KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

BİR BENİM ATIMA DEH DEYİN

  Burhan GÖRKEN

          iristili@yahoo.com
         BİR BENİM ATIMA DEH DEYİN

 Bir Benim Atıma Deh Deyin

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Burhan Görken’in, “Bir Benim Atıma Deh Deyin” yazısı:

Aşık Şenlik bir bahar ayında Kars’tan kara atı ile köyüne giderken, İrişti (Göldalı) köyünün  altındaki karabalık suyu denen yerde, atı çamura batmış. Mevsim bahar, karlar erimiş, yer nefes vermiş, toprak suya doymuş. Birde baharda yağan yağmurlar haliyle karabalık suyu bataklık bir duruma gelmiş. Aşık Şenlik köyü Suhara’ya (Yakınsu) gidiyor;  yolu mecburen İrişti köyünün altındaki Karabalık Suyundan geçiyor.

Bu arada bahar mevsiminde dağlar, ovalar çiçeklerle bezenmeye başlamış, kışın kar altında kalmış beyaz örtüyle kaplanmış çayırlar, tarlalar baharın gelmesiyle yeşermiş. İrişti’den Çıldır gölüne, oradan karşı kıyıda Kısır Dağına, çimen, çiçek bir birini çağırmış. Yeşil bütün güzelliği ile örtmüş dağları ovaları, Doğada tek renk olmaz. Hele Çıldır ovasında hiç olmaz. Her renkte çiçeklerle süslenmiş Çıldır ovası. Birde baharın kokusu, Adeta çiçek çiçeği çağırır demiştim ya bunca güzelliği gören gözler durur mu? durmaz. Toplanır İrştinin gelini, kızı Çıldır Gölü kıyısına yakın Leylus harabelerinin bulunduğu yere giderler. Yemlik, gımı, tere, yarpuz toplamaya, bir o kadar da gezmeye, bu güzelliklerin içinde olmaya giderler. Benim gördüğümde 90 lı yaşlarında olan Sedir Nene o zaman 30 lu yaşlarındaydı yani daha kırk dememiş. Yanındaki İrişti’nin diğer kızları, gelinleri hep birlikte Karabalık suyunu geçip göl yakınındaki Leylus’a giderler.

İşte tam burada Karabalık suyunda bir atlının atının battığını, atını bataktan çıkarmaya çalıştığını görürler. Atlıda onları görür. Atlı sıradan bir atlı değil. Sözünü esirgemeyen, sazın ve sözün ustasıdır. Kars tan , Gürcistan a, Borçalı dan Erivan a, Azerbaycan dan İran a, Tebriz e ünü yayılmış, saz-söz ustası Aşık Şenlik tir bu. Başında Karapapağı elinde kamçısı ile Atını çıkarmak için onlardan yardım ister. 

‘Kızlar, anam, bacım bir yardım edin atımı çıkarın, kiminiz yalından, kiminiz kuyruğundan bir benim atıma deh deyin çıkaralım ‘ der. Kızlar , gelinler önce yardım etmek istemez, çekinirler yabancıdan. Sonra içlerindeki yaşça daha büyük olanlar yardım isteğini geri çevirmez. Yolda kalana yardım etmek sevaptır, der atı çıkarmaya yardım ederler. Ama yabancıyı daha tanımamışlardır. Kızlardan biri olan Mine ata biraz sert darbeler vurur. İşte o zaman Şenlik Baba dayanamaz,  dilinin ucuna geleni söyler.

Uzak yerden mende burya gelmişem,

Ayva kimi sararıban solmuşam.

Atımı batırıf yolda galmışam

Deh deyin gızlar deh deyin,deh deyin.

Bu sırada aralarında Sedir Nene ile birlikte bulunan, Hannene, Hatem, Gülavatın, Gözel ve diğer gelin ve kızlar atı yavaş yavaş çıkarırlar. Şenlik Baba’nın çalıp söylediğini gören Sedir Nene  Aşık Şenlik’i tanır.Heyecanla kızlara yönelir. ‘aman kızlar bu Aşık Şenlik’dir bizi rezil eder. Tez olun atı çıkarın.’Lızlar Gelinler atı çıkaradursun Aşık Şenlik türküsüne devam eder.

Mende gelerdim o Gars ın elinnen,

Eğlenin eğeri alem belinnen.

Kimi guyruğunnan kimi yalınnan,

Deh deyin gızlar deh deyin,deh deyin.

***

Naçar galdım aman kömeh eyleyin,

Derisi zayıfdı  gızlar  gözdeyin.

Kimiz zoğma vurun kimiz bizdeyin,

(Bir yan na yığın,bir yannı düzdeyin)

Deh deyin gızlar deh deyin,deh deyin.

***

Yağşıdı bu yerlerin bahar yazı

Ötüşer ördeği,çığrışer gazı

Yığ lıf  İrişdi nin gelin gızı,

Deh deyin gızlar deh deyin,deh deyin.

***

Bu yerlerin ne hoş olur havası..

Goç yiğidin esgih davası.

Budur  Gul Şenniğin size duvası

Deh deyin gızlar deh deyin,deh deyin.

Burhan Görken

Kaynak: Aşık Ömer Duman -Yılmaz Ağbulak

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 31544 Defa Okundu
2015-01-16

SON YAZILARI

Gerçek bir yaşam öyküsü Bir Yardım, Bir Yol Hikâyesi, Bir Doğa Mücadelesi Çıldır Gölü, Yazı Başka Kışı Başka Güzel Bir Benim Atıma Deh Deyin Çalışma Hayatına Örnek Olacak Bir Buluşma Aşk Olsun Aşık Bir fotoğrafın hikayesi Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır, Ne Yenir Hızır Aleyhisselam kapıyı çaldı! Daha neye yarıyarsınız

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır