya ve tüketim ortamında tüketiciyi daha fazla koruyan maddeler içeriyor. Bu arada birçok tüketici derneğinin de bu kanuna ilişkin eleştirileri var. Siz bu yeni kanunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Eleştirdiğiniz ve eksik bulduğunuz noktalar nelerdir? Öncelikle ve özellikle kanunda yer almasını önereceğiniz konular var mı?

-Hukukun temel ilkelerinden biri olan zayıf yanın (tüketici), güçlü yan (mal/hizmet piyasaları) karşısında korunması gerekiyor. Tüm çabalarımıza karşın önümüzdeki süreçte yürürlüğe girecek olan tüketici kanunu, bankacılık sektörüne haklar sağlayan maddeleri yığınsal tüketici mağduriyetine yol açacak, yeni sorunlar yaratacak. Tüketicilerin sesine kulak verilmeden Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında haksız taleplerin meşrulaştırmasının gerçekleştirilmesi ile faiz dışı gelir lobisine olanaklar yaratıldı.

Öncelikli olarak çıkarılan yasada, Anayasa’nın 172. Maddesine, Evrensel Tüketici Hakları ve Kanunun amaç maddesinde belirtilen “tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması, bilgilenmesi, sağlık ve güvenliğin korunması, temsil edilme hakkı” ilkeleriyle çelişen durumlar söz konusu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yasalaşan ve 27 Mayıs 2014’te yürürlüğe girecek olan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki kanunda;

a)         Kanunda Bankaların faiz dışı geliri olan ve her geçen gün yenisi eklenen 60’ı aşkın kalemde alınan ücretleri meşrulaştırılmasına yönelik hükümler yasalaşmış ve bu kalemlerden alınacak ücretleri belirleme yetkisinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na ( BDDK) verilmesine tüketicileri mağdur edeceği kanısındayız.     

b)         Ayıplı mal/hizmet karşısında (satıcı-üretici/ithalatçı) müşterek sorumluluk yükünün ağırlıklı olarak satıcıya yöneltilmesi sorumluluklar açısından karmaşaya neden olacak. Sorumlulukların bölünmesi yaygın olarak tüketicinin hak aramasına ve hakem heyetlerinin karar süreçlerine olumsuz etkiler yaratacak, tüketici açısından sorunlara yol açacak.

c)         Tasarı taslağı olarak görüşe sunulan ilk metinde yer aldığı gibi, Konut Finansmanı (MORTGAGE) kredilerinin borcun erken kapatılmasında uygulanacak ceza oranı yüzde 2 değil, tekrar yüzde 1 olarak düzenlenmesi gerekirken bu yapılmadı.

d)        Radyo ve televizyon kuruluşları 07-22 saatleri arasında, ayda on dakikadan az olmamak üzere tüketicinin bilinçlendirilmesi amacıyla yayınlar yapmak zorunda. Hükmü yeterli değil. Yapılan yayınların tarih, saat, süre, içerik bilgileri liste halinde her ay düzenli olarak Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) bildirilir. Bu saatler dışında yapılan yayınlar, aylık on dakikalık süreye dâhil edilmez. “Bu süreler, RTÜK tarafından denetlenir ve sonuçları Bakanlığa bildirilir” hükmünün de caydırıcılığı yok. Bu durumda kanun hükmünün uygulanmasını olanaklı kılmayacak.

e)         Tüketici ödülü ve benzeri isimler altında verilen ödüllerin herhangi bir menfaat temin edilmeksizin verilmesi ve bu ödüllerin önceden ilân edilen objektif kriterlere dayanması ile Bakanlık dahil olmak üzere, verilen ödüllerin haksız rekabete yol açmaması ve etik kurallar açısından verilen ödüller reklam aracı olarak kullanılamaması gerekirken bu yapılmadı.

f)         Reklam Kurulu’nun sayısının 19 olarak belirlenmesine rağmen reklamcılar ve reklam verenler derneklerinden ayrı ayrı birer temsilcinin yer alması karşısında tüketici örgütleri temsilci sayısı iki yerine bir olarak belirlenmesi görev dağılımındaki adaletsizliğin yaşanmasına neden olacak.

g)         3.000,00 TL üzerinde ki uyuşmazlıklarda hakem heyetlerine başvuru yapılamaz hükmü hakem heyetlerinde olası uzlaşmaların önünü kesmiş ve Tüketici Mahkemelerinin yükünün artmasına neden olacak.

h)         Tüketici örgütlerinin desteklenmesine ve test analiz olanaklarından yararlandırılmasına yönelik düzenlemelere yer verilmedi.

i)          Tüketiciyi korumak amacıyla yasalaştırılmak istenen tasarı tüketicinin ihtiyaç ve taleplerine yanıt vermesi gerekirken sadece Avrupa Birliği direktifleri esas alınarak yapılmış kanunun uygulamalarıyla önümüzdeki süreçteki uygulamalarda çok daha önemli sorunlarla karşılaşılacak. Çıkarılan yasa olması gereken amaca yeterince hizmet etmeyecek.     

- Genel olarak baktığımızda  tüketicilerin şikâyetleri kredi kartları, bankalar, GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) gıdalar, çeşitli sağlıksız ürünler diyebiliriz. TÜBİDER’e tüketicilerden ne tür şikâyetler geliyor? Türkiye’de neden tüketici örgütlenmesi yetersiz? Bilinçli tüketici olmak için ailelere düşen görevler nelerdir?

- Tüketici yurttaşların mağduriyetlerine ve yoğun sorunlar yaşamasına yol açan konuları başında ayıplı mal ve hizmetlerden kaynaklı sorunların ön plana çıktığını görebiliyoruz. Ticari işletme yetkilileri ve çalışanlarının satıcı ve hizmet veren olduğu gibi, tüketici olarak da sorumluluklarını öncelikli olarak yerine getirmeleri gerekliliği olmasına karşın, çoğu zaman bu sorumlulukların yerine getirilmemesi nedeniyle de sorunlar daha da artıyor. Mal ve hizmet piyasaları, Kanun gereği, tüketici memnuniyetini ilke edinerek ve sorumlu davranarak çözüme yönelmeleri öncelikli olmalı.

-Ülkemizde tüketiciler tarafından yasaların yeterince bilinmemesi mal ve hizmet piyasaları tarafından fırsatçılığa dönüştürülmesi ve kanunların uygulanmaması nedeniyle ortaya çıkan ihlal ve istismarlardan kaynaklı yaşanan sorunlar.

-Kanunların ihtiyaçlara yanıt vermemesinden kaynaklı sorunlar.

-Kanunun işleyişinden ve uygulamalardan kaynaklı ortaya çıkan sorunlar.

-Ticari işletmelerin tek yanlı uygulamalarından kaynaklı sorunlar.

-Kamu ya da kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlarının uygulamaları, yaklaşımlarından ya da görevlerini yeterince ifa etmemekten kaynaklı ortaya çıkan sorunlar.

-Tüketici yurttaşların yanlış yönlendirilmeleri, bilgilendirme yapılmaması, fiş, fatura, garanti belgesi verilmemesi, servis fişi düzenlenmemesi, düzenlenen servis fişlerinin, sözleşmelerin üzerine tarih yazılmaması ya da farklı tarih yazılması ile gerekçesiz ve belli bir süre içinde cayma hakkı olan konularda ortaya çıkan hukuk dışı uygulamalar hak arama sürecine olumsuz etkiler yapıyor.

Etiket, fiyat listesi ve tarifelerle ilgili yasa hükümlerinin zorunlu kıldığı bilgilerin yer almaması önemli sorunlar yaşanmasına neden olur. Önceki yıllarda olduğu gibi, bu yılda hızlı ve kolay alışveriş olanağı sağlayan e-ticareti tercih edenlerin her geçen gün arttığı, bu gün önceki yıla göre e-ticarette yüzde 57 oranında olan artış oranı, bu hızla genel ticaret içinde e-ticaretin önemli bir pay oranını yakalayacağını göstermiş oldu.

Geçtiğimiz yıl İnternet üzerinden en fazla telekomünikasyon, havayolları ve elektronik eşya sektörlerine yönelik e-ticaret işlemi yapıldı. Mesafeli satışlarda, telefon ve İnternet yoluyla yapılan satışlarda olağanüstü düzeyde artan aldatıcı satış yöntemleri 2012 yılına damgasını vurdu. Tüketicilerin özellikle de, sosyal medyada yayınlanan reklamlarla  “fırsat ürünü” gibi adlar altında tuzağa düşürülerek dolandırılmaları sonucu yoğun mağduriyetler yaşandı.   

Ayıplı mallarla ilgili yaşanan sorunlara baktığımızda, Cep telefonu; Bilgisayar; Elektronik eşya; Ayakkabı+Giyim Eşyası; Mobilya; Otomobil; Taksitli+Kampanyalı satışları; Kapıdan ürün+kitap gibi satılan ürünlerle ilgili ağırlıklı olarak sorunlar yaşandığı görülüyor. 2012 yılında satış yöntemleri içinde, artış hızı açısından mesafeli satışlardan kaynaklı yaşanan sorun ve uyuşmazlıklar çok büyük artış gösterdi.

Ayıplı mallarla ilgili tüketiciye sunulan satış sonrası hizmetlerde yedek parça stokunun bulunmaması, nedeniyle tamirde 20 iş gününün aşılması, fiş/fatura tarihinden itibaren ilk 30 gün içinde ortaya çıkan ayıplar nedeniyle tüketiciye seçimlik haklarının kullandırılmaması ve ilk 10 gün içinde tamiri tamamlanmayan ürünle ilgili tüketicinin geçici kullanımı için emsal bir ürünün verilmemesi gibi satış sonrası hizmet ayıplarının yaygın olarak yaşandığı Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine ve Tüketici Örgütleri Federasyonu üye örgütlerine yapılan tüketici başvurularından anlaşılıyor.

Ayıplı hizmetlerden kaynaklı sorunların ise, ağırlıklı olarak değişik sektörlerin tüketicilerle imzaladıkları standart sözleşmelerden kaynaklandığını yaygın olarak tespit edebiliyoruz.

Ayıplı hizmetlerle ilgili sorunlara baktığımızda, Satış sonrası hizmetler; Eğitim/dil Kursları; Turizm sektörü (paket tur); Devre tatil; Etiket, tarife ve fiyat listeleri; Sigorta hizmetleri; Güzellik ve sağlık merkezleri yapılan alışverişlerde kredi kartından komisyon alınması gibi konularda ağırlıklı olarak sorunlar karşımıza çıktı. Yapılan araştırmalar, dünya da tüketici memnuniyetini ilke edinerek sorun yerine çözümün parçası olan firmaların büyüme hızlarının oldukça yüksek olduğu gerçeğini ortaya koyuyor.

Dünyanın en iyi kanunlarını yapsanız da, kanunların uygulama sürecinde sorunlar yaşanması, ihlal ve istismarlar ortaya çıkması sorun üretecektir. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ile tüketiciyi ilgilendiren diğer kanunların uygulama sürecinde ihlal ve istismarların yaşanmasına olanak tanınmaması ile sorunların ortadan kaldırılması ilgili kamu otoritesinin temel görevidir.

Bugün Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında kanunun uygulanmasında yetkili kılınması, başlangıçtan günümüze adil, gerçekçi ve objektif bir yaklaşım bir uygulama olmadığı bugün bir kez daha ortaya çıkıyor.  Bu durum tüketici haklarının gelişim sürecini olumsuz etkilemiş bu nedenle de mal ve hizmet piyasalarının haksız ve hukuksuz uygulamaları hissedilir ölçekte arttı.

 Gerek mevzuat, gerekse uygulamalara yönelik tüketici ihtiyaçları arttı ve bu ihtiyaçlara yönelik politikaların oluşturulması ile önlemlerin alınmasını yeterli olamadı.

Bu nedenlerle, Almanya Federal Tüketici Bakanlığı örneğinde olduğu gibi, ülkemizde de tüketicinin korunması konusuna objektif bir bakış açısıyla yaklaşılmalı. Konunun özü gereği ülke gerçekleri ile tüketici ihtiyaçlarını öncelikli olarak yanıt verecek, tüketicinin haklarına ilişkin düzenlemeleri gerçek anlamda somut bir biçimde yapacak ve yürütecek bir idari yapının kurulması ve bu idari yapının da nihai olarak Tüketici Bakanlığı olması/kurulması gerekliliği var. Bu sürecin sağlıklı işleyebilmesi için de konuyla ilgili yeniden yapılandırma süreci yaşama geçirilmeli ve zaman geçirilmeden gerekli yasal düzenlemeler yapılarak T.C Başbakanına bağlı “Tüketici Müsteşarlığı” kurulması öncelikli olarak kamu otoritesinin önünde görev olarak duruyor.

-Türkiye’de Anayasal güvence altında olması ve kanunlarda korunmasına karşın kişisel verilere ilişkin özel bir düzenlemenin olmaması önemli bir sorun. 2008’de gündeme gelen yasa, Meclis’e sevk edildiği ancak kadük kaldı. 8 Haziran 2012’de Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yasa da Başbakanlığa gönderildi ancak onun da ne aşamada olduğu bilinmiyor. Yasa çalışmalarında tüketici sivil toplum kuruluşlarının (STK) görüşünün alınmaması eleştiri konusu. Tüketici STK olarak TÜBİDER’in kişisel verilerin korunması konusunda yasada özellikle dikkat edilmesi ve yer verilmesini istediği maddelere ilişkin değerlendirmesini alabilir miyiz? Ayrıca ne gibi düzenlemeler yapılması gerekiyor?

- 22 Nisan 2008’de Kişisel Verilerin Korunması Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunulmasına rağmen bu güne kadar yasalaştırılamadı.

Tasarının incelenmesi için Tali Komisyon olarak Avrupa Birliği Uyum Komisyonu, Esas Komisyon olarak da Adalet Komisyonu görevlendirildi. Avrupa Birliği Uyum komisyonu, 22 Mayıs 2008’de raporunu hazırladı,  Adalet Komisyonu ise tasarının verildiği 23. Dönem süresince tasarı ile ilgili raporunu hazırlayamadı ve tasarı TBMM Genel Kurul Gündemine alınamadı. TBMM İçtüzüğünün 77. maddesi uyarınca,  bir yasama döneminde sonuçlandırılamayan kanun tasarı ve tekliflerinin hükümsüz sayılması sebebiyle Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı hükümsüz kaldı.

Başbakanlık tarafından tasarının doğrudan yenilenmesi istemi yerine, tasarının günün koşullarına göre güncellenmesi amacıyla tasarı, 15 Eylül 2011’de Adalet Bakanlığı Kanun Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. 8 Haziran 2012’de Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü, kişisel verilerin korunması alanında mukayeseli hukukta ve uluslararası belgelerde meydana gelen gelişme ve değişmeler göz önüne alınarak güncellendiği belirtilen “Kişisel Verilerin Korunması Kanun Tasarısı” Başbakanlığa  yeniden sevk edildi. Umuyoruz ve diliyoruz ki, toplumsal ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde bir an önce yasalaşır ve bu konudaki yasal boşluk ortadan kalkar.

KİŞİSEL VERİLERİN SAKLANMASI/KORUNMASI YOLLARI;

Kart harcamaları, ekstrenin gelmesini beklemeden İnternet’ten ya da bankamatikten takip edilmeli. Bilinmeyen çağrı merkezlerinden gelen telefonlara asla yanıt verilmemeli. Telefondaki kişi ile ilgili tüm bilgileri söylese bile ona güvenilmemeli ve banka aranmalı.

Polisler sizden kontör, para veya para transferi yapmanızı istemez. Bu telefonlara itibar edilmemeli.

“Hesabınızdan terör örgütüne para aktarılmış” şeklinde gelen hiçbir telefona itibar edilmemeli.

“Tebrikler kazandınız” mesajlarını ciddiye alınmamalı, geri dönüş yapılmamalı. “Kredi kartı borcunuzu biz ödeyelim” şeklinde gelen mesajlar dikkate alınmamalı. TC Kimlik No, adres veya cep numaranızı isteyen satış merkezlerine bu bilgileri verilmemeli.

Kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişiler, diledikleri bilgileri toplayamayacaklar, kendileri veya üçüncü şahıslar lehine istedikleri zaman bu bilgileri kullanmamalı ve kullandıramamalı.

Kişisel verilerin toplanması, kullanılması fiillerinin yararlı amaçlarla kullanılması, toplama ve kullanmanın hukuka aykırı olması durumunda, ortada bir hukuka uygunluk sebebi olmadıkça suç kapsamına girmeli. Kişisel verilerin işlenmesinde, kişilerin özel hayatlarının ve kişi dokunulmazlıklarının korunması arasında bir denge sağlanması öngörülmeli. Asıl olan, kişi hak ve hürriyetlerinin korunması olmalı.                          

Önemli olan, kişisel verilerin mümkün olduğu kadar elde edilmesinin, saklanmasının, bir yerde toplanmasının ve kullanıma açılmasının kişinin bilgisi ve onayı olmadan önüne geçmek olmalı.      

1982 Anayasası’nın 17. maddesine göre herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir ve yine 20. maddesine göre, özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. Bireyin rızası ile verdiği bilgilerinin kaydedilmesinde ve saklanmasında veya işin gereği olarak, bireyin bilgisi dahilinde veri tespiti ve kaydı yapılmasında elbette bir hukuka aykırılık söz konusu olmayacak. Bu bilgiler, verilme sebepleri ile sınırlı olarak kullanılmalı ve sonrasında ortadan kaldırılmalı, kim olursa olsun kullanamamalı ve başkalarının kullanımına da sunamamalı.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 23037 Defa Okundu
2014-01-09

SON YAZILARI

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas: Minyatip söyleşisi Yazar Kılıç’tan Nezih Kuleyin ile Söyleşi AŞKIN BEDEN DİLİ, NEZAKETİN BEDEN DİLİDİR Üç kere “AYN” deyin… “Neşeli Günüm” ile neşelenin! “Kurum kimliğiniz ile yaptığınız paylaşımlara özen gösterin!” Gazeteci Şeref Oğuz: Ar-Ge genellikle bizde Ür-Ge’ye dönüşüyor Yazar Kılıç’tan Prof. Dr. Alkin ile Söyleşi Azeri sanatçı Cavit Tebrizli ile söyleşi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır