KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kars’tan Ani’ye Kadar Yeşil Bir Koridor Oluşturulacak
Anasayfaya Dön Tüm Çevre Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars’tan Ani’ye Kadar Yeşil Bir Koridor Oluşturulacak
2016-11-01 - 10:43
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Kars’tan Ani’ye Kadar Yeşil Bir Koridor Oluşturulacak

ANİ ÖREN YERİ KARAYOLU KENARINA DİKİLEN FİDANLARA KAFES TELLİ KORUMA

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Yol Kenarı Ağaçlandırma Projesi çerçevesinde Kars Ani Ören Yeri karayolu kenarına dikilen boylu fidanları kafeslerle koruma altına aldı.

Kars’ın, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan tek turizm merkezi konumundaki Ani Ören Yeri ile Kars’ın merkezini bağlayan 40 km’lik karayolu her iki yönde fidanlarla donatılıyor. Yol Kenarı Ağaçlandırma Projesi çerçevesinde yürütülen çalışmalarla bugüne kadar yaklaşık 5 bin adet boylu Sarıçam, Huş, Akçaağaç ve Dişbudak türündeki fidan toprakla buluştu.

KARAYOLUNDA 5 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Ani Ören yerinin Kars için çok önemli bir değer olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Bu turizm merkezimizi Kars’a bağlayan karayoluna yaklaşık 10 bin adet boylu fidan dikmeyi planlıyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 5 bin fidanı toprakla buluşturduk. Ancak bölgede yoğun olarak hayvancılık faaliyeti yürütülüyor ve bu fidanlar hayvan baskısına maruz kalabiliyor” diye konuştu.

500 FİDAN KAFES TELLERLE KORUMA ALTINA ALINDI

Hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgelerde fidanlara kafesli koruma yaptıklarını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu gün itibarıyla 500 fidanı kafes tellerle koruma altına aldık. Bu çalışmalarımızı hayvancılığın yoğun olduğu alanlarda bundan sonra da devam ettireceğiz” dedi.

KARS’TAN ANİ’YE KADAR YEŞİL BİR KORİDOR OLUŞTURULACAK

Ani Ören Yerine görsel ve rekreasyonel katkıyı sağlamak için var güçleriyle çalışacaklarını belirten Prof. Dr. Eroğlu “Hedefimiz gelen misafirlerin Ani’ye giden 40 km yol boyunca yeşil bir koridor içerisinde seyahat etmelerini sağlamak. Bu çalışmalar ile Kars’tan Ani’ye kadar yeşil bir koridor oluşturulacak” değerlendirmesinde bulundu.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 2851 Defa Okundu

YORUMLAR

Çevre Kategorisine Ait Diğer Haberler

Tarihî Akçakale Adası Çöp Adası Oldu! Kars Çayı pis kokular yayıyor Kars’ı Çiçekler İle Bezetiyorlar 5 Haziran Dünya Çevre Günü Altı Ülkeden Doğasever, Sarıkamış’ta Dünya Çevre Gününü Kutladı Okullar Ağaçlandırılıyor Iğdır Aras Nehri Kuş Cenneti’nde Dünya Biyoçeşitlilik Günü Kutlandı Çelik Başarı Koleji Hatıra Ormanı Oluşturdu Çıldır Gölü Kütük Ev’de son durum 15 Temmuz Şehitleri anısına hatıra ormanı oluşturuldu Kars’ta ağaçlar budanıyor! Bozayıların koruması için İtalya-Türkiye arası işbirliği

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır