KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SANAYİ’DE AYNI NAKARAT

  Bedir ALTUNOK

          baltunok@hotmail.com
         SANAYİ’DE AYNI NAKARAT

Sanayi’de aynı nakarat

Kars Sanayi Sitesi’nde yıllardır devam eden su ve yol problemi ne yazık ki çözümsüzlükten kurtulamıyor. Yollar yine çakur çukur, suyun adı ise “Susuzluk!” Herkesin suyu var onların susuzluğu var. Herkes varıyla övünüyor ama bunun övünecek yanı da yok.

Bir kentin aynısıdır sanayi. Kars’ta ise adeta bir köyün sanayisini andırıyor. Sorunları yıllardır bitip tükenmiyor. Her yıl onlarca feryat figan yükseliyor ama çözüm için verilen sözler bile ne yazık ki havada kalıyor. Adeta üflemekten öteye geçmiyor. Sanayi esnafı ne yapıyor? Tüm bu sorunlarını gazeteceler aracılığıyla ilgililere duyuruyor. Peki bu işleri düzeltmek için yönetime gelenler ne yapıyor? Onlarda sorunlardan yola çıkıp oyları alıyor sonra da başa geldiklerinde ya unuttuklarını, ya sorunun kendilerini aştığını ya da güçlerinin yetmediğini söylüyor. Bu söylemler sanayi var olduğu yıldan var. Ortada ismiyle bir sanayi var ama sanayiye yakışır bir ortam kesinlikle yok. Gidip diğer illere bakmak gerek. İnsan sanayiyi görünce özeniyor. Bu Kars’ın şanssızlığı mı, kadersizliği midir nedir ama ortada bir gerçek var o da sanayi bu gidişle zor düzeleceğe benziyor.

Bir insan dışarı çıkarken süslenir, püslenir, üzerinde yırtık varsa diker, saçı dağınıksa tarar, ayna olmadığında da yanındaki arkadaşına sorar, “Saçım  düzeldi mi?” diye. Peki sanayi esnafı ne yapsın. Bir kere sanayiye girişte esnafın morali bozuluyor. Her gün aynı manzara, aynı dağınıklık, aynı çirkin görüntüler. Çevre düzensizliği, susuzluk, su patlakları, falan filan. Say da say.

Peki bu tür yerleşkenin yönetimi bu işlere talip olurken üzerine aldığı sorumluluğun ne kadar ağır olduğunu bilmiyor mu? Biliyor elbette. Biliyor ama insanımızın iyi niyetini su istimal etmesini de biliyor!.

Burası bir kent ve bu kentin bir tane sanayisi var. Bu bir tane sanayiyi yıllardır ayağa kaldıramıyorsak bu bizlerin (oy verenler), bizleri yönetenlerin, bizlerin nefes aldığı bu kentin ayıbıdır. Artık “Sorunları bitmiyor” diye değil, “Sanayi’de kentin yüz akı filan işyeri daha hizmete” girdi sözlerini konuşmak istiyoruz. Artık yetkililerin, ilgililerin “Ellerini taşın altına koymak” değil, sorumluluklarını layıkıyla yerine getirmelerini istiyoruz.

Bugün Cuma idi. Allah cümlemizin Cuma’sını mübarek kılsın. Birkaç yıl öncesinde bir de cami yapılmıştı sanayiye. İyi güzel de camiye girerken de çıkarken de ayakkabıları çamurla kaplandı. “Olsun namazımızı kıldık, nasıl olsa arabamız var, 3-5 kuruş verir yıkatırız” mı diyip geçiştireceğiz. Bu çamurlar bize hiç rahatsız etmiyor mu? Cuma’da “Allah’ım yollarımızı çamurdan kurtar” diye dua mı etmemiz gerek.

Sanayisi çamur olanın ekonomisi yaşar mı?

Yolu bozuk olanın, kenti markalaşır mı?

Hadi kalktık “Markayız” dedik. Peki neye göre markayız? Kıstas nedir? Ölçü nedir? Birbirimizin üzerine yıkarak mı çözeceğiz sorunlarımızı? Yoksa her birimizin sorununu hepimizin sorunu olarak gererek mi?

Neyse bugün Cuma. Allah kılınan namazları kabul etsin, İnşallah.

Kış boyu suları donan, suları patlayan, tamir için eline aldığı kazmayı donan toprağı işletemeyen esnaf kime dert yansın?

Kime anlatsın derdini?

Eline bir saz alıp bağlama mı çalsın, efkarlı efkarlı.

Bakın yine yaz geliyor. Bahar kapıda. Karlar eriyor değil mi ne güzel. Soğuklardan kurtulduk, nefesimiz donmayacak artık.

Hadi gelin birlikte gidelim sanayi yoluna.

Lüks arabalarımıza binelim, açalım teybi, tıngırdasın şarkılar. Keyifler yerinde değil mi? Peki nereye kadar? Yanık Değirmene kadar… Başlar birazdan içiniz yanmaya. Neden mi? Çünkü karlar eriyor, ayıpları örten karlar veda ediyor. Başlıyor gerçeklerin türküsü “Hep aynı nakarat”. Ee… olsun nede olsa bizim türkümüz. Doğru bizim. Hepimizin türküsü. Çakurlar, çukurlar, içi su dolu kuyular… Ne ararsan var sanayiye giden Paşaçayır yolunda. Kaldırımlar çamur, yollar çukur çukur.

Üniversiteden Cuma namazı için camiye gidenlerle karşılaştık. Gençlerle, geleceğin yöneticileri, umutları olan gençlerle. Elleri pantolonlarının cebinde değil, pantolon paçalarını çoraplarına sıkıştırmakla meşguller. Hepsinde aynı nakarat, hepsi çamurla yarışıyor adeta. Kimi uzun atlamada, kimi yoldaki su dolu çukurdan boyunu ölçüyor. Kimi ise kararsız. Suyu geçecek ama düşmekten korkuyor. Korku sadece bu mu? Yanından geçen araçların üzerine sıçratacağı suları düşünmek zorundalar. Sürücüler ise çakur çukuru geçebilmek için adeta rally yapıyor. Zikzak çiziyor arabalar.

Vay başına dolmuşçuların. Onların nakaratı tamamen aynı. Bozuk yolda gide gele ezberlemişler çukurları. Diğer sürücülere rehberlik ediyorlar. Dolmuşlar kimi yerde yoldan çıkıp kaldırıma çıkıyor, kimi yerde duruyor. Arkadan gelen diğer sürücülerde nakaratın yolcularını takip ederek Paşaçayır’ı aşmaya çalışıyorlar.

Bir dokunsan bin ah işitirsin derler ya bizler bir dokunmadık bile. Bizi gören yanımıza gelip sitem edip dert yandı. Kimi sürücüler araçlarını durdurup yol dertlerini anlattılar, kimileri de camdan el işaretiyle sorunlarını haykırdılar.

İŞTE SANAYİ ESNAFININ DİLİNDEN DERTLERİ:

“Sanayi bölgesinde çalışan usta ve çıraklar olarak, yıllardır iş yerlerimize elle su taşımak zorunda kalıyoruz. Bizler sanayi çalışanlarıyız, eksi 20 derecelerde bile su taşımaktan ellerimiz çatladı. Bu da verimli çalışmamıza engel oluyor. Defalarca sorunlarımızı dile getirdiysek de yetkililer çözüm bulmadılar. Hangi zamanda yaşıyoruz bakın halen su sıkıntısı çekiyoruz. Yüzümüzü yıkayacak, abdest alacak suyumuz bile akmıyor. Taşıma suyu ile değirmen dönmüyor. Su patlakları bile baş gösterdi. Sanayi sitesinde yol üzerinde patlayan su borusundan sızan su iş yerlerimize kadar giriyor. Bunun önüne geçmek için kazma ve küreklerle koyulduğumuz işlerde başarılı olamıyoruz. Çünkü toprak donmuş ve kazma bile toprağa işlemiyor. Su sorununun yanında çöp sorunumuz bile var. İnanın ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız.”

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 75658 Defa Okundu
2014-02-21

SON YAZILARI

Kars’ta sağlıkta güzel gelişmeler Remzi Aras’a sevgi seli! Teşekkürler Taner Tazegün; Bıraktığın Eseri Yaşatacağız Akıllı Duraklar İstiyoruz Digor’un TEOG Şampiyonlarından Abdullah Yakışır’ın eğitim aşkı Yanında bir de Baba duası varsa Kars Valisi kayağı da öğrendi Bakan Arslan ve Mont! Kars Şeker’e katılan artılar Üç Yürekli, Dinamik Adam, Erdinç Dolu

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır