KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

TEMAYÜL ÖNCESİ VE SONRASI AK PARTİ

  Bedir ALTUNOK

          baltunok@hotmail.com
         TEMAYÜL ÖNCESİ VE SONRASI AK PARTİ

Temayül öncesi ve sonrası AK Parti 

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Bedir Altunok’un değerlendirmesi:
 
Kars’ta son iki dönemdir 2 milletvekili ile Kars’ı TBMM’de temsil eden AK Parti’ye 79 Aday Adayının müracaat etmesi, bu seçimde de farklı hesapları beraberinde getirdi.
 
19 Mart’ta yapılan Temayül öncesinde aday adayı olmanın hesapları yapıldı. İlk etapta çok fazla kişi ön plana çıkmadı. Bazı aday adayı olacaklar kendilerini ya güçlü hissettiklerinden ya da kendilerine güvenmediklerinden sessiz kalmayı tercih ettiler. Herkes birbirini bekledi. Kimin aday adayı olacağı beklendi. Sonra birer birer aday adaylıkları açıklandı. Aday Adayları da açıklama yapmadan önce ailesi ve çevresiyle istişare içine girdi.
 
Önce aday adaylığı açıklayanlar aynı aileden başka adaylar çıkmamasını arzularken, bu ne yazık ki bazen ters tepti. Bu defa aynı aile veya sülaleden birkaç aday adayı çıkınca hesaplarda değişti.
 
AK Parti’nin iktidar gücü ve aday adaylarının da bu iktidar gücünü kendilerince kullanma isteği aileler arasında ufak çapta da olsa kırgınlıklar yaşattı gerçeğini ortaya çıkardı.
 
19 Mart’a az bir zaman kala ise birden bire aday adayları sayısında artışlar oldu. Bir patlamaya kadar giden sayılar 79’u buldu. Bunların bazıları İstanbul’da, bazıları da Ankara’da başvurularını yaptılar.
 
Mevcut milletvekilleri ister istemez bu süreçte Kars’a gelmek yerine Ankara’da kalmayı tercih etti. Mevcut vekiller Ankara’da (Eğer aday olacaklarsa) kulislerine devam ederken Kars’ta ise aday adaylarının kendilerini kabullendirme savaşı yaşanıyordu.
 
Basın ve medya yoluyla, afiş ve broşür yoluyla, kahvaltılı, yemekli tanıtım toplantılarıyla projeler, özgeçmişler (hem de enine boyuna) anlatıldı.
 
Öyle adaylar çıktı ki, Kars’ta yaşıyor olmasına rağmen gazeteciler bile tanımıyordu, öyle adaylarda vardı ki gazeteciler tanıyordu ama halk tanımıyordu.
 
Geçmiş dönemlerde de AK Parti’den aday olmayı bile başarabilen, Vekillik yapan şimdi ki Aday Adayları ise her nedense (oyları garantiymiş gibi) temayüle birkaç gün kala Kars’a gelebildiler. Bunlardan bazıları Kars’a gelmek yerine Bakanla birlikte Erzurum’a gidip temayüle bir gün kala Kars’a gelmeyi tercih etti.
 
Bunların arasında “birinci sırada kendisinin vekil olacağını garantilemiş” gibi düşünende oldu. O da temayülden bir gün önce geldi, basınla yemekli toplantıda bir araya geldi ardından sabah temiz bir hava alıp temayüle girdi.
 
Sokağa çıktığımızda ise enterasan görüşlerle karşılaştık. Bazı aday adayları daha Kars’a gelmeden birinci sırada aday gösterileceklerini ortaya attılar. Bu da onların eş, dost ve akrabaları vasıtasıyla da “fısıltı” gazetesi gibi dolaştı durdu.
 
Bu defa akıllara “acaba temayül fasafiso mu?” sorusunu getirdi. Eğer temayül ve diğer elemelere gerek duyulmadan vekil olacakların sırası AK Parti Genel Merkezi’nde belirli idiyse bunca telaşeye ne gerek vardı?
 
Tabiî ki bizler gazeteci olarak buna inanmak istemedik. Çünkü kendini birinci sıradan gösterenlerin hatta temayülde ön sırada oy alanların bile temayülün ardından nasıl köy köy gezip, el ilanı ve broşür dağıttıklarına şahit olduk. Gazete yapraklarının arasında broşürlerinin nasıl dağıtıldığını gördük.
 
Akıllara bu defa o kendini “garanti” gibi gösterenlerin aslında kamuoyunu etkilemek için yaptıkları düşüncesini getirdi.
 
Velhasıl, temayül için İsmail Aytemiz Spor ve Sergi Sarayı’na gidildi.
 
Bir aday adayının, “İsmail Aytemiz’den Allah razı olsun. Böylesine bir salon yaptırmış ama salon buz gibi. Bizler bu salonu ısıtmayı beceremezken vekil olsak bir kenti nasıl idare edeceğiz” sözü ortaya çıktı.
 
Daha ilk başka salondaki görevlilerin elektrikli ısıtıcılarla soğuktan korunmaya çalıştıkları görüldü. Bunun yanında aday adayı profilleri de farklı şekillerde ortaya çıktı.
 
Yine bir aday adayının, “Bazıları vardı ki soğuk ona işlemiyordu bile. Makamının ve paltosunun kalınlığından soğuğu bile hissetmiyordu. Ama bizler tir tir titriyorduk” dediği gerçeği de yansıdı.
 
Adaylar hem soğuktan, hem oylarının parçalanmasından salonda gün boyu titrediler. Telefonlar birbiri ardına açıldı ve oy istendi. Salonun giriş kapısı ise tam bir havaalanını andırdı.
 
Hani havaalanlarında olurya, yabancı bir misafir kente geldiğinde onu karşılamaya gidenin, gelecek olanın ismini bir levhaya veya kağıda yazıp yolculara göstermesi gibi. Aday adaylarının taraftarları da; delegelere ve köy temsilcilerine aday adaylarını tanıtabilmek için isimlerini ve sıra numaralarını yazıp bekleme başladılar.
 
Salon girişinde bunlar yaşanırken içinde de “Yetenek siz siniz” yarışmasının benzeri yaşanıyordu. Bu defa aday adaylarının taraftarları yine desteklediklerini isimlerini ve sıra numaralarını gösteren pankartları taşıdılar.
 
Salon spikeri de aday adaylarının tanıtımlarını yaparken, “Eğer filan adaya oy vermek isterseniz adayın numarası falandır” anonsunu kullandı. Bu da akıllara yarışma programlarını getirdi.
 
Birbirleriyle şakalaşan, sessizce oylamayı bekleyen, her saniyede kulis yapanlar derken oylamalara geçildi.
 
Temayülün ardından önce “ilk 10’a girenlerin listesi Ankara’ya gönderilecek” denildi. Bunun üzerine bir çok aday adayı gerisin geri döndü ve umudunu keserek işine gücüne bakmaya başladı.
 
Aday gösterileceklerine “Garanti” gözüyle bakanlardan bazıları da hemen Ankara’ya dönüp ikince raunda başladılar.
 
Kars’ta kalanlara ise önce bu ayın sonuna doğru Ankara’ya çağrılacakları söylendi. Hal böyle olunca da Kars’ta boş kalmak yerine “Aday olacağım” umuduyla çalışmalara devam edildi.
 
Hatta temayülden sonra basın yayın aracıyla ve broşürle hatta telefonlarla bile tanıtım daha da arttı. Tamamen bu işe yoğunlaşan adaylarına bugün (23 Mart) bir telefon geldi. “Yarın (24 Mart) saat 10.00’de Ankara’da aday adayı tanıtımı var” denildi.
 
İleri bir tarihte uçak bileti alanlar apar topar havayolu şirketlerine giderek bugün Ankara’ya gitmenin planını kurdular. Kimisi bunu başardı ve uçtu kimisi ise alel acele otobüslere binerek Ankara yolunu tuttu.
 
Ankara’da ne olur bilinmez. Kimler artı puanlarla geri döner o da bilinmez. Kimlerin vekil gösterileceği ise hiç bilinmez. AK Parti genel merkezinin ne tür hesapları oldu, hangi kıstaslara bakacağız, temayülü ne denli dikkate alacağı, AK Parti’ye üye olup olmayacağına bakılıp bakılmayacağı, Kars’ta veya Kars dışında ikamet edip etmeyeceğine ne kadar önem vereceği de bilinmez.
 
Ama bir gerçek var ki hem de beklenen bir gerçek. Keşke, 79 aday adayımızda ilk üçe girmenin telaşını, uykusuz gecelerini, vakitlerini ve paralarını, işleri ve güçlerini bu güzelim kente, Doğu’nun uygar ve çağdaş kenti Kars’a, “can diyene can olan” Kars’ımıza harcayabilseler.
 
Keşke, bozuk yol ve kaldırımlardan kurtulup, üzerimiz tozlanmadan, pantolonumuz veya eteğimiz çamur olmadan gezebilsek.
 
Keşke, insanı zinde tutan tertemiz su içebilsek.
 
Keşke, büyük marketlerin kent dışına alındığı, küçük dükkanların da ekmek parası kazanabildiği kente kavuşsak,
 
Keşke, ekonomisi iyi olan, gelir düzeyi yüksek, genci çalışan “bir kentimiz var” diyebilsek.
 
Keşke, keşkelerden kurtulabilsek.  
 
Bir vekilin doğup büyüdüğü kentine sahip çıkmasına ne o partinin Genel Başkanı ne de vatandaş karar verebilir.
 
Vekil olmaya aday olanların kendilerinin bu kendi sevmesi, koruması ve kalkındıracağına inanması gerek. 
 
Allah, bu kente gerçekten gönül vermiş ve kendini bu kentin geleceği olan çocuklara adamış birilerini vekil etsin. AMİN
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 16297 Defa Okundu
2011-03-23

SON YAZILARI

Kars’ta sağlıkta güzel gelişmeler Remzi Aras’a sevgi seli! Teşekkürler Taner Tazegün; Bıraktığın Eseri Yaşatacağız Akıllı Duraklar İstiyoruz Digor’un TEOG Şampiyonlarından Abdullah Yakışır’ın eğitim aşkı Yanında bir de Baba duası varsa Kars Valisi kayağı da öğrendi Bakan Arslan ve Mont! Kars Şeker’e katılan artılar Üç Yürekli, Dinamik Adam, Erdinç Dolu

YORUMLARcem 2011-03-30
Karsı temsil edecek adaylar

Karsdan aday adayı olan Enginar BİRDAL burada ne yapabir diye bakarken sizin yazınızı gördüm ve okudum. Enginer BİRDAL'dan bahseden ilginç mi ilginç bir yazı ))http://www.memurdan.net/yazar.asp?yaziID=6071

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır