KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KARS’TA 7 HAZİRAN-1 KASIM ANALİZİ

  Bedir ALTUNOK

          baltunok@hotmail.com
         KARS’TA 7 HAZİRAN-1 KASIM ANALİZİ

 Kars’ta 7 Haziran-1 Kasım analizi

Gazeteci Bedir Altunok’un Kars’ta 7 Haziran-1 Kasım analizi:

AK Parti, MHP ve CHP’nin seçimlerde ağırlıklı olarak rol aldığı Kars’ta 7 Haziran seçimlerinde sürpriz çıkışla 2 milletvekili çıkaran HDP de yerini aldı. HDP, Ayhan Bilgen ve Şafak Özanlı ile meclise giderken, AK Parti ise Av. Mehmet Uçum ile Kars’ı mecliste temsil etti. MHP, İşadamı Taner Gökçek ile CHP ise eski milletvekili Zaki Naci Tarhan ile girdiği 7 Haziran’ı hüsranla noktaladı.

Ahmet Arslan, Selahattin Beyribey ve Suat Ögel, AK Parti’yi eski gücüne kavuşturarak 2 milletvekilliği ile 1 Kasım’ı tamamlamış oldu. AK Parti’yi 1 milletvekili ile HDP takip etti. MHP ve CHP ise yine 1 Kasım seçimlerini olumsuz kapatanlar arasında yerini aldı.

7 Haziran’da, Türkiye’nin önemli avukatlarından aynı zamanda da akil insanlar heyetinden Susuz ilçesi nüfusuna kayıtlı Mehmet Uçum birinci sıradan aday gösterildi. Uçum’u, ikinci sırada Selahattin Beyribey, üçüncü sırada da AK Parti eski il başkanı Av. Ensar Erdoğdu takip etmişti.

1 Kasım’a da birinci sıraya eski milletvekili Kağızmanlı Ahmet Arslan, ikinci sıraya doping etkisi yapabileceği düşünülen Dr. Selahattin Beyribey, üçüncü sıraya da Sarıkamışlı genç işadamı, çevresinde sevilen Suat Ögel getirildi. Bu üç adayın açıklanmasıyla birlikte AK Parti’nin küskünleri yeniden bu saflardaki yerin aldı. Eski il ve ilçe başkanları, eski yönetimlerin hemen hemen hepsi AK Parti etrafında kenetlenerek seçim çalışmalarına start verdiler.

1 Kasım’a kadar kamuoyunda pek de dillendirilmeyen AK Parti’nin seçim çalışmaları basında sıkça yer aldı. Yerel ve ulusal basın AK Parti’ye geniş yer verdi ve seçim çalışmaları an be an kamuoyuyla paylaşıldı. AK Parti, 7 Haziran’da büyük bir düşüş yaşadığı Sarıkamış ve Kağızman ilçelerine büyük bir ağırlık verdi. 3b sıra adayı Suat Ögel, hemen hemen her gününü Sarıkamış’a ayırdı. 2. sıra adayı Dr. Selahattin Beyribey, Arpaçay, Akyaka, Susuz ve Selim ilçelerinde boy gösterirken, 1. sıra Adayı Ahmet Arslan ise başka Kağızman olmak üzere Digor ve il merkezine ağırlık verdi. Planlı bir çalışmayla 1 Kasım’a gelen AK Parti 2 milletvekili almayı başardı.

MHP, KARS’TA DA DÖRDÜNCÜ PARTİ OLDU

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 1 Kasım seçimlerine İstanbul’dan gelen Karslı işadamı Erkan Koçali, Kars’ta ikamet eden Tuncay Aydın ve genç işadamı-eğitimci Murat Sağlam ile girdi. Dev ekran televizyonlu araçla propaganda çalışmalarına ağırlık veren MHP, 30 civarındaki seçim aracı ve günlük 100 kişilik ekiple Sarıkamış, Selim, Susuz, Arpaçay, Akyaka ve il merkezine dağıldı. Kürt seçmenin ağırlıklı olduğu Digor’da pek çalışma yapmayan MHP, Kağızman ilçesine de az bir zaman ayırdı. Seçim çalışmalarında ekonomik bir sıkıntı içine girmeyen ve her türlü imkanı kullanan MHP, sıkı çalışmasına rağmen 7 Haziran ve öncesi partide yaşanan bazı sıkıntılar nedeniyle 1 Kasım’ı başarıyla tamamlayamadı. 7 Haziran’da birinci sıradan aday gösterilmesi beklenirken ikinci sıradan ismi açıklanan İşadamı Muharrem Yıldız’ın partisinden istifa etmesi de MHP’de çöküntüye neden oldu.

CHP UMDUĞUNU BULAMADI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise 7 Haziran sonrası yönetimin değişmesiyle yeni il başkanı işadamı Zafer Koçak ve eski milletvekili Selami Yiğit ile 1 Kasım’a ‘Merhaba’ dedi. Yiğit’in aday gösterilmesiyle kentte uzunca bir süre CHP rüzgarı esti. 30’u aşkın seçim aracı, birkaç gruptan oluşan seçim ekibiyle hızlı bir çalışma içine giren CHP, genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP kanadının güçlü isimleri siyasi ve gazetecilerinde kenti ziyaretiyle sıkça adından söz ettirmeye başladı. 7 Haziran’da aldığı 17 bin 485 oyu 1 Kasım’da 21 bin 315’e çıkararak meclis kapılarını zorlayan CHP umduğu bulamadı ve seçimi 3. sırada noktaladı.

HDP, 2’DEN 1’E DÜŞTÜ!

Halkların Demokratik Partisi (HDP), ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da büyük bir oy kaybıyla karşılaştı. 7 Haziran’da alınan 64 bin 315 oyla 1 Kasım seçimlerine de aynı isimlerle (Ayhan Bilgen, Şafak Özanlı, Önder Fidanboy) giren HDP, ülkede ve bölgede yaşanan terör olayları nedeniyle oy kaybı yaşadı. Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Tesislerinin PKK’lı teröristlerle yakılması, Sarıkamış sınırlarında bir DDY işçisinin öldürülmesi, Sarıkamış-Erzurum karayolunda araçların yakılması, Kağızman-Karakurt karayolunda sıkça yaşanan terör eylemleri ve araçların yakılması, il merkezine yakın Kümbet Jandarma Karakolu’na silahlı saldırı gibi olaylar HDP’nin oy kaybetmesinde büyük rol oynadı.

SARIKAMIŞ VE KAĞIZMAN’IN OY ETKİNLİĞİ

27 bin seçmeni bulunan Sarıkamış’ta ortalama 21 bin seçmen oy kullanıyor. 28 bin seçmeni olan Kağızman ilçesinde de kullanılan oy 23 bin 500 seviyelerinde seyrediyor. Bu iki ilçe milletvekili belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Partiler aday belirlerken bu iki ilçeyi göz ardı etmek istemiyor. AK Parti 7 Haziran’da bu ilçeye de yer vermezken 1 Kasım’da 1. ve 3. sıra adaylarına bu ilçelerden yer verdi. MHP, 3. sıra adayını Sarıkamış’tan gösterdi, CHP ve HDP Sarıkamış’a yer vermedi.

7 HAZİRAN-1 KASIM SEÇİM SONUÇLARI

7 Haziran seçimlerinde 182 bin 836 seçmeni bulunan Kars’ta 727 sandıkta 183 bin 764 seçmenin 149 bin 194’ü oy kullandı. Katılım oranın yüzde 81.19 olduğu bu seçimlerde HDP 64 bin 315, AK Parti 38 bin 950, MHP 20 bin 507, CHP ise 17 bin 485 oy aldı.

182 bin 836 seçmenle giren 1 Kasım seçimlerinde de 723 sandıkta 143 bin 564 oy kullanıldı. Katılım oranının yüzde 78,52 olduğu kentte AK Parti 50 bin 264, HDP 48 bin 601, CHP 21 bin 315, MHP ise 17 bin 579 oy aldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 9895 Defa Okundu
2015-11-09

SON YAZILARI

Kars’ta sağlıkta güzel gelişmeler Remzi Aras’a sevgi seli! Teşekkürler Taner Tazegün; Bıraktığın Eseri Yaşatacağız Akıllı Duraklar İstiyoruz Digor’un TEOG Şampiyonlarından Abdullah Yakışır’ın eğitim aşkı Yanında bir de Baba duası varsa Kars Valisi kayağı da öğrendi Bakan Arslan ve Mont! Kars Şeker’e katılan artılar Üç Yürekli, Dinamik Adam, Erdinç Dolu

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır