KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

KILIǒIN OZAN YERLİ İLE SÖYLEŞİSİ

  Arzu KILIÇ

          arzu.kilic@tbd.org.tr
         KILIǒIN OZAN YERLİ İLE SÖYLEŞİSİ

Kılıç’ın Ozan Yerli ile söyleşisi

“YERLİ SOSYAL AĞ SİTESİ” CONNECTED2.ME KURUCUSU OZAN YERLİ: İNSANLARIN ANONİM OLARAK ANLIK İLETİŞİM KURMASINI SAĞLIYORUZ

Altı girişimden sonra edindiği deneyimleri birleştiren Yerli, 2011’de Connected2.me’yi kullanıma açtı. 50 bin kişi tarafından ziyaret edilen, 2.3 milyon üyesi bulunan sosyal ağ sitesinin  iOS platformundaki mobil uygulaması bu ay yayınlandı.  Ağı kullananlar kimlikleri gizli olarak iletişim kuruyorlar.

Arzu Kılıç

“Yerli Facebook” olarak da adlandırabileceğimiz Connected2.me, 2011’de Ozan Yerli tarafından kuruldu. 1989 doğumlu, Bilkent Üniversitesi Fizik mezunu olan Yerli’nin kurduğu sosyal ağ sitesi her geçen gün artan kullanıcı sayısı ile dikkat çekiyor.

Connected2.me insanların sizinle anonim olarak anlık iletişim kurmasını sağlayan bir sosyal ağ sitesi. İnternet girişimciliği ile uzun yıllardır ilgilenen Yerli, altı tane girişim denemesinden sonra edindiği deneyimleri birleştirerek Connected2.me’yi kurmuş.

Yerli’ye, Connected2.me’nin kuruluşunu, Facebook ile benzerlik ve farklılıklarını, Türkiye’den uluslararası bir girişimin çıkması için neler yapmamız gerektiğini, son günlerde sosyal medyadaki erişim engellemeleri sorduk. Yerli, kendi yolundan ilerlemek isteyen genç girişimcilere çeşitli önerilerde bulundu.

Sitenin en çok gençler tarafından kullanıldığı ve halen yarısı yabancı ülkelerden 2.3 milyon üyesi olduğunu söyleyen Yerli, Connected2.me’nin yurtdışında da izlendiğini bildirdi. Geleceğin mobil platformlarda olduğuna dikkat çeken Yerli, siteyi mobile taşımak istediğini belirtti.

Birebir iletişim sağladığı için konuşmaların içeriğine herhangi bir müdahalede bulunulmayan sitede sadece kullanıcıların profil fotoğraflarındaki müstehcenlik kontrol ediliyor. Connected2.me’de tanıdığınız veya tanımadığınız insanların sizin hakkınızdaki düşüncelerini objektif olarak anlık iletebildiğini anlatan Yerli, soruların sitenin yapısından dolayı anında yanıtlanabildiğini ve bunun yararlı ve eğlenceli bir deneyim olduğunu söyledi.

Yerli, sitede yeni insanlarla tanışmak için kullanabileceğiniz, o sırada on-line (çevrimiçi) olup kimse ile konuşmayan üyeleri gösteren “Shuffle” isimli bir kısmın mevcut olduğunu belirtti. Uluslararası alanda marka olmuş bir ürün çıkarabilmek için ürünün mutlaka önemli, özgün yanları olması gerektiğini vurgulayan Yerli, İnternet üzerinde bir siteyi yerel olarak engellemenin teknolojik açıdan kolay olmadığının altını çizdi. Yerli, Android ve diğer mobil platformlar için de çalışmalara devam ettiklerini kaydetti.

- OZAN YERLİ KİMDİR? KISACA KENDİNİZDEN SÖZ EDER MİSİNİZ?

1989 doğumluyum. 2011 yılında Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun oldum. 2013 yılında yine aynı bölümde master programını tamamladım. Şimdi de yine Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nde doktora yapıyorum. Yaklaşık 10 yıldır web tabanlı ve mobil uygulamalar geliştirmekteyim. İnternet girişimciliği ile uzun süredir ilgileniyorum. Altı tane girişim denememden sonra edindiğim deneyimleri birleştirerek Connected2.me’yi kurdum.

-Basında “yerli Facebook”un kurucusu olarak gündeme geldiniz. Connected2. me adlı sosyal ağ sitesini ne zaman ve neden kurdunuz? Facebook ile benzerlik ve farklılıkları nelerdir?

Connected2.me, 26 Ağustos 2011 tarihinde kullanıma açıldı. Açıldığı ilk gün Türkiye’de herhangi bir reklam bütçesi olmadan hızlı bir viral yayılım gerçekleştirdi ve 50 bin kişi tarafından ziyaret edildi. O zamandan bu yana yeni eklenen özelliklerle birlikte diğer ülkelere de yayılması hızlı bir şekilde devam ediyor. iOS platformundaki mobil uygulaması bu ay yayınlandı.

Connected2.me insanların sizinle anonim olarak anlık iletişim kurmasını sağlayan bir sosyal ağ sitesidir. Aynı zamanda iOS platformunda mobil uygulama olarak da hizmet vermektedir. Sitede hesap açtıktan sonra size bir profil adresi verilir. Bu adresi arkadaşlarınızla paylaşırsınız. Bu adrese gelen arkadaşlarınız sizinle kimlikleri gizli olarak iletişim kurarlar. Bu sayede sizin hakkındaki düşüncelerini, eleştirilerini size rahat bir şekilde iletebilirler.

Sitede yeni insanlarla tanışmak için kullanabileceğiniz, o sırada on-line (çevrimiçi) olup kimse ile konuşmayan üyeleri gösteren “Shuffle” isimli bir kısım da mevcuttur. Ayrıca kullanıcılar siteye kayıt olan uzmanlara konuları hakkında merak ettiklerini sorarak onlardan hızlı bir şekilde bilgi alabilmektedirler. Bazı kurumlar Connected2.me’yi müşterilerinden ürünleri hakkında geribildirim almak için kullanmakta.

Mevcut sosyal ağlarda, diğer kullanıcılarla iletişime geçebilmek için bir kimlik kullanmanız gerekmektedir. Bu durum sizin bazen kendinizi objektif olarak ifade edebilmenizi engeller ve üzerinizde bir baskı oluşturur. Bu sorundan yola çıkarak, anonim olma imkânı veren bir sosyal ağ olması amacıyla Connected2.me’yi geliştirmek için çalışmalara başladım.

Connected2.me’de tanıdığınız veya tanımadığınız insanlar sizin hakkınızdaki düşüncelerini objektif olarak size anlık olarak iletebiliyorlar. Size sormak istediklerini sorduklarında sitenin anlık yapısından dolayı anında onlara cevap verebiliyorsunuz. Bu normalde elde edemeyeceğiniz faydalı ve eğlenceli bir deneyim yaratıyor.

-CONNECTED2.ME’NİN HEDEF KİTLESİ KİMLER? ŞU AN Kİ AKTİF KULLANICI SAYISI NEDİR? SİTENİN TÜRKİYE DIŞINDAKİ ÜLKELERDE KULLANICILARI VAR MI?

-Connected2.me en çok gençler tarafından kullanılmakta. Şu anda 2.3 milyon üyesi var. Bu üyelerin yarısı Türkiye’den diğer yarısı ise yurtdışından. Yurtdışında özellikle Güney Amerika ve Avrupa’da yoğun olarak kullanılıyor.

-CONNECTED2.ME’DE PAYLAŞIMLARI VEYA GÖRSELLERİ DENETLEYEN VEYA SANSÜRLEYEN BİR MEKANİZMA VAR MI?

-Connected2.me birebir iletişim sağladığı için konuşmaların içeriğine herhangi bir müdahalede bulunulmuyor. Sadece kullanıcıların profillerinde kullandıkları fotoğrafları müstehcen bir içerik olmaması için denetliyoruz.

-ÖZELLİKLE BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE, ULUSLARARASI ALANDA MARKA OLMUŞ YERLİ ÜRÜN KONUSUNDA TOPLUM OLARAK ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİNDEN SÖZ EDİLİYOR. TÜRKİYE BU KONUDA ULUSLARARASI CAMİADA NEDEN ADINDAN ÇOKÇA SÖZ ETTİREMİYOR?

-Öncelikle uluslararası alanda marka olmuş bir ürün çıkarabilmek için o ürünün mutlaka önemli özgün yanları olmalı. Mutlaka diğer yaygın ürünlerle benzeyen noktalar olacaktır fakat kendini öne çıkaran özgün yanları olmazsa dünya çapında yaygın olarak kullanılması pek mümkün değil. Bunun dışında girişimcilerin direk uluslararası piyasayı hedefleyerek ürünü çıkarmaları gerekiyor. Mesela Connected2.me yi ilk açtığımızda tamamen İngilizce olarak hazırlamıştık. Daha sonra yaygınlaşınca Türkçe dil desteğini ekledik. Uluslararası bir girişimin çıkması için daha özgün ve dünyayı hedefleyen projeler üstünde çalışmamız lazım.

-Devletlerin sıkı sansür politikaları ile sosyal medyayı engelleme çabalarını doğru buluyor musunuz? Sosyal medya veya İnternet hangi durumlarda sansürlenebilir? Sosyal medya/internet siteleri sansür ve engellemelere karşı nasıl mücadele edebilir?

-Zaten İnternet üzerinde bir siteyi yerel olarak engellemek teknolojik açıdan kolay olmadığı için bu çabalar yerine ilgili sitelerle sağlıklı iletişim kanallarının kurulmasını daha faydalı buluyorum. Sansürlemeye çalışmak yerine zararlı içerikler ilgili siteye iletilirse makul bulunan istekler zaten değerlendirilmektedir. Engellemelere karşı zaten bir sürü kullanılabilecek yöntem biliniyor, bunları da kullanıcılar yine sosyal medyayı kullanarakhızlı bir şekilde yayabiliyorlar, bu sebeple sansür sonuçsuz kalıyor.

-GENÇ BİR GİRİŞİMCİ OLARAK CONNECTED2.ME İLE İLGİLİ PLANLARINIZ NELERDİR?

-Connected2.me web tabanlı olarak oldukça başarılı oldu. Fakat geleceğin mobil platformlarda olduğunu düşündüğümüz için şimdi onu mobile taşımak istiyoruz. Bunun için iOS uygulamasını yeni çıkardık, hızlı bir şekilde kullanıcı kazanmaya başladı. Android ve diğer mobil platformlar için de çalışmalara devam ediyoruz.

-SON OLARAK SİZİN YOLUNUZDA İLERLEMEK İSTEYEN GENÇ GİRİŞİMCİLERE ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?

-Zaman kaybetmeden en kısa sürede ürünlerini kullanıma açmalılar. Sonuçta fikir ne kadar güzel görünürse görünsün, girişimin başarılı olup olmayacağını kullanıcılar belirleyecek. Hızlı bir şekilde ürün pazara sunulduğunda çok değerli geribildirim alma fırsatı yakalanıyor. Projenin detayları ile vakit kaybetmek yerine, en can alıcı olduğunu düşündükleri özelliklerini tamamlayıp kullanıma açmaları gerekiyor. Diğer detay kısımlar zaten proje belli bir kitle tarafından kullanılmaya başladıktan sonra kullanıcıların da yönlendirmesiyle kolay bir şekilde tamamlanabilir.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 10102 Defa Okundu
2014-04-16

SON YAZILARI

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas: Minyatip söyleşisi Yazar Kılıç’tan Nezih Kuleyin ile Söyleşi AŞKIN BEDEN DİLİ, NEZAKETİN BEDEN DİLİDİR Üç kere “AYN” deyin… “Neşeli Günüm” ile neşelenin! “Kurum kimliğiniz ile yaptığınız paylaşımlara özen gösterin!” Gazeteci Şeref Oğuz: Ar-Ge genellikle bizde Ür-Ge’ye dönüşüyor Yazar Kılıç’tan Prof. Dr. Alkin ile Söyleşi Azeri sanatçı Cavit Tebrizli ile söyleşi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır