KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

TÜRKİYE ŞİMDİ MÜTTEFİK Mİ OLACAK, BÖLGESEL BARIŞ MI DİYECEK?

  Dinçer AKTEMUR

          dinceraktemur@msn.com
         TÜRKİYE ŞİMDİ MÜTTEFİK Mİ OLACAK, BÖLGESEL BARIŞ MI DİYECEK?

Türkiye şimdi müttefik mi olacak, bölgesel barış mı diyecek?

IRAK’da IŞİD tarafından rehin tutulan Türk vatandaşları, 101 gün süren esaretin ardından kurtarılarak, Türkiye’ye getirildi.

Sevindirici haberdi bu. Konsolos ve konsolosluk personeli olan vatandaşlarımız IŞİD’in elinden kurtulmuş, yurda dönmüştü.

IŞİD, elinde tuttuğu ABD vatandaşlarını katlederken, 49 Türk vatandaşının sağ salim ülkeye getirilmesi elbette ki bir başarıdır. Bu durum aynı zaman da dünyaya meydan okuyup, kimseye eyvallah etmeden katliam yapan IŞİD’in, Türkiye’nin başka devletlerle bir tutulamayacağının farkında olduğunun da göstergesidir.

Başarı sorgulanamaz belki ama Türk vatandaşların IŞİD’in elinden kurtarılması sürecinde öncesi ve sonrası gelişmeleri de gözardı etmemek durumundayız.

Zira rehinelerin kurtarılması sevincini yaşarken ülkemiz,  Ortadoğu’da yeni bir savaşın içerisinde kendimizi bulmamız da muhtemeldir.

Malumunuz üzere, geçtiğimiz günlerde ABD, Ortadoğu’da artan terör olaylarını bahane ederek, özellikle IŞİD’in önüne kesmek amacıyla bir operasyon programlamış, fakat bu operasyona Türkiye çekimser kalarak destek vermemişti.

Ortadoğu’da ki terör örgütleriyle bir mücadele içerisine girerek, kandan leke kapmak istemeyen Türkiye, ABD’nin IŞİD’e yönelik operasyon hazırlığına çekimser kalmasını Irak’ta rehin tutulan Türk vatandaşlarının güvenlik problemiyle açıklamış, rehinelerin hayatını tehlikeye atacak tavır sergilemekten kaçınacağını belirtmişti.

Bugün, ABD’nin IŞİD’e yönelik operasyon süreci devam ederken, Türk rehinelerin kurtarılması akıllara çeşitli sorular getirmektedir.

Türkiye’yi Ortadoğu’da ki terör örgütlerine yardımla suçlayan ABD, IŞİD’in bölgedeki etkisini yok etmek amacıyla hazırladığı operasyon programına Türkiye’yi de dahil etmek istediği için, Türk rehinelerin kurtarılmasında en azından istihbarat anlamında bir rol ortaya koymuş olabilir.

Böylece Türkiye, IŞİD’e yönelik yapılacak olan operasyonlara dahil olmamak için bir bahane gösteremeyecek ve ABD’nin müttefiki olarak Ortadoğu’da ki terör örgütlerine karşı, askeri yönden olmasa dahi, diğer fiziki faktörleri ile bu operasyonun içerisinde yer almış olacak. Zira rehinelerin el çabukluğu bir hızda, çatışmasız ve askeri faktörler dışında kurtarılmaları da manidardır.

Rehinelerin durumuyla ilgili olarak, Türkiye’nin operasyona dahil olmak istememesini içtenlikle anlayabildiklerini ifade eden ABD Dışişleri’nin, rehinelerin kurtarılmasının ardından müttefiklik için bahanesi kalmayan Türkiye hakkında nasıl bir tutum sergileyeceği ve hangi taleplerde bulunacağı ise şimdilik merak konusu.

Ve en önemlisi Türkiye’nin kararı... 

Türkiye, bu süreçte ABD’nin Ortadoğu’da ki kan pazarı üzerinde kurmak istediği krallığa müttefiklik mi edecek, ya da bölgesel barış adına takındığı tavrını devam mı ettirecek, hep birlikte izleyip göreceğiz.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 17574 Defa Okundu
2014-09-20

SON YAZILARI

Kalkışmadan Kaynaşmaya 15 Temmuz notları Charlie Saldırısı, Türkiye’de Yankılandı Demokrasi Düş’ü “Peşmerge’nin geçişi, çocukların yüzünde leke bıraktı!” “ABD, Kürt Devleti İçin Mimarlık Yapıyor” “Ortadoğu Cehennemi ve Kobani Gerçeği” Türkiye şimdi müttefik mi olacak, bölgesel barış mı diyecek? “Sevgisizliğin kurbanı olduk” “Gezi’den Gazi çıkmayalım” Türk kızının dediği gibi!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır