KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

BİR YARDIM, BİR YOL HİKâYESİ, BİR DOĞA MÜCADELESİ

  Burhan GÖRKEN

          iristili@yahoo.com
         BİR YARDIM, BİR YOL HİKâYESİ, BİR DOĞA MÜCADELESİ

 Bir Yardım, Bir Yol Hikâyesi, Bir Doğa Mücadelesi

Türkiye’nin en batısında yaşayan uçak teknisyeni iki genç, Ali Haşim ve Mustafa Düşen, Türkiye’nin en doğusunda yaşayan Arpaçay Göldalı Köyü İlköğretim Okulunda okuyan 20 öğrenciye yardım için yola çıktılar. İnternette onların köye ulaşma çabalarını izlediğimde 45 Yıl önce orada okuyan bir öğrenci olarak çok etkilendim. Bu okul benim yani Burhan Görken’in 45 yıl önce okuduğu, Karla kaplı kayalıklardan, neredeyse beyaz asfalt üzerinde okuluna gittiği Göldalı İlköğretim Okuluydu.

Mustafa ve Ali köyde doğmadılar, o köyde hiç yaşamadılar ama şairin dediği gibi gitmeseler de, görmeseler de, o köyü kendi köyleri gibi bildiler, o köyde yaşayan öğrencileri kendi kardeşleri olarak gördüler. İlk kez o köye gittiler. İlk kez oradaki yaşam koşullarını gördüler. Tadımlık da olsa iki gün karla kaplanmış köy yolunda onların yaşadıklarını tattılar. Onların karda, fırtınada, tipide verdikleri yaşam mücadelesini verdiler.

Kars ve Ardahan soğuk kış günlerinde haberlere konu olur. Donmuş Çıldır gölü üzerinde Eskimo usulüyle balıkçılarıyla,  atlarıyla, atlı kızaklarıyla ilgi çeker. Oradaki insanlar kar ile fırtına ile tipi ile birde yoksulluk ile mücadele eder.

Borcuna en sadık il sıralamasında birinci, gelir dağılımı sıralamasında sonuncu olurlar, Çıldır cezaevi mahkûm olmadığı için kapatılması ile gündeme gelir. İlçeleri tek caddesi olan bir köyden farksızdır. 

Ağlamayana meme vermezler derler ya işte onu burada görmek mümkün. Doğa koşullarının tüm zorluklarına karşı zorlu bir yaşam mücadelesi içindedirler. Ağlayıp sızlanmazlar. Onurlu, gururlu dimdik ayakta kalma mücadelesi verirler. Devlet yatırımlarının en az olduğu il olarak en sonda, onların yaşadığı iller gelir.

İşte bu koşullarda yaşayanları düşünen iki genç, önce kendi memleketlerindeki üç okula yardım etmek için işe koyulurlar. Çevrelerindeki yardımseverlerin verdiği yardımları alıp Erzincan’ın Kemah ilçesinde üç okula yardım ederler. Kendi değimleriyle “yardımlar bereketli olur, bir miktar artar.’’  O arada daha önce izledikleri haberlerde karda, tipide terlikle okula giden öğrencileri hatırlar, doğuda bir okula yardım etmek isterler. Ama ellerindeki miktar azdır. Arkadaşları dostları biraz daha katkı yapar 20 öğrenciye yardım için yeniden işe koyulurlar.

Nereye yardım edelim diye düşünürler. İnterneti açıp Google Earth ile Türkiyenin en doğusuna bakarlar. Eskimo usulü balıkçılarıyla, Atlı kızaklarıyla Çıldır Gölü dikkatlerini çeker. Görüntüyü biraz yaklaştırdıklarında “Göldalı Köyü” yazısını görürler ve o köydeki öğrencilere yardım etmeye karar verirler.

Götürdükleri yardımları öğrencilere kendi elleriyle vermek için Cuma günü okulda olmayı planlar, çalıştıkları iş yerlerinden pazartesine kadar izin alırlar. Arpaçay kaymakamlığı ile irtibata geçip okuldaki öğrenci sayısını öğrenir kendilerine yardımcı olunmasını talep ederler.

Cuma sabahı uçaktan inip kiraladıkları araba ile Arpaçay Kaymakamlığına gelirler. O gün orada yaşayanlar için sıradan bir gün olsa da, onlar için kar, fırtına ve tipinin yoğun olduğu bir gündür. Köy yolları kapalıdır. Arpaçay Kaymakamı ve kar temizleme araçlarıyla yola çıkarlar. Köye 3 km kala tipiden yol görülemeyecek durumdadır. Araçlarıyla devam etmekte güçlük çekerler. Ana yoldan köy yoluna sapan araçları 50 metre bile gidemez orada kalır.  Kar temizleme aracıyla arabalarını ana yola çektirip ertesi gün denemek için geri dönerler.

Bu arada öğrenciler okulda onları beklemektedir. Normalde okul 14.00 da kapanmış ama o gün öğrenciler 2 saat daha onları beklerler. 

Haşim ve Mustafa Düşen kararlıdırlar. Onların her gün katlandıklarına katlanıp, O köye gidecekler, o okula yardımı götürecekler.  Ertesi gün yeniden köy yolunun açılması talebinde bulunurlar. ‘’Cumartesi öğleden sonra açılacak’’ denen köy yolu açılmaz.  Köyü arayıp öğretmenden yardım isterler.

Öğretmen Ayşegül Çinan çaresizdir. Yol açılamamış, bin bir güçlükle kendilerine yardım etmek isteyen yardımsever misafirler yolda kalmıştır. Okula komşu olan Muhammet abi dediği Muhammet Şahin ile konuşur. Muhammet Şahin iki atı ile yola çıkar.  Soğuk ve tipiye rağmen 3 km uzaklıktaki misafirlerine ulaşmış ama hem kendisi hem de atları soğuğu iliklerine kadar hissetmiştir. Bunca soğuk altında tek sıcak olan, en batıdaki insanların en doğudaki insanlar ile tanışmış olmalarıdır.

Gençler araçlarıyla yola devam edemeyecekleri için araçtaki yüklerini Muhammet’in getirdiği atlara yükler, araçlarını köyden 3 km uzakta bırakırlar. Ali Haşim, Mustafa Düşen ve onları karşılayan Muhammet Şahin kar, fırtına ve tipi altında bata çıka köye ulaşırlar. Muhammet Şahin bu koşullara alışıktır; ama Ali Haşim fazla dayanamaz. Okul sokağına geldiğinde baygınlık gelir. Biraz durup dinlenmek ister. O arada önde giden atı tutan Mustafa Düşen’in takati kesilmiş bitkindir. Bir anda atın önünde karlar içine gömülür. At onun üzerine basmadan geçer.

Yıl 2016, Aylardan Ocak, günlerden Cumartesi Ali Haşim ve Mustafa Düşen zorlu bir kış günü, kar ve tipi altında okula gelmeyi başarırlar. Hafta sonu olduğundan okulda öğrenciler yoktur. Öğrencilere getirdiklerini kendi elleriyle verme belki de içlerinde bir ukde olarak kalacak. Ama onlar o yardımı oraya götürmeyi başardılar.

Sadece kendini değil uzaktaki insanlarımızı da düşünen Ali ve Mustafa’ya onları yolda bırakmayan Muhammet’e yürekten teşekkürler.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 145426 Defa Okundu
2016-02-14

SON YAZILARI

Gerçek bir yaşam öyküsü Bir Yardım, Bir Yol Hikâyesi, Bir Doğa Mücadelesi Çıldır Gölü, Yazı Başka Kışı Başka Güzel Bir Benim Atıma Deh Deyin Çalışma Hayatına Örnek Olacak Bir Buluşma Aşk Olsun Aşık Bir fotoğrafın hikayesi Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır, Ne Yenir Hızır Aleyhisselam kapıyı çaldı! Daha neye yarıyarsınız

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır