KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

“SESLENEN KİTAP”

  Arzu KILIÇ

          arzu.kilic@tbd.org.tr
         “SESLENEN KİTAP”

“Seslenen Kitap”

-SESLENEN KİTAP KURUCU ORTAĞI İMAMOĞLU: GÜNCEL BİLGİYE SADECE OKUYARAK DEĞİL HER ZAMAN ULAŞMAK MÜMKÜN…

Yaklaşık 13 bin takipçi olan “Seslenen Kitap”ın, bilgiye ulaşmak isteyenlere İnternet ve mobil cihazlar üzerinden kolay ulaşılabilir ve yenilikçi bir mecra sunduğuna işaret eden İmamoğlu, vakitlerini iyi değerlendirmek, yazarlarla bağ kurmak isteyen ve okumakta zorluk çekenlerin hedef kitleleri olduğunu belirtti.

Arzu Kılıç

Türkiye’de ilk defa, güncel yazarların en son eserlerini, çok okunan yazarların başyapıtlarını yazarların sesinden dinleyebileceğiniz sesli bir mecra olan “Sesli Kitap Dükkanı” yani Seslenen Kitap Kurucu Ortağı Berk İmamoğlu ile söyleşi yaptık.

Endonezya, Birleşik Arap Emirliği, İran gibi dünyanın çeşitli yerleri ve Türkiye’de Petrol Mühendisliği yapan İmamoğlu, ortağı Yiğit Aktulga’yla 2008’de “Türkçe güncel kitapları sesli hale nasıl getirebilir, bunu yayıncılığın bir kolu haline ne şekilde getirebiliriz” diye düşünmüş ancak o zamanki mevcut teknolojinin buna fırsat vermeyeceğine kanaat getirip vazgeçmiş. 2013’te, teknolojinin entegre edildiği bir iş modeliyle yapıldığı bu girişimi yeniden başlatmış. Meraklı bir insan olduğunu sesli kitapların merakını beslediğini söyleyen İmamoğlu, artık güncel bilgiye sadece okuyarak değil her zaman ulaşmak mümkün olduğunu vurguluyor.

Bilgiye ulaşmak isteyen insanlara Seslenen Kitap’ın İnternet ve mobil cihazlar üzerinden kolay ulaşılabilir ve yenilikçi bir mecra sunduğunu anlatan İmamoğlu, bir kitabın daha fazla okuyucuya ulaşmasına yardımcı olabilecek bir platform oluşturmayı amaçladıklarını bildirdi. İmamoğlu, günümüz teknolojisini günlük hayatlarında kullanan insanların “Seslenen Kitap” mobil uygulamalarıyla kitaba kolay erişim sağlama şansını yakaladıklarına dikkat çekti. Facebook’ta yüzde 53’u kadın, yüzde 47’si erkek olan yaklaşık 13 bin takipçileri bulunduğunu söyleyen İmamoğlu, görme engelliler ile ilgili derneklerden çok ilgi gördüklerini ifade etti. İmamoğlu, güncel yazar ve kitapların da “Seslenen Kitap”ta olacağını duyurdu.

Eskiler derler ya “Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır” diye. Seslenen Kitap, okuma ve özellikle kitaba ulaşma, satın alma hem de okuma/dinleme, alışkanlıklarımıza farklı bir boyut getirip zenginleştiriyor. “Zamanım yok, kitap okuyamıyorum” bahanesi eskilerde kalıyor. Seslenen Kitap; trafikte, seyahatte ve spor yaparken vaktini iyi değerlendirmek isteyenlere “ses”leniyor.

Seslenen Kitap geçtiğimiz günlerde lansmanını 12 yazarla gerçekleştirdi. Ayşe Kulin, Dönüş’ü; Canan Tan, Piraye’i; Murat Menteş Ruhi, Mücerret’i; Hasan Ali Toptaş, Heba’yı; Can Dündar, Lüsyen’i; İclal Aydın, Bir Cihan Kafes’i; Cem Mumcu, Makber’i; Buket Uzuner, Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları: Su’yu; Pucca Ay, Hadi İnşallah’ı; Berrak Yurdakul, İki Cihanın Bekçisi’ni; Tuba Ünsal, Benim Tatlı Komposto Günlüğüm’ü ve Fatmanur Erdoğan, Beyaz Yakalı Girşimci’yi seslendirdi.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın unutulmaz romanı “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” şimdi Murat Eken’in sesiyle Seslenen Kitap’ta. Devam eden kayıtlar arasında ise Nebil Özgentürk’ün Türkiye’nin Hatıra Defteri bulunuyor.

Yazılı kitapları okumakta zorluk çekenler, kitap okumaya vakti olmadığı için sızlananlar, Seslen Kitap’ın www.seslenenkitap.com adresine üye olup istediğiniz yazarın kitabını kendi sesinden dinleyebilirsiniz. Bu siteden dilediğiniz sesli kitabı satın alabilir, telefon ve tabletlerinizde, bilgisayarlarınızda rahatlıkla erişebilirsiniz.

Yolculuk yaparken, yolda yürürken, güneşlenirken, ev temizlerken, yemek yerken istediğimiz her yerde Türkçe kitap “okuyabiliriz”!..

-Bana güzel bir sosyal sorumluluk projesini çağrıştıran “Seslenen Kitap” adlı projenizin hikâyesini anlatır mısınız? Seslenen Kitap nedir, nasıl ortaya çıktı ve hedef kitleniz kimler?

-Seslenen Kitap, bir sesli kitap dükkânı. Günümüz teknolojik koşullarında Seslenen Kitap bilgiye ulaşmak isteyen insanlara İnternet ve mobil cihazlar üzerinden kolay ulaşılabilir ve yenilikçi bir mecra sunuyor. Bugüne kadar güncel yazarların son eserleri ve çok okunan, popüler yazarların başyapıtları bizim yaptığımız gibi mobil cihazlar üzerinden uygulamalarla dinleyicilerin hayatının içinde yer alan bir formatta veya yenilikçi bir mecrada sunulmadı. Biz Seslenen Kitap olarak bunu yapıyoruz. Türkiye’de sesli kitap konusu yeni değil ama Seslenen Kitap, standartlarının yeni olması açısından avantajlı bir konuma sahip.

Her şey 2008 yılında başladı. Sesli kitapları özellikle arabada dinliyordum. Merak ettiğim, edinmek, okumak istediğim güncel kitapları sesli olarak bulabiliyordum. Bu kitapları o zamanın teknolojisi ile sadece bilgisayara indirebiliyor ve sonra CD’ye yazıp arabada dinliyordum. Bu söylediğim tabi ki sadece İngilizce kitaplar için geçerliydi, Türkçe güncel kitapları sesli olarak bulmak mümkün değildi. Bu düşünceyle ortağımla yola çıktık ve araştırmaya başladık. Türkçe güncel kitapları da sesli hale nasıl getirebiliriz, hatta aynı yurtdışında, özellikle ABD’de olduğu gibi, bunu yayıncılığın bir kolu haline ne şekilde getirebiliriz diye. Ortağım Yiğit Aktulga pazarlama, ben strateji planlama konusunda bildiklerimizi ortaya koyduk ve uzun analizlerden sonra bu fikri gerçekleştirmekten vazgeçtik. Aslında sebep olarak birçok şey söyleyebilirim ama eğer tek bir şey söylemem gerekirse “Biz o zamanlar bu işi yapmak için hazır değildik” demeyi tercih ederim. Tabi bu hikâyenin biraz kişisel ve duygusal boyutu. Somut olarak bizi bu hayalin peşinde koşmaktan alıkoyan şey ise 2009 yılında mevcut teknolojinin bize düşündüğümüz ölçüde bir fırsat vermeyeceğine kanaat getirmemiz. Ama 2013 itibariyle bambaşka bir tablo ile karşı karşıyaydık ve bu fırsatı artık gördüğümüze inandık. Bu fırsat teknolojinin ilerlemesiyle ve mobil cihazların hayatımızın bir parçası olmasıyla gerçekleşti.

Bu girişimin benim hayalim olmasının sebebi kısaca merak. Ben genel olarak meraklı bir insan olarak bilinirim ve bilgiye ulaşmaya önem veriyorum. Sesli kitaplar bu tarafımı besliyor. Hem kısa zamanda aradığım, güncel bilgiye ulaşmak hem de bunu sadece okuyarak değil diğer zamanlarımda da yapabiliyor olmak tam bana göre. Bunun üzerine, böyle bir girişimin teknolojinin entegre edildiği bir iş modeliyle yapılıyor olması beni en çok heyecanlandıran konulardan birisi.

Seslenen Kitap’ın oldukça geniş bir hedef kitlesi var;

•          Kitapseverler, kitap okumaktan hoşlanan, güncel yazarları ve güncel eserleri takip eden insanlar,

•          Yolda, arabada, trafikte, seyahatte ve spor yaparken geçirdikleri vakitlerini iyi değerlendirmek isteyen insanlar,

•          Yazar hayranları, eserleri yazarlarının sesinden dinlemekten keyif alan, yazarlar ile bağ kurmak isteyen insanlar,

•          Yazılı kitapları okumakta güçlük çeken insanlar. Bu güçlüğü üç gruba ayırabiliriz. Birinci grupta görme engeli olan insanlar, ikinci grupta görme engeli olmayan ama okumakta engeli olan insanlar ve üçüncü ve en buyuk grup ise okumaya resistansi olan ve hatta okuma alışkanlığı olmayan insanlar.

Bütün bu kitapseverlerin ortak noktası, hangi formatta olursa olsun bilgiye kolay ve hızlı ulaşmak isteyen, yenilikçi, teknolojiye uyum sağlamış ve teknolojiyi günlük yaşamlarına adapte etmiş bireyler olmaları.

-Televizyon izliyor, İnternet’e giriyor ama okumuyoruz. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de okuma alışkanlığı yok denecek kadar az. Avrupa’da yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye’de sadece on binde bir. Bu doğrultuda Sesli Kitap Dükkânı’na insanların yaklaşımı nasıl? “Seslenen Kitap”ın az da olsa kitap okuma alışkanlığımıza farklı bir boyut getireceğini düşünüyor musunuz?

-Seslenen Kitap’ın kitap okuma alışkanlıklarına ve özellikle kitaba ulaşma, hem satın alma hem de okuma/dinleme, alışkanlıklarına yenilik getireceğine ve bu alışkanlıkları zenginleştireceğine inanıyorum. 28 Ocak’ta Seslenen Kitap lansmanında Can Dündar, bunu çok güzel ifade etmişti ve ben burada tekrarlamak istiyorum; “Kitapla ilgili her şey kitaba hizmet eder”. Bizim yapmaya çalıştığımız şey bir kitabın daha fazla okuyucuya ulaşmasına yardımcı olabilecek bir platform oluşturmak. Sonuçta esas olan kitaptır ve günümüz teknolojisini günlük hayatlarında halihazırda kullanan insanlar Seslenen Kitap mobil uygulamalarıyla kitaba kolay erişim sağlama şansını yakalıyorlar.

- “Seslenen Kitap” sosyal medyada yer alıyor mu? Facebook ve Twitter da kaç takipçiniz var? Takipçilerinizin profili hakkında bilgi verebilir misiniz?

-Sosyal medyada yer alıyoruz, özellikle Seslenen Kitap facebook sayfamızı bir iletişim aracı olarak kullanıyoruz. Facebook sayfamız üzerinden paylaşımlarımızı yapıyoruz. Seslenen Kitap hakkında bilgiler veriyoruz ve isteyenlerle mesajlaşıyoruz. Twitter’da da varız ancak Facebook’u daha aktif kullanıyoruz. Facebook’ta yaklaşık 13 bin takipçimiz var ve takipçilerimizin yüzde 53’u kadın, yüzde 47’si erkek.

- “Sesli Kitap Dükkânı”ndan çeşitli engel guruplarındaki kişilerin yararlanması için farklı uygulamalarınız olacak mı?

-Seslenen Kitap bir sesli kitap dükkânı ve Seslenen Kitap iş modelinde engelliler hedef kitlenin bir bölümünü ama küçük bir parçasını oluşturuyor. Şu an için sesli kitapların mobil uygulamalardan dinleyicilere sunulması dışında bir uygulama planımız yok. Bunun yanında Seslenen Kitap lansmanı ile beraber görme engelliler ile ilgili derneklerden çok ilgi gördük ve onlar böyle bir girişimi desteklediklerini bize daima hatırlatıyorlar.

-Seslenen Kitap”ta yazarlar kendi sesleriyle seslendiriyorlar kitaplarını. İlerleyen süreçte hangi yazarlar olacak, yeni projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

-Lansmanımızı güncel yazarlar ve popüler yazarların son kitaplarını seslendirdiği kitaplarla yaptık. Bundan sonra da güncel yazarlar ve kitaplar Seslenen Kitap’ta olacak.

Diğer taraftan yurtdışındaki uygulamalara baktığımızda özellikle kişisel gelişim ve iş kitaplarının sesli kitaplar kategorisinde oldukça popüler olduğunu görüyoruz. Bunun başlıca sebebi bizim bu işi başlatma sebebimizle örtüşüyor,  yani bilgiye hızlı ve hangi formatta olursa olsun ulaşma isteği.

Kişisel gelişim konusundaki kitapları takip eden okurlar, formattan bağımsız bilgiye açık ve amaca yönelik harekete geçmeye hazırlar. Aynı şekilde iş kitapları konusunda da buna yakın bir durum var. Takip etmek istediğiniz güncel bir kitabı arabada, seyahatte veya sporda dinleyebiliyor olmak büyük avantaj. Sesli kitaplar için bir diğer önemli tür ise çocuk kitapları. Çocuk kitapları Türkiye’de de sesli kitaplar konusunda bugüne kadar en çok rağbet gören tür diyebiliriz. Tabi ki bunlarla birlikte bir kitap dükkânında nasıl her tür kitap olursa ve olması gerekirse, Seslenen Kitap’ta da her tür kitap olacak. Kısa bir süre sonra Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü Murat Eken’in sesiyle Seslenen Kitap’ta yerini aldı. Nebil Özgentürk’ün Türkiye’nin Hatıra Defteri de yakında raflarda yerini alacak.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 16979 Defa Okundu
2014-06-10

SON YAZILARI

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas: Minyatip söyleşisi Yazar Kılıç’tan Nezih Kuleyin ile Söyleşi AŞKIN BEDEN DİLİ, NEZAKETİN BEDEN DİLİDİR Üç kere “AYN” deyin… “Neşeli Günüm” ile neşelenin! “Kurum kimliğiniz ile yaptığınız paylaşımlara özen gösterin!” Gazeteci Şeref Oğuz: Ar-Ge genellikle bizde Ür-Ge’ye dönüşüyor Yazar Kılıç’tan Prof. Dr. Alkin ile Söyleşi Azeri sanatçı Cavit Tebrizli ile söyleşi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır