KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÇILDIR GÖLÜ, YAZI BAŞKA KIŞI BAŞKA GÜZEL

  Burhan GÖRKEN

          iristili@yahoo.com
         ÇILDIR GÖLÜ, YAZI BAŞKA KIŞI BAŞKA GÜZEL

 Çıldır Gölü, Yazı Başka Kışı Başka Güzel

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Burhan Görken’in, “Çıldır Gölü, Yazı Başka Kışı Başka Güzel” yazısı:

Çıldır Gölü deniz seviyesinden 1959 metre yükseklikte bulutlara komşu bir göl. Hemen batı kıyı sahilinde yükselen Kısır Dağı ile el vermiş bulutlara. Sabahın ilk ışıkları önce Kısır Dağını aydınlatır. Güneşin ilk ışıkları yaklaşık 15 dakika sonra gölün yüzüne vurur

Baharda süslenmeye başlar Çıldır Gölü, kıyılarında çiçek çiçeği çağırır. Biraz rüzgar çıksa dalgalanır. Kuş cıvıltılarının, çekirge ıslıklarının, çiçekten çiçeğe konan arı vızıltılarının, kurbağaların vrak vrak seslerinin yerini, kıyıya çarpan dalga sesleri alır.

Kimi zaman kara bulutlar kaplar üstünü, yağmur yüklü kara bulutlar, kimi zaman bulutların arasından süzülen gün ışığı, göl yüzeyinde görsel bir ışık  ahengi oluşturur. Kara bulutlar arasından süzülen ışık kümeleri göl yüzeyinde aralıklarla parlar.

Yazın  Çıldır Gölünün güzellikleri bunlarla bitmez. Gidip görüp yaşamak lazım.

Birde Kışın Güzelliğ Var

Kışın  buzla kaplanır yüzeyi. Güneşin ilk ışıklarının vurduğu Kısır Dağının tepeleri ilk karların tutmaya başladığı yerdir, beyaz örtüyü ilk giyen Kısır Dağı olsa da birkaç hafta sonra Çıldır gölü de beyaza bürünür. 123 Km kare alanı ile kışın, bembeyaz düz bir ovayı andırır. Çanaksu Köyü ile karşı kıyıdaki Gülyüzü köyü ilk bakışta yakın görünür. Buz tuttuktan sonra yürüyerek 20 dakikalık yürüyüş yolu gibi görünen iki köy arası 3 saatlik yürüyüş yoludur aslında.

İlk buzlanma başladığında  gölden garip sesler gelmeye başlar. Civardaki köylüler buna “Göl anırıyor” derler. İlk buzlar dalgalara dayanamayıp kırıldığında, kırılan buz tabakaları dalgalarla üst üste yığılıp beyaz kayalıklar oluşturur. Bu beyaz kayalıklardan oluşan set, kıyıya 40-50 metre mesafededir. Kıyıya yakın yerler dalgalara dayanıklı olduğundan yani buzlanma ilk oralarda başladığı için orta kısımdaki zayıf buz tabakaları kırılarak dalgalarla kıyıya yakın yerlerde üst üste sıralanır. Beyaz kayalardan setler (mini sıra dağlar) işte buralarda oluşur.

Buz tutan gölün üzerinde yürüdüğünüzde alttan sesler gelir. Buzların kırılacağını düşünürsünüz. Oysa balıkçılar balık ağlarını atmak için bu buz tabakasını kırmada motorlu testereler, demir levyeler, kazmalar kullanıyorlar. Buzları delip 3 metre aralıklarla açtıkları deliklerden ağlarını atıyorlar. Balıkçılar birkaç gün sonra ağlarını çekmeye gittiklerinde ağ attıkları delikler yeniden buzlandığı için tekrar kırıp ağlarını çekiyorlar.

Donmuş Çıldır gölü üzerinde yürüyüş yapmanın ayrı bir keyfi var.  Yaz aylarında gördüğünüz suyun üzerinde yürüyorsunuz. Bilmeyenler, yada ilk defa yürüyenler boydan boya uzanan uzun çatlakları gördüklerinde, üstüne üstlük birde alttan gelen sesleri duyduklarında buzların kırılacağını düşünüp korkuya kapılabilirler.  Ancak yaya yürümenin hiçbir riski yoktur. Sadece balıkçıların ağ attıkları 1 metre çapındaki deliklere düşmemek için dikkat etmek gerek.

Gölün donmayan tek yeri Taşbaşı köyü yanındaki uç kısmı buradan Arpaçay barajına akıntı olduğu için burası hiçbir zaman donmuyor.

Kimi zaman kardan kafelerin de hizmet verdiği donmuş Çıldır Gölü, turistlerin ve fotoğrafçıların uğrak yeridir. Fotoğrafçılar özellikle kış aylarında en iyi pozlarını burada çekmek için gruplar halinde gelirler. Kış mevsimini tüm güzellikleriyle yaşamak isteyen turistler ve bu güzellikleri fotoğraf karelerinde ölümsüzleştirmek isteyen fotoğrafçılar, donmuş göl üzerinde at binip, yöresel tulum ile halay çekerler.

Gittim, gördüm, yazdım

Uzaktan gelenler bu güzelliklerin farkında içinde yaşayanlar farkında değil

Sıcağı terletmeyen, soğuğu üşütmeyen memleketimin konaklama ve altyapısı ile turizme kapılarını açma zamanı.    

(BG-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - BURHAN GÖRKEN

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 114187 Defa Okundu
2015-02-11

SON YAZILARI

Gerçek bir yaşam öyküsü Bir Yardım, Bir Yol Hikâyesi, Bir Doğa Mücadelesi Çıldır Gölü, Yazı Başka Kışı Başka Güzel Bir Benim Atıma Deh Deyin Çalışma Hayatına Örnek Olacak Bir Buluşma Aşk Olsun Aşık Bir fotoğrafın hikayesi Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır, Ne Yenir Hızır Aleyhisselam kapıyı çaldı! Daha neye yarıyarsınız

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır