KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Yaban hayata yem bırakıldı
Anasayfaya Dön Tüm Çevre Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaban hayata yem bırakıldı
2016-12-20 - 16:28
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Yaban hayata yem bırakıldı

KAFKAS HABER AJANSI – ÖZEL HABER – BEDİR ALTUNOK

Kars’ta çetin geçen kış koşulları nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için doğaya sakatat ve buğday yemi bırakıldı. Ayrıca, şehir merkezinde de esnafların yemleme yaptıkları alanlara, park ve bahçelere de sokak hayvanları için mama ve su kabı bırakarak içlerini de buğday yemiyle doldurdu.

Kars Orman Su İşleri İl Şube Müdürlüğü Yahni Dağı civarında yaşayan yaban hayvanları için yemleme yaptı. Ekipler, kent merkezine 15 kilometre mesafede, 2254 rakımdaki Yahni Dağı bölgesinde yaşayan yaban hayvanlar için 400 kilo tavuk eti, 400 kilo sakatat, kuşlar için de 1 ton buğday ve tavşanlar için de saman bıraktı.

Kars Orman ve Su İşleri İl Müdürü Murat Doğanay, çetin geçen hava şartlarının yaban hayvanlarının yaşamlarını olumsuz yönde etkilediğini belirterek, ”Kurum olarak yaban hayatını korumak yaşam alanlarında tutmak için doğaya yem bırakarak onların yaşamalarına destek oluyoruz. Kars İl merkezi ile bağlı ilçe ve köylerinde özellikle de Sarıkamış ilçesinde yemleme faaliyetlerimiz kış mevsimi boyunca devam edecektir” diye konuştu.

Doğanay şunları söyledi.

“Şu anda Yahni Dağı mevkiinde an itibariyle hava sıcaklığı -23 derece. Doğal olarak ağır geçen bu kış koşullarında yaban hayvanları doğada yem bulmakta zorluk çekiyorlar. Bu zorluk sebebiyle de olumsuz etkilenmekteler ve bir süre sonrada yaşam mücadelesi vermekte ve yerleşim alanlarına yaklaşmaktadır. Müdürlüğümüz olarak yaban hayvanlarını doğada tutmak için bu tür faaliyetleri ilimiz merkez köyleri, özellikle Sarıkamış ormanlarında ve diğer ilçelerimde yapmaktayız. Kış şartları çok ağır geçiyor. Bu yüzden 400 kg civarında tavuk eti, 400 kg sakatat yemek artıkları, saman ve 1 ton buğday yemeği kuşlar için bıraktık. Yaban hayvanlarını doğada tutmaya çalışıyoruz. Özellikle yırtıcı hayvanların yerleşim alanlarına inmesini bir nebze olsa engellemek için bu çalışmaları kış boyu devam ettireceğiz.”

Doğanay daha sonra ekibiyle birlikte şehir merkezine geçerek cadde ve sokaklarda kuşlara yem servisi yapan esnafları ziyaret ederek işyerlerinin önüne sokak hayvanları için mama ve su kabı bıraktı. Kapları yemlerle dolduran Doğanay ve ekibi ardından park ve bahçelere de giderek aynı çalışmayı yaptı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI – ÖZEL HABER – BEDİR ALTUNOK

x

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 2616 Defa Okundu

YORUMLAR

Çevre Kategorisine Ait Diğer Haberler

5 Haziran Dünya Çevre Günü Altı Ülkeden Doğasever, Sarıkamış’ta Dünya Çevre Gününü Kutladı Okullar Ağaçlandırılıyor Iğdır Aras Nehri Kuş Cenneti’nde Dünya Biyoçeşitlilik Günü Kutlandı Çelik Başarı Koleji Hatıra Ormanı Oluşturdu Çıldır Gölü Kütük Ev’de son durum 15 Temmuz Şehitleri anısına hatıra ormanı oluşturuldu Kars’ta ağaçlar budanıyor! Bozayıların koruması için İtalya-Türkiye arası işbirliği Yol Kenarı Ağaçlandırma Eylem Planı Kars Orman İşletme Müdürlüğünden Digor’a Kamelya Desteği Kars’ta okullarda atık pil toplama yarışması 30 Nisan’da sona eriyor

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Başkent Erkek Kuaför Sanatçı Engin Serhat’la müşt
Başkent Erkek Kuaför Sanatçı Engin Serhat’la müşterilerine canlı müzik hizmeti sundu
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Kaymakamlardan Ramazan Bayramı Mesajı
Susuz Kaymakamı Yusuf İzci, Selim Kaymakamı Mehmet Keklik, Digor Kaymakamı Musta

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır