KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kars Çayı’nda ıslah çalışmalarına başlandı
Anasayfaya Dön Tüm Çevre Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars Çayı’nda ıslah çalışmalarına başlandı
2016-09-21 - 15:23
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Kars Çayı’nda ıslah çalışmalarına başlandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın talimatı, Vali Rahmi Doğan’ın direktifleriyle Devlet Su İşleri 24. Bölge Müdürlüğü’nce Kars Çayı’nda ıslah çalışmalarına start verildi.

Kaleiçi Mahallesi Taş Köprü önünde başlatılan ilk önce kale arkasındaki köprüye ardından da Sim-Er Otel yakınındaki eski Erzurum Köprüsüne kadar devam edecek olan ıslah çalışmaları kapsamında DSİ’ye ait iş makineleri çaya inerek temizlik çalışmasına başladı. Tarihinde ilk defa böylesine büyük bir organizasyonla ıslah edilecek olan Kars Çayı’ndaki çalışmalar başta Kaleiçi mahallesi olmak üzere vatandaşları sevindirdi. Yaz mevsimlerinde çayda yayılan pis kokular ve çevre kirliliği ile adeta yanına yaklaşılmaz olan Kars Çayı’ndaki ıslah çalışmaların bu yıl kar yağana kadar devam edeceği öğrenildi. 

Kars Valiliği’nce başlatılan Osmanlı Mahallesi projesi içerisinde yer alan Kars Çayı’nın ıslahıyla hem çevre temizliği sağlanacak, hem pis kokuların önüne geçilecek hem de inanç turizmine hizmet edecek olan bölgenin turizme de kazandırılması sağlanmış olacak.

DSİ 24. Bölge Müdür Vekili Yusuf Korkutata çalışmayla ilgili yaptığı açıklamada, Vali Rahmi Doğan’ın Kurban Bayramı öncesi yaptığı toplantıda verdiği talimat üzerine bu çalışmaları dün itibariyle başlattıklarını söyledi. Üniversite tesislerindeki köprüden eski Erzurum Köprüsü civarına kadar ilk etapta ıslah çalışmalarının yapılacağını belirten Korkutata, oluşabilecek taşkınlığı önlemek açısından suyun önünü açarak dereyi ıslah edeceklerini ifade etti. Bundan önceki yıllarda Kars Çayı’nın 5 kimoletrelik kısmında peyder pey ıslah çalışması yapıldığını da kaydeden Korkutata, “Bu yıl da Kars Çayı’na bağlanan Molla Ömer Deresi’nin 2 kilometrelik kısmını ihale ettik ve ihaleyi sonuçlandırdık. En kısa zamanda firmamız işe başlayacak. Ardından da bu kısmın da tekrar tamamını ihale edeceğiz. İhale öncesinde biz DSİ olarak iş makinelerimizle bu alanda yapılacak çalışmaya başladık. Sayın Bakanımız Ahmet Arslan ve sayın Valimiz Rahmi Doğan’ın katkılarıyla da bu ıslah çalışmasını en kısa zamanda sonuçlandıracağız. Böylelikle Kars Çayı’nı ıslah ederek bu olumsuz kötü durumdan Kars şehir merkezini kurtaracağız. Çayda bakıyoruz yer yer bataklık alan var, sazlık alanlar var, çamur ve balçık malzeme var. Bunların hepsini temizleyeceğiz.” dedi.

KARS ÇAYI HAKKINDA

Allah-u Ekber sıradağlarının Soğanlıdağ yolundaki Yaycı ve Kırkpınar yaylalarından kaynağını alan Sarıkamış suyu ile Kızılçubuk suyu Çatak Köyü önünde birleştikten sonra Selim İlçesi altında en uzun yaylacıktan gelen dereleri de alarak Kireçhane boğazından Kars’a girer. İlkbahar ile bol yağmurlu zamanlarda şehrin doğusundaki Kurtkale düzeyinden gelen Darboğaz suyunun şehrin ortasındaki iki arktan alarak Taşköprüden itibaren 8 kilometre kadar süren Kaleboğazı ve Dereiçi kalesi boğazından geçer. Bundan sonra Kars Çayı Berdik deresi ile Cilavuz (Susuz) suyunu alır ve Ağcalar köyü altında yeniden derin boğaza girer. Karaurgan köyü suyunu soldan aldıktan sonra Şahnalar köyü üçüncü boğazdan yani Camışlı boğazından Güneydoğuya dönerek Akyaka İlçesinin Aslanhane köyü altından Ermenistan sınırındaki Arpaçay’ına kavuşur.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 6733 Defa Okundu

YORUMLAR

Çevre Kategorisine Ait Diğer Haberler

Tarihî Akçakale Adası Çöp Adası Oldu! Kars Çayı pis kokular yayıyor Kars’ı Çiçekler İle Bezetiyorlar 5 Haziran Dünya Çevre Günü Altı Ülkeden Doğasever, Sarıkamış’ta Dünya Çevre Gününü Kutladı Okullar Ağaçlandırılıyor Iğdır Aras Nehri Kuş Cenneti’nde Dünya Biyoçeşitlilik Günü Kutlandı Çelik Başarı Koleji Hatıra Ormanı Oluşturdu Çıldır Gölü Kütük Ev’de son durum 15 Temmuz Şehitleri anısına hatıra ormanı oluşturuldu Kars’ta ağaçlar budanıyor! Bozayıların koruması için İtalya-Türkiye arası işbirliği

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır