KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

AŞK OLSUN AŞIK

  Burhan GÖRKEN

          iristili@yahoo.com
         AŞK OLSUN AŞIK

Aşk Olsun Aşık

Aşık Şeref Taşlıova, İz bırakarak rahmete gitti. UNESCO’nun yaşayan insan hazinesiydi. Aşık Şenlik, Aşık  Sabri Şimşekoğlu, Aşık Murat Çobanoğlu ve diğer iz bırakan Aşıklarımız gibi o da eserleriyle yaşamaya devam edecek. Hiç şüphesiz gelecek kuşaklar onu da bilecek.

Aşık Şeref Taşlıova, bilgi ve birikimi ile gerçek bir hazineydi. 2006 Aralık ayında,  Göldalı Köyü’nün  istanbul’daki derneğini ziyaret etti. Burada kendisini yakından tanıma fırsatı  buldum. O tarihte MESAM (Türkiye Musiki Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) toplantısı için istanbul’a gelen Aşık Şeref Taşlıova, Taşdelen’de bulunan dernek lokaline Aşık Erzade Kapan ile birlikte geldi. Bilindiği gibi Aşık Şeref Taşlıova MESAM Teknik Bilim Kurulu Başkanlığını yapıyordu. Göldalı köyü dernek lokalinde köylülerimiz ile sohbet eden Şeref Taşlıova çoğu bugün hayatta olmayan dedelerimizden bahsetti.  Köylülerimizi rahmetle andı. Söz köyümüzün en eski Aşığı olan Aşık Resül’e( Resül Men) geldiğinde, sazını alarak Aşık Resül’den değişler söyledi. 1858-1893 yılları arasında yaşamış olan Aşık Resül’ün komşu Koçkarlı ailesinden Havva adında bir kıza aşık olduğunu anlatıp,  onun şiirlerinden  bahsetti. Üç saat kadar süren bu ziyaretinde,  zaman hızla akıp geçmiş, bize de bu kültür hazinesinin kapısı aralanmıştı. Ondaki kültür zenginliğinin tanığı olmuştuk. Aşık Resül’ün yöremizde çokça bilinen “Lamba” adlı şiirini bir kez de ondan dinledik.

Aşık olan biner atına

yanarsın şarhoş ay lamba

Galhıf didaban gatına

Güneşe yoldaş ay lamba

***

Acı olur şirin aşım

Ne gavgaya düşüf başım

Kalem kalem artırmışım

Derdim oluf beş ay lamba

***

Üreğimde dağnan düğün

artıf derdim böğün böğün

Men halımı kime deyim

Yanım galdı boş ay lamba

***

Ayaznan makaran döner

Ürüşen eylesen yanar

RESÜL söznen seni sınar

İndi yandın boş ay lamba

Aşık Resül’ün  derdini lamba ile paylaştığını, Havva’ya olan aşkından yataklara düştüğünü, kızın başka bir yere gelin gittiğini  hasta yatağında öğrenen Aşık Resül’ün  bir şiir ile annesine seslendiğini anlatıp Aşık Resül’den deyişler söyledi.

93 KOÇAKLAMASI İLK KEZ NE ZAMAN SÖYLENDİ

Hazinenin kapısı bir kez aralanmıştı dedik ya. Sazlı sözlü bu muhabbette söz yöremizin gelmiş geçmiş en büyük ozanı olan Aşık Şenlik’ e geldi. Aşık Şenlik de rahmetle yad edildi. 1876 Osmanlı-Rus savaşı sırasında Aşık Şenlik’ in sazıyla sözüyle nasıl bir kahramanlık destanı yazdığını anlatan Şeref Taşlıova, Aşık Şenlik’in 93 Koçaklaması ile ilgili çok önemli bilgiler verdi. Bugünün istiklal marşı gibi kabul edilen 93 koçaklamasının Aşık Şenlik tarafından ilk kez 1876 yılı 24 Nisan Salı günü Kenarbel köyünde bir düğünde söylendiğini ve bunun Rus işgaline karşı direnen halka bir moral kaynağı olduğunu anlattı. Bu sırada Aşık Şenlik’in bir köylüsü içeri girdi ve Şeref Taşlıova ya "aşkolsun aşık "deyince ,Şeref Taşlıova "işte aşıklık geleneği budur" dedi. İçeri giren kişi Aşığa aşkolsun Aşık der .Buna karşılıkta "aşkın cemalin olsun" denilerek cevap verilir dedi. Aşıklık geleneğinden bahsetti. Aşıklık geleneği üzerine zengin bir kültür ve bilgi birikimine sahip olan Şeref Taşlıova bu bilgilerini sazıyla sözüyle dinleyenlerine aktardı.

AŞIK ERZADE KAPAN İLE ATIŞMA

İlerleyen saatlerde Aşık Erzade Kapan’ı atışmaya davet etti.  Buraya kadar gelip bir atışma örneği vermeden gitmek olmazdı. Bilgisi kadar nezaketi de dikkatlerden kaçmıyordu. “Yiğidi öldür ama hakkını ver” sözünü burada  yaşadık. Atışmada karşısındakinin cevabını beğendiğinde hakkını veriyordu.  Erzade Kapan’ın bu değerli usta ozanın yanında acemi kalacağını düşünenler atışma devam ettikçe yanıldıklarını anladılar. Erzade Kapan ustanın yanında hiçte acemi kalmadığını özellikle atışmada saz ve söz ustası olduğunu gösterdi. Neşeli bir atışma örneğinin sergilendiği bu gecede Aşık Erzade Kapan usta aşık Şeref Taşlıova’ya cevap verirken gülerek "bak bunu da diyejem" diyordu. Erzade Kapan’ın usta ozana yanıtı, dilinin ucuna ,sazının teline gelmişti demeden olmazdı , ama usta ozana da saygısızlık etmek istemiyordu. Gülerek "bak bunu da diyejem" diyor ve cevabını veriyordu. Rahmetli Aşık Şeref Taşlıova kendisine verilen cevapları beğendiğinde yiğidin hakkını veriyor "güzeeeel " diyordu. "güzeel" . Rahmetli Şeref Taşlıova Köylülerimize daha önceden söz verdiği için derneğimizi ziyaret ettiğini söylediğinde verdiği sözü yerine getirmenin rahatlığı içindeydi. Bir daha ya kısmet deyip helalleşip ayrıldı. Bir sonrasında 2013 yılında Atakent Kültür Merkezindeki konserinde görüştük.  Konser sonunda Mustafa Küpeli’nin de aralarında bulunduğu  hemşerilerimizle topluca fotoğraf çektirip ayrıldık.

 Aşık Şeref Taşlıova’yı bir kere daha rahmetle anıyorum.  

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 28745 Defa Okundu
2014-10-01

SON YAZILARI

Gerçek bir yaşam öyküsü Bir Yardım, Bir Yol Hikâyesi, Bir Doğa Mücadelesi Çıldır Gölü, Yazı Başka Kışı Başka Güzel Bir Benim Atıma Deh Deyin Çalışma Hayatına Örnek Olacak Bir Buluşma Aşk Olsun Aşık Bir fotoğrafın hikayesi Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır, Ne Yenir Hızır Aleyhisselam kapıyı çaldı! Daha neye yarıyarsınız

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır