KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

NASIL GİDİLİR, NEREDE KALINIR, NE YENİR

  Burhan GÖRKEN

          iristili@yahoo.com
         NASIL GİDİLİR, NEREDE KALINIR, NE YENİR

 Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır, Ne Yenir

Turizm sitelerinde, kimi il, ilçe ve köy sitelerinde görmüştüm.  Bende köyümüz için bir site yapınca bu bilgileri yazayım dedim yazdım.  Göldalı’ya (İrişti)  Nasıl Gidilir, Ne Yenir, Nerde Kalınır.

NASIL GİDİLİR

Bulunduğunuz yerden bir  tren , otobüs yada uçak bileti alıp Kars’a gidersiniz. Kars’a gidince Hapan mevkii ‘de Rüştü’nün kahvesine gidin, bilmiyorsanız orda birine sorun. Rüştü’nün kahvesinde İrişdi’ye giden minibüsü  sorun. Kime sorarsanız size gösterir.

Bunu Yapın: Rüştü’nün kahvesinde kırtlama şeker ile en azından bir çay için ikinciyi muhakkak içersiniz, hatta üçü-dördü bulur. Çünkü gerçekten kırtlama şeker ile burada çaylar peş peşe içilir. Demlik biter haberiniz olmaz.

Bunu Yapmayın: Sakın saat 12:00 dan sonra köye giden minibüsü aramayın. Çünkü geç kalmış olabilirsiniz. Saat 9:00 da Kars’a ulaşan köy minibüsü 3-4 saat sonra köye hareket eder. Kars’ta kalacak bir tanıdık ev yoksa, sizde o saatten sonra Kars’ta 1 gece kalacak otel ararsınız.

Köye gidince ilk bunu yapın: Çünkü herkes bunu muhakkak yapar. Çektiğimiz resimlerle bunu tespit ettik.  ilk minibüsten iner inmez toprağı öpün. Diyeceğimiz aklınızdan geçtiyse yanıldınız. Burada herkesin ilk yaptığı şey köyün bulağından bir su içmek. Minibüsten inip, yıllardır hiç azalmadan, oluk dolusu cömertçe akan bu suya doğru gidince, aklınızdan doya doya dakikalarca içeyim, diye geçirirsiniz. Ama bulağa yanaşıp avucunuzla suyu içmeye başladığınızda, hemen doyarsınız. Ayrıca dişleriniz soğuk sudan sızlamaya başlar. Onun için, oradan hemen ayrılmazsınız, biraz bekleyip, yine içersiniz, biraz bekleyip yine. Aslında biraz daha bekleyip yine içmek istersiniz ama daha yeter. Eş , dost akraba, konu komşu sizi bekliyor. Sonra “ eye sen bulağın başında oturup su içmeyemi geldin” derler. Bunu kesinlikle unutmayın. Bu su, çok soğuk ve doyurucu. Üstelik bu sudan demlenen çaya da doyulmuyor. Hatta çayın markası en kötü marka olsa bile. Doyulmuyor, doyulmuyor, doyulmuyor..

NE YENİR

Burada yiyecekler gittiğiniz mevsime göre değişir. Eğer karı, kışı, tipiyi göze alarak kışın köye giderseniz hiç şüphesiz kaz yemeyi hak ettiniz demektir. Bir yandan kaz yerken, bir yandan da keşke giderken eve de birkaç tane götürsem diye aklınızdan geçirirsiniz. Hiç merak etmeyin, siz rahat rahat yemenize devam edin. Köylülerimiz siz gitmeden bir-iki gün evvel götüreceğiniz kazları hazırlayıp gelirler. Bak bu birisi sana, bu biri kızıma, bu da oğluma , bu da falanca akrabaya diyerek kazları getirirler. Artık sizde görevinizi yapıp o kazları verilen adrese getirirsiniz. Eğer gittiğiniz zaman yayla zamanı ise yine şanslısınız. Çünkü taze kaymak ile yapılmış nezih yeme şansınız var demektir. Yarın ne yiyeceğiz diye düşünmeyin ertesi gün bir horoz beçe, ertesi gün feselli,  ertesi gün belki pişi, belki mafiş yiyebilirsiniz. yemeklerin arkasından içtiğiniz çaylara da doymayacaksınız. Eğer gittiğiniz zaman bahar mevsimi ise yine şanslısınız. Çünkü köyümüz Çıldır Gölüne çok yakın. Av yasağı başlamadığı için, ister gidip kendiniz balık tutun, isterseniz tutanları seyredin. Ama balık yemeden gelmezsiniz.

NEREDE KALINIR

Nerede Kalınır: Bak bunu gitmeden evvel düşünmek lazım. Öyle otel, motel yok. Ama bu köylüyseniz muhakkak bir akrabanız köyde vardır. Bu köyden olupta, uzak ya da yakın akrabası olmayan yoktur. Biraz düşünürseniz, köyün çoğunun bir biri ile hısım-akraba olduğunu göreceksiniz. Eğer kısa zaman kalacaksanız en yakın akraba kim ise onda kalırsınız. Yok eğer yaz boyu kalmayı düşünen emekliyseniz yada, çoluk çocuk kalabalık gidip her yaz 1 ay kadar kalmayı düşünen biriyseniz, o zaman durum değişir. Akraba da olsa başkasına fazla yük olmamak lazım. O zaman oradaki eski dede-baba evinin bir iki odasını tamir ettirip kullanılır hale getirmeniz lazım.

Böyle yaparsanız köydekilerin de takdirini kazanırsınız. Çünkü onlar baba mülküne sahip çıktığınız için, sizi takdir ettiklerini  her fırsatta söylerler. Eğer baba mülkünü, yıkık, virane bırakırsanız, bunu da size her fırsatta söylerler. “ Eye hele burya bah, siz gaç gardaşsınız, hereniz bir-iki milyar verseniz, babanızın mülkünü yapdırıp her yaz burya  gelersiniz.” yada “ ya menim .....falanca yerde villam var. Ama men gene burya gelerem. hem babamın mülküne sahaf çıharım hemde tatilimi yaparım.” yada “ ya buranın havasına suyuna gurvan olom bu havayı, suyu başka yerde tapammazsan.” derler.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 54381 Defa Okundu
2013-10-17

SON YAZILARI

Gerçek bir yaşam öyküsü Bir Yardım, Bir Yol Hikâyesi, Bir Doğa Mücadelesi Çıldır Gölü, Yazı Başka Kışı Başka Güzel Bir Benim Atıma Deh Deyin Çalışma Hayatına Örnek Olacak Bir Buluşma Aşk Olsun Aşık Bir fotoğrafın hikayesi Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır, Ne Yenir Hızır Aleyhisselam kapıyı çaldı! Daha neye yarıyarsınız

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır