KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

DAHA NEYE YARIYARSINIZ

  Burhan GÖRKEN

          iristili@yahoo.com
         DAHA NEYE YARIYARSINIZ
Daha neye yarıyarsınız
 
Bir tren yolculuğu sonunda, doğduğum, büyüdüğüm, aşık oynayıp, aşık olduğum, Aşıkları dinlediğim memleketimdeydim. Kışın pürüzsüz bembeyaz kar altında, yazın yeşil dağları çiçeklerle bezenmiş memleketim de, beni özlemiştir diye düşünüyordum. Galaça, Sarıkaya, Şamilin Deresi, Karakaya, Çopurun Yokuşu, Çıngıl. Onları daha fazla bekletmeden, yeğenim ile birlikte sabahtan akşama kadar hepsini bir bir gezip dolaştım. Gittiğim her yerde durup değişik açılardan fotoğraflar çekiyordum. En son dönüş yolunda Galaça’ya gelmiştik. Kelimenin tam anlamıyla dağ başındaydık.   Arkamızdan gelen birinin bize bağırdığını duydum. Geriye dönüp baktığımda birinin eliyle ‘durun’ diye işaret ederek, bize doğru geldiğini gördüm. Bir taşın başına oturup bekledik. Bu arada dinlenme fırsatı da bulmuştuk; az sonra beklediğimiz zat yanımıza varmıştı.
       Zayıf, çelimsiz 50-55 yaşlarında biriydi yanımıza gelen. Yaya olarak uzak yoldan geldiği yorgun halinden belliydi. Elindeki ağacı yere bastırıp, iki eliyle ağaca yüklenmiş, iki büklüm haldeydi.
“Selam aleyküm. Haralısınız? Hası köydensiniz? Kimlerdensiniz? ” diye sorgu sual edip; bizi tepeden tırnağa süzdü.
Selamını alıp kendimizi tanıttık. O bizi bizde onu tanımıyorduk. Birbirimizi ilk defa görüyorduk. Adı Osman’dı, “Sizin köyde sorun, beni herkes tanır.” Dedi. Kısa bir sessizlikten sonra , başını kaldırıp:
“cigaranız var mı?” dedi.
Sigara kullanmadığımızı söyledik. Kısa bir süre yüzümüze bakıp, sigara bulamamanın hayal kırıklığı ile: ”ey daha neye yarıyarsınız” dedi. “Hııı daha neye yarıyarsınız?” Bir yandan da elimdeki çantaya ve fotoğraf makinesine bakıyordu. Sesini biraz alçaltıp:
“Bak altın arıyerseniz, men bir yer bilirem, ama yarı yarıya ha “
“Yani altın var, çıhardarsah yarısı maa, yarısı size… Ha ne deyirsiniz” dedi. Bende kendisine altın aramadığımızı, fotoğraf çektiğimiz söyledik. Osman, bizim ile altın ortaklığından ümidi kesmişti. Zaten sigaramız olmadığından da bir işe de yaramıyorduk.
“elese bir foturafımı çek” deyip arkasından ekledi. “Ama bir tenesini isdeyirem ha”
Elindeki ağacı yakınındaki kayanın üstüne bırakıp, şapkasını yukarı dikleyip, iki eli belinde pozunu verdi.
   Osman ile tanışınca, üstelikte tanışma mekanı memleketimin çiçeklerle bezenmiş mis kokulu çayırları olunca, ister istemez yıllar öncesinde,(yıllar önce demek yetersiz kalıyor) on yıllar önce Muazzez Turing’den dinlediğim türkü aklıma geldi. Radyomuzu bir kayanın üstüne koyup, kimi zamanda çocuk olduğumuzdan radyo taşıma görevini üstlenip, sabah türkülerinde Muazzez Turing’İ dinlerdik. ”Sabahın yemişi bir tane vişne, giderem gelirem ardıma düşme, ay Osman” Osman’a söyledim o da hatırladı türküyü. Ne güzel söylerdi
 
Muazzez Turing:
Sabahın yemişi bir tane vişne
Giderem gelirem ardıma düşme, ay Osman
Yörüha yörüha küsmüşem senden
Ayrılık badesin içmişem elden, ay Osman
Sabahın yemişi bir tane elma
İlahi canım al yarimi alma, ay Osman
Yörüha yörüha küsmüşem senden
Ayrılık badesin içmişem elden, ay Osman
Sabahın yemişi bir tane kişmiş
Uyandım yanımdan nazlı yar uçmuş, ay Osman
Yörüha yörüha küsmüşem senden
Ayrılık badesin içmişem elden, ay Osman
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 15159 Defa Okundu
2013-05-18

SON YAZILARI

Gerçek bir yaşam öyküsü Bir Yardım, Bir Yol Hikâyesi, Bir Doğa Mücadelesi Çıldır Gölü, Yazı Başka Kışı Başka Güzel Bir Benim Atıma Deh Deyin Çalışma Hayatına Örnek Olacak Bir Buluşma Aşk Olsun Aşık Bir fotoğrafın hikayesi Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır, Ne Yenir Hızır Aleyhisselam kapıyı çaldı! Daha neye yarıyarsınız

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır