KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

SADECE YAKINIYORUZ!

  Bedir ALTUNOK

          baltunok@hotmail.com
         SADECE YAKINIYORUZ!

Sadece yakınıyoruz! 

Başlıca sorunlardan olan çevre temizliği konusunda sürekli yakınmamıza rağmen çevreye çöp atmaya devam edilmesi çelişkileri de beraberinde getiriyor.
 
Her vatandaş günlük yaşamında şu olumsuzluklarla karşılaşabiliyor. Bir sürücünün direksiyon başında tükettiği colayı veya pet şişesini aracının camından kaldırama veya yola atması yada araçtaki yolcunun çekirdek kabuklarını ve sigara izmaritini gelişi güzel çevreye saçması gibi.
 
Çöp konteynerlerinin içine değil kenarına çöp bırakılması, yolda görülen çöp ve benzeri maddelerin ayaklarla vurularak sağa-sola savrulması gibi daha birçok olumsuzluk saymak mümkün.
 
Çevre bilincinin oluşturulması yönünde atılan adımlar, okullarda verilen eğitimler de eklenirse pek de bir şeyin değişmediği de aşikardır. Çevre Temizliği Haftası’nda ilgili kurumlar ve yöneticilerin ellerine poşet geçirerek bir günlüğüne çöp toplamasıyla verilen mesajların da işe yaramadığı görülmekte.
 
Yine her sabah kalktığınızda sağınız-solunuz çöp, önünüz-arkanız çöp.
 
Birde hava rüzgarlıysa vay geldi başınıza. Kendi attığınız çöplerin yüzünüze geldiğini hissedersiniz.
 
Sonra sizi tokatlayan kendi attığınız çöpü, yüzünüzü kirletip nefes almanızı güçleştirdiği için yeniden yere fırlatırsınız. Sadece sizin yüzünüze vursa yine iyi rüzgarında etkisiyle kimbilir günde kaç kişinin nefesini zorlaştırıyorsunuz attınız çöplerle.
 
Bu kadarıyla da sınırlandıramıyorsunuz olumsuzlukları. Birde gördünüz çirkin manzaraları başkalarıyla paylaşıyor, bir ağaç kenarına bırakılan çöpleri gördüğünüzde “Kim bırakmış bu çöpleri. Hiç ağıcın yanına da çöp bırakılır mı?” demeye başlıyorsunuz. Herkes birbirine bu gibi sözleri söylesin dursun gözümüzün önünde sürekli büyüyen çöp yığınlarından bir türlü kurtulamıyoruz.
 
Konteynerlere veya çöp alınan noktalara poşetle çöp bırakıyoruz bu defa da poşetin ağzını bağlamayı unutuyoruz. Ardından köpekler gelip çöpleri karıştırıyorlar ve tüm çöpler etrafa yayılıyor.
 
Ne çöp atılan saatlere uyuyoruz ne de gelişigüzel çöp atanları uyarabiliyoruz.
 
Uyarılmaktan endişe ettiğimiz gibi uyarmaktan da endişe ediyoruz.
 
Herkes hergün yeniden başladığı günlük yaşantısına “Bugün çevreye çöp atmayacağım ve çöp görünce de yerden kaldıracağım” derse bir günlük çöp sorunu ortadan kalkar. Bunu her güne yayarsak bir hafta ve böyle devam ederse tertemiz bir kentte daha rahat nefes alarak daha uzun süre yaşayabiliriz.
 
Ne dersiniz?
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 5492 Defa Okundu
2011-06-27

SON YAZILARI

Kars’ta sağlıkta güzel gelişmeler Remzi Aras’a sevgi seli! Teşekkürler Taner Tazegün; Bıraktığın Eseri Yaşatacağız Akıllı Duraklar İstiyoruz Digor’un TEOG Şampiyonlarından Abdullah Yakışır’ın eğitim aşkı Yanında bir de Baba duası varsa Kars Valisi kayağı da öğrendi Bakan Arslan ve Mont! Kars Şeker’e katılan artılar Üç Yürekli, Dinamik Adam, Erdinç Dolu

YORUMLARHüsnü Bediroğlu 2011-07-07
DAVUL ZURNA VE SİVRİ SİNEK

Değerli meslektadşım, bahsettiğiniz konu tamamıyla yaşam yolundan geçer.
bir insan nasıl ki acıktıysa aynı hissiyatla etrafına duyarlı olmuyorsa bunun da yolu avanta yaşamınıda yani feleğin kesesinden sağlıyor demektir, İmam'ın yaptığı ve balığın başı gibi?
anlayana SİVRİ SİNEK, Anlayamayana Davul Zurna misali. Kalemin kuvvet ve Yüreğine Sağlık. Saygılarımla...

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır