KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

DOĞU’DA GAZETECİ OLMAK

  Bedir ALTUNOK

          baltunok@hotmail.com
         DOĞU’DA GAZETECİ OLMAK

Doğu’da gazeteci olmak 

Her mesleğin zor yanları olduğu gazeteciliğinde büyük zorlukları var. Bunların en zoru da dondurucu soğuklarda çekim yapmak. Ya eli donan yada kamerası çekim yapamaz hale gelen gazetecilerin bu güçlükler altında verdikleri mücadele ise fedakarlığın en belirgin göstergesi.
 
Doğu Anadolu Bölgesi, ağır kış koşulları, dağlık arazi yapısı ve hayvancılığıyla ön plana çıkıyor. Güneşin doğduğu ve ülkeye ışık saçtığı bu bölgede çiftçisinden esnafına, köylüsünden kentlisine kadar yaşamın her alanında büyük zorluklar çekiliyor. Her geçen gün daha da fazla göç veren Doğu, adeta Batı’ya kayıyor. Sanayileşme, devlet memurluğu gibi unsurlar kırsal alandaki genç nüfusu göç ettirirken, geride kalanlar ise elektrik, su, telefon, kredi kartı, büyük marketlerde alış-verişe vaktini ayırıyor. Elinde-avucunda ne varsa zaruri ihtiyaçlara ayıran vatandaşlar böylelikle bir yılda kazandığını bir yılda da harcayarak ömür tüketiyor.
 
Tüm bu imkansızlık içinde süren yaşamda her kesimden insanlar kimseye muhtaç olmamak için çalıştıkları işlerde büyük fedakarlıklar sergiliyor. Bunlardan biri de gazetecilik. Gazetecilik mesleği ekonomi imkan bakımından ne güldürüyor ne de süründürüyor. İkisi arasında bir yaşam yıllarca sürüp gidiyor. Tüm bunlara rağmen gazetecilik mesleğini ayakta tutan tek unsur ise fedakârlık. Gazeteciler, özellikle de kış mevsiminde büyük sıkıntı çekiyorlar. Dondurucu soğukta haber kovalamak, kamuoyunu bilgilendirmek için sarfedilen zaman ve telefon trafiği gibi bir çok uğraş veriyorlar.
 
Kars’ta da Aralık ve Ocak aylarında görülen mevsimin en soğuk günlerinde kamera ve fotoğraf çekmek sanattan çıkıp yerini delikanlılığa bırakıyor. 5 dakika bile ellerin dışarıda tutulamadığı soğuk havalarda kamera ve fotoğraf makineleriyle çekim yapmak adeta işkenceye dönüyor. Milyarlarca lira masraf edilerek satın alınan fotoğraf makineleri ve kameralar ise sık sık arızalanıyor ve kullanılamaz hale geliyor. Böylelikle bir gazeteci mesleği boyunca onlarca fotoğraf makinesi ve kameraya ücret ödemek zorunda kalıyor.
 
İşte bu olumsuzluklar içinde bile işlerini layıkıyla yapıp, haberlerini zamanında yetiştirebilmek için çaba sarf eden gazeteciler, televizyon ekranları ve gazete sayfalarında vatandaşı doğru bilgilendirmenin sevinciyle bir sonraki güne “merhaba” diyor.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 9971 Defa Okundu
2012-01-29

SON YAZILARI

Kars’ta sağlıkta güzel gelişmeler Remzi Aras’a sevgi seli! Teşekkürler Taner Tazegün; Bıraktığın Eseri Yaşatacağız Akıllı Duraklar İstiyoruz Digor’un TEOG Şampiyonlarından Abdullah Yakışır’ın eğitim aşkı Yanında bir de Baba duası varsa Kars Valisi kayağı da öğrendi Bakan Arslan ve Mont! Kars Şeker’e katılan artılar Üç Yürekli, Dinamik Adam, Erdinç Dolu

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır