KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÇALIŞMA HAYATINA ÖRNEK OLACAK BİR BULUŞMA

  Burhan GÖRKEN

          iristili@yahoo.com
         ÇALIŞMA HAYATINA ÖRNEK OLACAK BİR BULUŞMA

 Çalışma Hayatına Örnek Olacak Bir Buluşma

Grundig firmasının Türkiye deki ilk partneri  Cihan Elektronik işyerinde çalışmış olan personel  9. Dostluk Buluşmasında, Fatih Saray Muhallebicisi VIP Salonunda bir araya geldi.  Bugün tamamı emekli olan, en vasıfsız işçisinden en tepedeki Genel Müdürüne kadar eski çalışanlar, çalıştıkları işyeri kapandıktan yaklaşık 20 yıl sonra dokuzuncu defa bir araya geldiler. 

Önceleri iki yılda bir gerçekleşen buluşma son yıllarda her yıl gerçekleşmeye başlandı. İlk zamanlar 80-90 kişinin katıldığı dostluk buluşmasına 14 Aralık 2014 de 120 kişi katıldı. Okulların  pilav gününü saymazsak, geçmişte birlikte çalışmış mesai arkadaşlarının 3-5 kişi değil , 100-120 kişinin yılda bir kez, bir araya gelmesi belki de  ilk defa yaşanan bir dostluk ve arkadaşlık örneği.

Onlar ortak bir geçmiş yaşadılar.  Ne unuttular, ne de unutuldular. 9 kez bir araya gelip eski çalışma arkadaşlarıyla, dostlarıyla kucaklaşıp, eski günleri yad edip unutulmaz bir gün daha yaşadılar. Ortak yaşanmış günlerine bir yıla bedel bir gün daha eklediler.

Peki bu insanları buraya getiren nedir?

Neden bugüne kadar birbirinden kopmadan dostluklarını,arkadaşlıklarını devam ettiriyorlar.

Bunun sebeplerini düşünüp, onların aralarında konuştuklarına kulak verdim.

Çoğu  eski iş yerimiz açılsın hiç para almadan çalışırız diyor. Bunu söylerken sadece  laf olsun diye değil samimiyetle ifade ediyorlar.

Nedenlerine gelice.

Çalışan personel 18 yaşında girdikleri iş yerinde uzun yıllar çalışıyorlardı. Askerlik sonrası da gelip çalışmalarına kaldıkları yerden devam ediyorlardı. Genç yaşta girdikleri iş yerlerinden emekli olanlar çoktu.Yani uzun yıllar bir arda çalışmanın bu dostlukta payı çoktu.

Birlik ruhu vardı. İşçilerin temel hakları için her zaman birlik içinde davrandılar. Bunun en basit örneğini o yıllarda stajyer olarak çalışan biri unutmamış yıllar sonra şöyle ifade etmişti. Bir bayram  arifesinde işyerinde çalışanlara bayram çikolatası dağıtıldı. Stajyerlere verilmedi. Bunu fark eden orada çalışan işçiler kendilerine verileni de iade ederek durumu protesto edip stajyerler içinde verilmesini sağlamıştı. Bu meseleyi siyasi boyuta taşımadan ifade edebileceğimiz en basit örnekti.

Sadece kendileri değil kreşte büyüyen çocukları da arkadaştı. Anneler çocuklarını   ilkokul çağına kadar oradaki arkadaşlarının çocuklarıyla beraber  büyüttüler.  Yaşamlarının en güzel anlarını birlikte yaşadılar.

Kurdukları yapı koopratif ile, ilk kez ev sahibi oldular. Komşu olarak yaşadılar. Yapı kooperatifi ile komşu olanlar emeklilik günlerini de lokallerinde birlikte geçiriyorlar.

İşyeri sosyal yaşamında bir çok kez bir araya geldiler, Yıllık tatillerini, pikniklerini, birlikte yaptılar. Düğünlerinde bir araya geldiler.

Nedenleri düşündükçe daha fazla yazabiliriz.

Çalıştıkları iş yeri kapandıktan sonra emekli olamayanlar başka firmalarda çalışarak emeklilik günlerini tamamladılar. Oradaki  çalışma standardını ve ortamını bir başka yerde bulamadılar. Orası onlar için okul oldu. Gittikleri yerlerde çoğu idareci konumunda iş buldu ama, eski iş yerlerindeki  çalışma standartlarını, arkadaşlıklarını yeni yerlerinde bulamadılar.

Bugünkü çalışma hayatı göz önüne alındığında onları bir araya getiren nedenler  şimdikilerde yok.

Yaşlılar, emekliler ama teknolojiyi kullanarak her yıl bir araya gelmeye kararlılar.

Bugün Grundig markasını başka bir firma aldığı için kendilerine "Asıl Grundig Çalışanları" olarak adlandırlar. Bugün aslında çalışan değil hepsi emekli. Bu adla bir facebook sayfası kurdular. Başlangıçta İsmail Üstün ün kurduğu sayfa daha sonra yıllık buluşmaların yapılmasında ve katılım çokluğunda etkin oldu. Hasan Balekoğlu, Hüsnü Erendor, Vedat Durmuş, Biro Keçeci, Mine Altunel Saçaklı ,Turgay Görken, Ekrem Dönmez organizasyonu ile bu buluşmalar gerçekleşti.

Onları üzen ise zaman zaman aralarından ayrılıp ebediyete gidenler.  Önceki yıllarda onlar için hazırlanan slaytlar buğulu gözlerle izleniyordu. Bu yıl slayt gösterisi yapılmadı. Her yıl bu buluşmalarda onlar için Fatiha okuyorlar.

"Asıl Grundig Çalışanları" dostluk buluşmaları  nedenleriyle birlikte, çalışma hayatına örnek olacak bir buluşma olarak, bundan sonraki yıllarda da devam edecek.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 17032 Defa Okundu
2014-12-15

SON YAZILARI

Gerçek bir yaşam öyküsü Bir Yardım, Bir Yol Hikâyesi, Bir Doğa Mücadelesi Çıldır Gölü, Yazı Başka Kışı Başka Güzel Bir Benim Atıma Deh Deyin Çalışma Hayatına Örnek Olacak Bir Buluşma Aşk Olsun Aşık Bir fotoğrafın hikayesi Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır, Ne Yenir Hızır Aleyhisselam kapıyı çaldı! Daha neye yarıyarsınız

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır