KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kuyucuk Gölü Kendi Rekorunu Kırdı
Anasayfaya Dön Tüm Çevre Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuyucuk Gölü Kendi Rekorunu Kırdı
2016-12-05 - 11:22
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Kuyucuk Gölü Kendi Rekorunu Kırdı

KAFKAS HABER AJANSI – ÖZEL HABER

-44.938 KUŞ GÖZLENEN KARS KUYUCUK GÖLÜ KENDİ REKORUNU KIRDI

-GÖLÜN 233. KUŞ TÜRÜ TARLA ARDICI OLDU

Türkiye’nin 13. Ramsar Alanı ve ülkemizin en doğusundaki Avrupa Seçkin Turizm Cenneti olan Kars Kuyucuk Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve Kuş Cenneti, 2014’de kurumanın eşiğinden dönerek bir miktar düzeldi. Alanda kaydedilen 233 kuş türü ise bu değişimi yakından takip ediyor. 2 yıl önce neredeyse hiç su kalmayan gölde, sonbaharın sonunda su seviyesi bir metreyi geçti. 1990’larda resmi derinliği 13 metre olarak ölçülen ama son 20 yılda büyük miktarda su kaybına uğrayan göl, yine de kuşlar için kritik önem taşımaya devam ediyor. Özellikle sonbahar aylarında on binlerce göçmen kuşun konakladığı gölde, Kars KuzeyDoğa Derneği her sene olduğu gibi yine göçün zirve yaptığı haftada tam kuş sayımı gerçekleştirdi.

En çok 25 Eylül 2004’de 40.000 kuş sayılan 216 hektarlık Kuyucuk gölü, bu sefer 44.938 kuş ile kendi rekorunu kırdı. Şimdiye kadar kaydedilen en yüksek kuş sayısına ulaşan Kuyucuk Gölü, kuşların göç zamanı beslenme ve barınmadaki Doğu Anadolu da en önemli alanlarından biridir. Göl, 2 metreye ulaşan derinliği ve içerisinde barındığı sucul bitkilerden dolayı, ördekler, kazlar ve kıyı kuşları tarafından özellikle tercih ediliyor. Çevresindeki doğal çayırlar ve tarlalar da binlerce ötücü kuşu barındırıyor.

Rekorun gerçekleştiği sonbaharın son gününde Uzman Biyolog Emrah Çoban liderliğindeki KuzeyDoğa Derneği uzmanlarınca kaydedilen 33 türden 44.938 kuş içinde en fazla sayılan üç tür 19.256 Angıt (Tadorna ferruginea), 17.258 Sakarmeke (Fulica atra) ve 2.663 Kızkuşu (Vanellus vanellus) oldu. Alanda ilk kez kaydedilen Tarla Ardıcı (Turdus pilaris) ise Kars Kuyucuk Gölü’nün 233. türü olarak kayıtlara geçti. Türkiye’deki kuş türlerinin %48’ini oluşturan 233 kuş türüyle Kars Kuyucuk Gölü, 276 kuş türü barındıran Iğdır Aras Nehri Kuş Cenneti’nden sonra Doğu Anadolu’nun en zengin ikinci kuş cenneti ve ekoturizm merkezi.

Gölün kuruma eşiğinde gidip geldiğine dikkat çeken KuzeyDoğa Derneği başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, “20 yıl önce 13 metre derinliğe sahip olan Kuyucuk Gölü, artık sadece 1 metre civarında. Kurak geçen 2014 yazından sonra da tamamiyle kurudu. Gölde tekrar su olmasından dolayı çok mutluyuz ama önümüzdeki yaz tekrar kurumayacağının garantisi yok. Sadece 2 kilometrekarelik bir alanda yaklaşık 45 bin kuş olması, Gölün dünya çapındaki önemini bir kez daha gösterdi. Fakat gölü besleyen tek dere Kuyucuk Köyü tarafından kullanılıyor. İsminden de anlaşılacağı gibi çevre köylerdeki kuyular yüzünden taban suyu seviyesinin de düştüğünü düşünüyoruz. O yüzden bölgedeki su sorunun çözülmesi ve Kuyucuk Gölü’nü besleyen doğal Su kaynaklarının geri gelmesi çok önemli. Fakat Kuyucuk Gölü, Kars Çayı veya Kars Barajı’ndan verilecek takviye suyla kesinlikle beslenmemeli. Bu sular Kars şehrinin atık sularından dolayı çok kirlenmiş durumda ve bu suyun göle verilmesi gölün sonu olur” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI – ÖZEL HABERKHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 1150 Defa Okundu

YORUMLAR

Çevre Kategorisine Ait Diğer Haberler

Tarihî Akçakale Adası Çöp Adası Oldu! Kars Çayı pis kokular yayıyor Kars’ı Çiçekler İle Bezetiyorlar 5 Haziran Dünya Çevre Günü Altı Ülkeden Doğasever, Sarıkamış’ta Dünya Çevre Gününü Kutladı Okullar Ağaçlandırılıyor Iğdır Aras Nehri Kuş Cenneti’nde Dünya Biyoçeşitlilik Günü Kutlandı Çelik Başarı Koleji Hatıra Ormanı Oluşturdu Çıldır Gölü Kütük Ev’de son durum 15 Temmuz Şehitleri anısına hatıra ormanı oluşturuldu Kars’ta ağaçlar budanıyor! Bozayıların koruması için İtalya-Türkiye arası işbirliği

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır