KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

“DADAŞ”LIK BU DEĞİL

  Bedir ALTUNOK

          baltunok@hotmail.com
         “DADAŞ”LIK BU DEĞİL

“Dadaş”lık bu değil

Yapmayın… biraz adil olun!
 
Erzurum Haber Gazetesi’nin internet sitesi www.erzurumhabergazetesi.com da Yazar Esat Bindesen’in Kars Valisi hakkında çıkan yazısı maksadını tamamen aştı.
 
Kars Valisi Ahmet Kara, olgunluğu, kişiliği, devlet adamlığı ve görev yaptığı bölgelerdeki adilliği ile bilinir. Yaşının ve meslek tecrübesinin verdiği olgunlukla hareket eden, devletin işlevliğinin devamı, bürokratların sorumluluk içinde hareket etmeleri ve Serhat Kenti Kars’ın ekonomisi başta olmak üzere her alanda kalkınması için görevini layıkıyla yürüttüğü aşikardır.
 
Bilindiği gibi Bakü Tiflis Kars Demiryolu Hattı yakın zamanda faaliyete geçecek. Karslılarda haklı olarak Antrepoların Kars’ta kurulması gerektiği bilincini taşımakta. “Projenin adında yer alıp işlerliğinde olmamak” gibi bir mantık zaten kabul edilemez. Karslılar haklı olarak bu davasını sürdürecek ve asla “Tren geldi geçti” dedirtmeyecektir.
 
Yazar Esat Bindesen Beyefendi Kars Valisi hakkında bir yazı yazmış. Beyefendi diyorum çünkü bende Dadaşım ve Dadaşa yakışanı yapıyorum.
 
Gazeteciliğinde bir kuralı vardır. Gazetecilik “Sallamak!” değildir. Bilip bilmeden, araştırmadan saldırmak, karalamak, lekelemek değildir. Gazetecilik, kendi düşüncesini bir toplumun düşüncesiymiş gibi lanse ettirmek hiç değildir.
 
Şimdi gelelim Esat Bindesen Beyefendi’nin yazısında ele aldığı satırlara ve bir değerlendirme yapalım. Esat Bindesen Beyefendi’nin, “Ama burası Erzurum. Burası Dadaşlar diyarı. Sakın ola Erzurum’u Erzurum insanını kendi bürokratlarına benzetmesin. O alışkanlığı ile bu açıklamaları yapmasın…” demek asla tasvip edilemez.
 
“Vali Hınıs’ta kalmış” ve “Kaymakamlık yapmış” diye görev yaptığı ilin çıkarlarını bırakıp “Her şey Erzurum’a gitsin mi!” demeli. Böyle dese hoşuna mı gidecek?. Siz oturun kendi ilinize ve çalışmalarına bakın, Karslılarda kendi işlerine baksınlar. Canınız sıkılınca klavyenin başına oturup masa başından Kars’ı, Kars’ın Valisini okuyucularınıza farklı tanıtmayın. Bu bir gerçektir ki her Vali kendi görev yaptığı ilin öncelikli sorunlarını çözmeye ve daha da refah bir ortam hazırlamaya çalışır.
 
Ne sizin Palandökenize, ne Çifte Minarelerinize, ne nüfus yoğunluğuna, ne de beton yollarınıza karışır Karslılar.
 
Erzurum yollarında ölen hastalarını da unutmadılar, Erzurum, Ardahan, Iğdır sınırına kadar bozuk olan yollarını da unutmadılar. Kapalı kapılar ardında, bir bir fabrikaları kapandı, ekonomisini dibe vurdu, yokluklar kenti oldu, işsizlik aldı başını gitti…
 
Dadaş’a, “Burası Dadaşlar diyarı. Sakın ola Erzurum’u Erzurum insanını kendi bürokratlarına benzetmesin.” yakıştırması yapmayın lütfen!. “Dadaş”lığını göstermek istiyorsan komşu ilinin sorunlarına da eğil. Eğer amaç “Dadaş”lıksa mertliğini göster, yiğitliğini koy ortaya… “Sayın bürokratlar komşu ilimiz Kars’ı da unutmayalım…” diyerek “Dadaş” ol. “Dadaş” korkutan değil, “Dostluğundan emin olunan”dır.
 
“Bu vali haddini aşmış belli!…“Bir kahvenin 40 yıl hatırı var” derler.” demek de ne oluyor?. Erzurum kahvesinin 40 hatırı var da Kars’ın kahvesinin hatırı olmayacak mı? Vali görev yaptığı hangi ilin kahvesinin hatırını “40 yıl” hesaplasın. Veya bütün görevlerini “Hatır gönül” işiyle mi yapsın.
 
“Ama Kars Valisi Ahmet Kara ya bu sözü hiç duymamış veya “Hatır” kendisi için
hiçbir şey ifade etmiyor. Sayın vali hatır saysa, İçtiği kahvelerin sayısını bilse Erzurum’u hedef alan açıklamalarda bulunmazdı.” diye yazmışsın. El insaf. Kars Valisinin ne Erzurum’u hedef aldığı var ne de Erzurum’da içtiği kahveleri unutmuştur. Bir kahve içirip şimdi de onu kursağından geri getirtmenin ne anlamı var?
 
“Zira Sayın Vali Hınıs’ta kaymakamlık yapmış, Kaymakamlıkla da kalmamış,
Kendisine “Fahri Hemşerilik” verilmiş, Hem de o dönemin valisi tarafından takdirname ile ödüllendirilmiş.” demişsin. Gurur duyunuz ki Hınıs’ta kaymakamlık yaptığı zaman Hınıs’ın sorunlarına eğilmiş ve hakkıyla görevini yaparak dönemin Valisi tarafından ödüllendirilmiş. Şimdi siz bunu söylerden şu anda mevcut Hınıs Kaymakamı ne yapmalı söyler misiniz.? Kahvenizi içmesin mi! Olur ya içerse yarın da bir ilde valilik eder ve ilinin çıkarı için açıklama yaparsa ona da mı aynı şeyleri yazacaksınız!...
 
Devam ediyorsunuz, “Her şeye rağmen, Bakın Vali Ahmet Kara ne demiş: “Depo ve antreponun Erzurum’a kurulması söz konusu bile olamaz. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile konuştum. Depo ve Antrepolar Kars’a kurulacak. Biz bu işin üzerinde duracağız” Doğru demiş Sayın Kars Valisi. Demek ki bir bildiği var. BU niye sizin zorunuza gidiyor ki!... Antrepolar Kars’ta kurulmasın mı?. Erzurum’da mı kurulsun, öyle daha mı iyi olacak.? Sizin Erzurumluğunuz bu mu? Antrepolar Kars’ta kurulsa, Erzurum’da da depolar olsa bu tren yürümez mi? Antrepolar Kars’ta kurulduğu zaman tren Erzurum’da durmayacak mı? Eğer Erzurum için iyi şeyler düşünüyorsanız sizde varın o “Dadaş” özelliğini böyle gösterin. Hem projenin adında Kars olacak, Kars aynı zamanda sınır kenti olacak, hem de tren Kars’tan sadece gelip geçecek… İşte bak bu olmadı.
 
Sonra sürdürüyorsun bazı takıntılarını ve diyorsun ki, “Evet Vali Bey takmış kafayı Erzurum’a. “Kurdurtmam, Kurdurtmayacağım” diyor. Sayın Valinin Erzurum hıncı nerden geliyor bilmiyorum ama, Benim ninem her zaman şunu söylerdi: “Bu şehrin ekmeğinin tuzu yok. İnsanlar gelir Erzurum’da mal mülk sahibi olurlar, mevki makam kaparlar sonrada bu şehrin kıymetini bilmezler, hatır saymaz, o da yetmemiş gibi Erzurum’a beğenmezler” Meğer ninem ne kadar haklıymış, Bu şehrin ekmeği gerçekten ne kadar tuzsuzmuş…” Şimdi oldu mu Esat bey. Bence ninen haklı söylemiş. Çünkü bunun Kars’la bir ilgisi yok. Kars Valisinin de öyle Erzurum hıncı falanda yok olamaz zaten. Bunu yazmanız değil, yakıştırmanız bile yanlıştır. Vali Antrepoların Kars’a kurulması için var gücüyle çalışacağını söylemiş zaten Kars Valisine de o yakışır. Şimdi Erzurum Valisine haksızlık etmiyor musunuz. Erzurum Valisi de istemez mi Erzurum’a kurulmasını. Herkes istesin bakalım. Antrepolar nereye kurulacak?
 
Devam ediyorsun: “Vali Bey’in Kars’a tayini bir yıl olmuş. Karslılar nasıl bir ilgi ve alaka göstermiş ki kendilerine, Kars için Erzurum’u bile hiçe sayar olmuş. Erzurum’a yapılacak bir yatırımı “Oraya yaptırtmam” diyecek kadar gözünü karartmış. Kars’ta bu ülkenin sınırları içerisinde, Serhat şehrimiz. Kalesi’nde Türk Bayrağı dalgalanıyor. Orası da bir vatan köşesi.
Kars’a da, Ağrı’ya da, Vali beyin memleketi Erzincan’ a da, Erzurum’a da yatırım yapılmalı. Devletin eli bu illere değmeli, Bu iller de gelişmeli. Ama huysuz çocuklar gibi “Yok bütün oyuncaklar benim olsun” denmemeli.” diye yazmışsın. Kars Valisinin gözü kararmamış. Hakikatleri söylemiş, olması gerekenleri istemiş, bunlar içinde mücadele vereceğini söylemiştir. 
 
Ayrıca, “Sayın Vali’ye biz yol yordam öğretecek değiliz elbette, Akıl vermek, Açıklama satırları yazacak hiç değiliz. Ama, Erzurum’la ilgili açıklamaları başarılarla dolu özgeçmişine hiç yakışmamış. Hani derler ya, “Maksadını aşmış” İşte aynen öyle olmuş.” Diyorsun. Valiye zaten yol yordamı öğretmek senin ne haddine ki!. Kars Valisi Ahmet Kara’nın isteklerini eski Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden de, daha eski Valisi Nevzat Turhan da ve diğer bütün eski valileri de istemiştir. Demek ki burada şu gerçek ortaya çıkıyor. Her Vali görev yaptığı yeri kalkındırmak için çaba harcıyor. Erzurum Valisi yarın Kars’a tayin olduğunda bunları istemesin mi?. “Ben Erzurum’un kahvesini içtim, 40 hatırı vardır”mı desin?
 
Ve son cümlelerin: Sert mizaçlı biriymiş, Bürokratları azarlıyor, hatta belediye başkanlarına bile fırça atıyormuş. Ama burası Erzurum. Burası Dadaşlar diyarı. Sakın ola Erzurum’u Erzurum insanını kendi bürokratlarına benzetmesin. O alışkanlığı ile bu açıklamaları yapmasın. Unutmasın ki, Bizimde Valimiz var, Bizim de siyasetçilerimiz var. Bir de Bakanımız… Zat-ı Alileriniz Erzurum’a yapılacak bir yatırımı durduracaksınız da, Bizim Valimiz, Bizim siyasilerimiz durup bakacak değil ya. Onların dilleri lal değil, Onlar da karpuz toplamıyor Sayın Vali…Esat BİNDESEN” böyle bitiyor.
 
Evet sizinde Valiniz var ama bizler sizin Valinizin Erzurum ile açıklamalarına karşı çıkmıyoruz. Kars Valisi bürokratları azarlıyormuş. Ne yapsın görevini yapmayan bürokratı ile çay bahçesine gidip çay mı içsin. Kol kola, omuz omuza verip “iyi ki çalışmıyorsunuz” mu desin. Olması gereken toplantıya katılmayan Belediye Başkanına “Önemli değil, gidin biraz daha oyalaşın” mı desin.
“Burası Dadaşlar diyarı. Sakın ola Erzurum’u Erzurum insanını kendi bürokratlarına benzetmesin. O alışkanlığı ile bu açıklamaları yapmasın” diyorsun ya, yoksa sizin bürokratlar dört dörtlük mü veya dört üçlük mü çalışıyor. Onlar görevlerini yapmadıklarında yüzleri mi okşanıyor!.
Evet sizinde Valiniz var, sizinde siyasetçiniz var… Bak ne güzel demişsin. Her halde onlar karpuz toplamıyor.
 
Son olarak şunu belirteyim: Bende Erzurumluyum, Narmanlıyım. 11 yıldır Kars’ta gazetecilik yapıyorum. Bırakın Erzurumculuk, Dadaşçılık edebiyatını da bu tür yazılar yazıp görev aşkıyla tutuşanları üzmeyin. Erzurumluya, Dadaşa yakışanı yapın. Ne yazacaksanız oturun kendi siyasetçilerinize ve bürokratlarınıza yazın. Kendi sahipsizliğinizi Kars üzerinden, Kars’ı yönetenler üzerinden, sizi yönetenlere gönderme yapmayın. Kime ne diyorsanız yüzüne diyin. Bizler Kars’a da, Erzurum’a da, Erzincan’a da, Türkiye’nin bütün illerine, ilçelerine ve köylerine hatta imkan yeterse bütün yaylalarına hizmet gitsin istiyoruz.
 
Karslılar Erzurum’un gelişip kalkınmasına, gün geçtikçe büyümesine, nüfusunun artmasına sevinirken senin bu rahatsızlığın niye ki?
Antrepolar Kars’ta kurulmalı… Bunun ötesinde BTK treninin geçtiği her yere de ne gerekiyorsa o yapılmalı.
Bugün halen Erzurum hastanelerini Karslılar, Ardahanlılar, Iğdırlılar, Ağrılılar dolduruyor. Araç alanda Erzurum’a geliyor, tamir ettirende. Mal alımları da Erzurum’dan yapılıyor.
Son sözüm mü? Kars’ta kalkınsın, Erzurum’da kalkınsın. Erzurum’un nüfusu 1 milyon olsun, Kars’ın nüfusu da 700 bin olsun. Kars’ta da fabrika bacaları tütsün Erzurum’da da.
“Dadaş”lık bu değil... Dadaşlık kentine sahip çıkandır. Dadaşlık kentine sahip çıkarken kentinin dışındakilere saldırmak değildir. Yapmayın… biraz adil olun lütfen!. Dadaşlığı yanlış lanse ettirmeyin.
Bedir ALTUNOK
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 94282 Defa Okundu
2010-07-04

SON YAZILARI

Kars’ta sağlıkta güzel gelişmeler Remzi Aras’a sevgi seli! Teşekkürler Taner Tazegün; Bıraktığın Eseri Yaşatacağız Akıllı Duraklar İstiyoruz Digor’un TEOG Şampiyonlarından Abdullah Yakışır’ın eğitim aşkı Yanında bir de Baba duası varsa Kars Valisi kayağı da öğrendi Bakan Arslan ve Mont! Kars Şeker’e katılan artılar Üç Yürekli, Dinamik Adam, Erdinç Dolu

YORUMLARserhat köroğlu 2010-08-23
dadaşlık

günümüz dünyasında gerçekçi ve objektif yazarlar yok denilecek kadar azalmışken ,sizin gibi değerli gazetecinin erzurumlu olması bir dadaş olarak gurur verici..
yolunuz açık olsun.sizin gibi değerli kalemlere ANKARADA çok ihtiyacımız var...

MUHAMMED BEYTÜŞŞEBAP 2010-07-20
DİKKAT ET AKSANLARA

CANE YAZIN GÜZEL OLMUŞ FAKAT AKSANLARA DEVAM ET GALİBA ACEMİSİN...

İ.Hakkı 2010-07-16
Objektif oluşunuzdan dolayı kutlarım

Bedir bey, konuyu örneklerle ve tarafsız gözlemleyip gazeteci hemşerinize tatlı sert cevap vermenizi olumlu buldum. Ne şişin nede kebabın yanmamasına dikkat ederek yazdığınız konu sizin ne kadar objektif ve tarafsız birisi olduğunuzu gösteriyor. Haksızlıkların karşısında duran yanınızdan inşallah taviz vermeden bu mesleğinizi icra edersiniz. Başarılarınıza okurlarınız alkış tutacaktır. Buna emin olabilirsiniz.

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır