KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KAFKASLARIN BAŞKENTİ: KARS

  Bedir ALTUNOK

          baltunok@hotmail.com
         KAFKASLARIN BAŞKENTİ: KARS

Kafkasların Başkenti: Kars 

-Kars, bölgesindeki imkanı değerlendirebiliyor mu?
 
Halk arasında “Kafkasların Başkenti” olarak adlandırılan Kars, bu imkanı elinde bulundurmasına rağmen bir türlü lehine kullanamıyor.
 
Kars, coğrafi konumu, tarımsal arazisi, turizm alanları, tarihi mekanları yoğunluğuyla elinde bulunduran bir kent. Hem de halk arasında “Kafkasların Başkenti” olarak anılıyor.
 
İlklerin kenti olma özelliğini de elinde bulunduran Kars, Selçukluların Anadolu’ya girişte ilk Türk ismi taşımasına rağmen, ilk Cumhuriyetin (Cenub-i Garbi Kafkas Cumhuriyeti) kurulmasıyla da adından söz ettiriyor.
 
Bir zamanların “Hayvancılık merkezi” hatta “Tarımsal Ambarı” olarak da anıldı.
 
Şimdi ise geçmişiyle övünülen fakat bugünüyle ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir kent haline geldi.
 
Kentte devletin bütün kurumları konuşlanmış, bulunması gereken Sivil Toplum Kuruluşları yerini almış olmasına rağmen atılan olumlu bir adımın olmaması düşündürücü.
 
Adını bölgeden Kafkas Üniversitesi, yine adını bölgeden alan Kafkas Sanayici İşadamları derneği ve ardından sıralanan daha onlarca STK.
 
Bütün bunların olmasına rağmen “Can çekişen” sanayisi, “Beli kırılan” ekonomisiyle adeta “Garibanları” oynamakta.
 
Yanı başındaki Iğdır, Ardahan, Artvin ve daha uzaktaki illerden bile ithalat, ihracat Kafkaslara yapılırken, Kars’ta ise yaprak bile kımıldamıyor.
 
İşadamlarının, STK başkanlarının artık kollarını sıvayıp Kars’ın merkez olması için canla başla çalışmaları gerek. Kars merkezli toplantılar, paneller, sempozyumlar yapılmalı, yatırıma yönelik görüşmeler ağırlık kazanmalıdır.
 
Artık işletmelerin tek başlarına “karın tokluğuna” çalışmaktan ziyade kolektiflik zihniyetinin hayata geçirilmesiyle şirketleşmeye geçmeleri gerek. Ardından da bilimsel çalışmaların da katkısıyla bölgeye sık sık ziyaretler yapılmalı ve bu ziyaretler mekanları görüp “zevk” almaktan öteye geçerek ciddi anlamda ekonomiye çevrilmelidir.
 
İşsizliğin önlenmesi, yaşam standartlarının artırılması anlamında sorumlu ve bilinçli adımlar atılmalıdır.
 
Her STK kendi uzmanlık alanında birer adım atar ve Kars’ı Kafkasların gerçekten başkentine çevirirse hayvancılık, tarım, turizm, tarih derken sosyal aktivitelerde de Kars’ın öncü olmasına zemin hazırlanacaktır.
 
Bacası tüten tek Şeker Fabrikasının da yavaş yavaş kapanmaya götürüldüğü bugünlerde herkes silkinmeli. Vakit geçirmeden adımlar atılmalıdır. Aksi halde “Kafkasların Başkenti” olmak hayalden öteye geçmeyecektir.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 14350 Defa Okundu
2011-09-17

SON YAZILARI

Kars’ta sağlıkta güzel gelişmeler Remzi Aras’a sevgi seli! Teşekkürler Taner Tazegün; Bıraktığın Eseri Yaşatacağız Akıllı Duraklar İstiyoruz Digor’un TEOG Şampiyonlarından Abdullah Yakışır’ın eğitim aşkı Yanında bir de Baba duası varsa Kars Valisi kayağı da öğrendi Bakan Arslan ve Mont! Kars Şeker’e katılan artılar Üç Yürekli, Dinamik Adam, Erdinç Dolu

YORUMLARercan birdal 2012-01-17
duyması gerekenler duysun

evet son derecea çık ve gerçek bir tesbit kalemine sağlık.bir lomokotif peşinedn gitmeye hazırız.gerekirseb u lokmotif biz oluruz....kuyucuk kuş cenneti redneği

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır