KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

“VERİN GAZİLİK ÜNVANIMIZI; HEM DE İKİ DEFA”

  Bedir ALTUNOK

          baltunok@hotmail.com
         “VERİN GAZİLİK ÜNVANIMIZI; HEM DE İKİ DEFA”

“Verin Gazilik ünvanımızı; hem de iki defa” 

İşsizlik sorun olmaktan çıkarılmalı
 
Kars, Doğu’nun uygar ve çağdaş kenti,
 
Kars, Türkiye’nin serhat kenti,
 
Kars bir zamanların “Gazilik” ünvanına sahip bir kent.
 
Şimdilerde ise tarihi binaları restore olmayı bekleyen, tabyaları kurtarılmayı bekleyen, sınırlarından dünyaya açılamayan, “Gazilik” ünvanı bile elinden alınmış bir kent.
 
Boşaltılan, taşınan, “depreme dayanıksız” diye terk edilen fakat “ne yıkılan ne kaldırılan nede yenisi yapılan” binalara sahip bile değil.
 
“Tarihi kent” ünvanını elinde bulundurmasına, tarihi Kars Kalesiyle görkemini unutturmamasına, Ani Harabeleri, Sarıkamış Kayak Tesisleri, Allah-u Ekber şehitlerini yaşatmasına rağmen kabuğundan çıkamamış bir kent.
 
Üniversitesinin öğrencisiyle bir miktar ekonomisini canlandırdığı, öğrencisinin ili terk etmesiyle de hayalet şehri andırdığı da bir gerçek.
 
Esnaflar gelir düzeyini üniversite öğrencisine bağlamış durumda!
 
Esnafa durumunu sorduğunuzda, “Eh işte!. Üniversite öğrencileri de gitti, işlerimiz kesat!” cevabını alıyorsunuz.
 
Birazcık durumu iyi olan, orta gelirli aileler yaz tatilini Batı illerinde akrabalarının yanında, gelir düzeyi daha iyi olanlar tatil beldelerinde, gelir düzeyi düşük olanlar ise soğuğun ve yoksulluğun vurduğu kentinde bekleyerek kısa süren yazını geçiriyor.
 
Burada kalanlarında “Pek sırtı da ısındı” denilmez. Doğanın bozulan dengesi, eksik olmayan rüzgarı ve yağmuru da fazlalaştırınca kal kalabilirsen!
 
Sonuca bakmaya bile gerek yok.
 
Önüne bakıyorsun işsizlik, sağına-soluna bakıyorsun işsizlik. Arkana bakmaya cesaretin bile kalmıyor. Elinde, avucunda olanı ısınma ve gıdana ayırabiliyorsan ne ala!
 
Şimdilerde de “Lojistik Köy” ve “Çağrı merkezi” bir umut oldu. Ortalama 700 genç, en azından sigortalı ve 600-700 TL arası maaşla çalışabilecek. Bundan Ticaret ve Sanayi Odası da memnun. Çünkü başkanı Ali Güvensoy, “Ekonomimiz rahat bir nefes alacak” diyor.
 
Umut buya işte! Yaşamak ve hep umutlu olmak gerek.
 
Peki ya!
 
Buralardan alınanlar geri verilse daha iyi olmaz mı?
 
En başta “Gazilik” ünvanı geri verilmeli. Hatta iki defa geri verilmeli.
 
Elindeki üç-beş kuruşu da “Kuruşu kuruşuna” elektrik, telefon ve su parasına yatırmak için sıra bekleyen dar gelirli vatandaşın hakkı defa değil ki “İki defa Gazilik” ünvanı.
 
Sevmek fedakarlıksa, bu memleketini seven, işsizliğe, yoksulluğa, yokluğa rağmen “C”, “B”, “D” vitaminini bile alamadan ekmekle karnını doyuran vatandaşların hakkı değil mi iki defa Gazilik.
 
Sonra bizim Gazilik Madalyalarımız var. Niçin önce Kars Gazilik ünvanını geri almıyor ve ardından da kentin girişine Madalyaların heykeli yapılmıyor da, bu madalyalar Ankara’da müzede bekletiliyor.
 
Yeni nesil Kars’ın eski “Gazi Kars” olduğunu bile bilmiyor.
 
Onların da hak ettiği için aldığı gazilik ünvanını bilmeleri, görmeleri ve o gururla yaşamaları hakları değil mi?
 
Kars kalesinin turizme kazandırılması, turizm alanlarında tesislerin açılması, buralarda istihdam sağlanması gerekmez mi?
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 15345 Defa Okundu
2011-07-18

SON YAZILARI

Kars’ta sağlıkta güzel gelişmeler Remzi Aras’a sevgi seli! Teşekkürler Taner Tazegün; Bıraktığın Eseri Yaşatacağız Akıllı Duraklar İstiyoruz Digor’un TEOG Şampiyonlarından Abdullah Yakışır’ın eğitim aşkı Yanında bir de Baba duası varsa Kars Valisi kayağı da öğrendi Bakan Arslan ve Mont! Kars Şeker’e katılan artılar Üç Yürekli, Dinamik Adam, Erdinç Dolu

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır