KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

“ABD, KÜRT DEVLETİ İÇİN MİMARLIK YAPIYOR”

  Dinçer AKTEMUR

          dinceraktemur@msn.com
         “ABD, KÜRT DEVLETİ İÇİN MİMARLIK YAPIYOR”

“ABD, Kürt Devleti İçin Mimarlık Yapıyor”

ABD, Kobani’yi kuşatan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’ne yönelik uygulamaları kapsamında Terör Örgütü PKK’nın Suriye’de ki ortağı PYD ile anlaştığını açıkladı.

 

Bu yetmezmiş gibi ABD, Kobani’de IŞİD’e karşı savaştığını ileri sürerek PYD’ye silah ve lojistik gibi diğer malzemeler konusunda yardımlarda bulunduğunu kamuoyuna ilan etti.

**

ABD’nin tüm bu gelişmeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “PYD, PKK ile eştir” şeklinde yaptığı açıklamalara paralel olarak yapması, Ortadoğu’da ki güçler savaşında bir anlaşmazlığın olduğunu açıkça göstermektedir.

**

ABD, Türkiye sınırlarına yakın bölgelerde yaşanan gelişmelere rağmen Türkiye’nin onayını almadan, yine Türkiye’nin terör örgütü olarak tanıdığı PYD’ye silah ve lojistik destek vermesi, ABD’nin Türkiye sınırlarında bir Kürt devletinin oluşturulması için mimarlık yaptığını açıkça ortaya koymaktadır.

**

Ve bir gerçek daha ortaya çıkmıştır ki, IŞİD denilen katil örgüt ne Türkiye’nin, ne de başka birilerinin ortaya çıkardığı balon değil, Ortadoğu’da bir Kürt devleti kurulması için mimarlık yapan ABD’nin el emeği, göz nurudur. Zira, ABD’nin yardımlarının bir kısmının IŞİD’in eline geçmesi hadisesi de bir yanlışlığın ve tesadüfün ürünü değil, tamamen yazıp oynanan senaryo gereğidir.

**

Baktığımız zaman Irak’ın işgalinden bu yana ABD, Ortadoğu’da kopuk ilişkilerden sıkılmış, bölgede karakol olarak kullandığı İsrail gibi bir devlete daha ihtiyaç duymuştur.  ABD, Ortadoğu’da kurduğu İsrail karakoluna benzer bir karakol da Türkiye sınırında kurmaya çalışmakta ve bu uğurda Türkmenler, Kürtler, Ezidiler gibi çeşitli milletlerin öldürülmesine göz yummaktadır.

**

Türkiye’nin güney doğusunda bir devlet yaratma çabasına giren başta ABD olmak üzere, batılı bölücü devletler, oluşturulabilecek bir Kürt devleti için PKK ve PYD’nin ne kadar önemli olduğunun da farkındalar. Çünkü yeni kurulacak bir devletin silahlı kuvvete ihtiyacı vardır. İşte ABD, bu devletin kurulması için Ortadoğu’da ortaya çıkardığı IŞİD örgütünün gölgesine sığınarak, bölgenin silahlı gücünü etkili hale getirmek için silah yardımı yapmakta ve istediği topu koşturmaktadır.

**

Burada çok net anlaşılan bir şey vardır. ABD’de ve batılı diğer devletler, kendilerinin şişirerek ortaya bıraktıkları IŞİD meselesi bahanesiyle Türkiye’de yıllardan beridir terör faaliyetlerinde bulunan PKK’yı, onun Suriye’de ki kolu PYD’yi, tanıyarak, bir takım anlaşmalar sağlayarak terörü meşrulaştırmaya çalışmakta ve Türkiye’de devam eden barış sürecinin de katkısıyla ülke genelinde PKK’ya yönelik normalleştirme politikasını uygulamaktadır.

**

Bugün terörü destekleyen, teröre çeşitli bahanelerle silah veren ABD, açık bir şekilde yarının katillerinin tohumunu bugünden serpmektedir.

**

Türkiye’nin bu konu üzerinde ki tutumuna gelecek olursak, hem Cumhurbaşkanı hem de Başbakan, ABD’nin PYD ve PKK’ya yardım vermesini yanlış bulduklarını açıkladılar. Türkiye’nin burada ki tutumunun ardında Suriye’de, Irak’da çeşitli ırkların öldürülmesine göz yumulması yoktur. Türkiye’nin tutumunun sebebi, etkisi zaten azaltılmış bölücü terör örgütlerinin Kobani bahanesi ile tekrardan donanması, güçlenmesi ve silahlanmasıdır. Böyle bir durum karşısında Türkiye’nin ABD’nin politikalarına onay vermesi zaten kabul edilemezdir.

**

Bugün ABD ve Ortadoğu kıskacında kalmış durumda bulunan Türkiye, sınırlarında katliamlar yaşanırken ve bölgesinde çok sayıda silahlı örgüt ortaya çıkarken, tedbirli yaklaşımlarını sürdürmeye devam etmelidir.

**

Hükümet IŞİD meselesi ve Kobani kuşatması ile ABD’nin çıkarımları karşısında tutumunu ve takip ettiği yolu devam ettirirken, ana muhalefet partisi CHP’nin, PYD’yi terör örgütü olarak kabul etmemesi de çok ilginçtir. Bugün PYD’nin, PKK’nın kardeşi olduğunu görmemek demek, PYD’yi PKK’dan ayrı tutmak demek, yarının kanlı terörünün istediğini koparmak için güçlü ve silahlı bir şekilde ortaya çıkmasına ortak olma anlamına gelecektir.  Ayrıca, bugün PYD’yi terör örgütü olarak kabul etmeyip, meşru kılmak demek, yarın IŞİD’le masaya oturulabileceği anlamını taşımaktadır.

**

Türkiye, içinden çıkılması zor hale gelen bir çözüm sürecinden geçerken, ABD’nin kışkırtmaları, hükümetin izleme politikası, ana muhalefetin terörü destekler nitelikte ki açıklamaları ve HDP’nin sokak oyunları ülkeyi yorgun düşürmektedir.

**

Burada mühim olan ne Suriye, ne Irak, ne de IŞİD meselesidir.  Mühim olan millet olarak, devlet olarak, hükümeti ve muhalefetiyle birlikte bir karar mekanizması oluşturmak ve olayları titizlikle takip ederek özellikle batılı devletlerin üzerimizde oynadığı oyunun şifrelerini çözmektir. Biz bunu gerçekleştirdiğimiz takdirde, ne ABD’de, ne PKK ne de PYD’de Türkiye toprakları üzerinde oyun kuramayacaktır.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3487 Defa Okundu
2014-10-23

SON YAZILARI

Kalkışmadan Kaynaşmaya 15 Temmuz notları Charlie Saldırısı, Türkiye’de Yankılandı Demokrasi Düş’ü “Peşmerge’nin geçişi, çocukların yüzünde leke bıraktı!” “ABD, Kürt Devleti İçin Mimarlık Yapıyor” “Ortadoğu Cehennemi ve Kobani Gerçeği” Türkiye şimdi müttefik mi olacak, bölgesel barış mı diyecek? “Sevgisizliğin kurbanı olduk” “Gezi’den Gazi çıkmayalım” Türk kızının dediği gibi!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır