KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Moskova’da sağcılar halkı camiye karşı kışkırtıyor
Anasayfaya Dön Tüm Dünya Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Moskova’da sağcılar halkı camiye karşı kışkırtıyor - İslam tartışmaları yalnız Avrupa ve Amerika’da yaşanmıyor. Rusya’da İslam tartışmalarına moda gereği katıldı. Moskova’nın merkezinde kurulması planlanan camiye engel olmak için sağcılar ve Ortodoks Hıri
2010-10-18 - 09:19
ALMANYA
Facebook'ta Paylaş

Moskova’da sağcılar halkı camiye karşı kışkırtıyor 

İslam tartışmaları yalnız Avrupa ve Amerika’da yaşanmıyor. Rusya’da İslam tartışmalarına moda gereği katıldı. Moskova’nın merkezinde kurulması planlanan camiye engel olmak için sağcılar ve Ortodoks Hıristiyanları halkı Müslümanlara ve yabancılara karşı kışkırtıyorlar.
 
Sağcıların ve Ortodoks Hıristiyanların sloganı “Temiz Moskova” Müslümanlar ve yabancılardan arındırılmış bir şehirdir. Caminin kurulması planlanan Teksilşhtşhiki parkına İslam karşıtları ağaç dikiyorlar. Sonbaharda ellerinde su kovalarıyla yeni fidanları suluyorlar. Fidan dikmekle meşgul olan bir kadın soru soran gazeteciye şu cevabı veriyor: “Biz burada bir park istiyoruz. Ne kilise, ne cami, ne de başka bir şey istemiyoruz.” 
 
Teksilşhtşhiki parkına pazar günü 100 kadar İslam karşıtı toplanıp bir konuşma yaptılar. “Burası Ground Zero’dur” Aylardır gündemden düşmeyen cami tartışmalarını Moskova gazeteleri böyle değerlendiriyor. Ground Zero, Amerika`da yıkılan ikiz kulelerin yakınına kurulacak bir camiden dolayı başlayan tartışmalarla gündeme geldi.
 
Rusya’nın en büyük gazetesi “Gazeta.ru” bir adım daha ileri giderek tartışmaları Fransa’da ki peçe yasağı, Almanya’da Thilo Serrazin’in Türk ve Arapların aptal olduğunu açıklamasıyla kıyaslıyor ve ekliyor. “Avrupalılar kendilerine yabancı olan değerlerden korkuyorlar. Buna benzer şeyleri Moskova ve St-Petersburg’da görüyoruz.”
 
Rusya’da değişik kaynaklar Müslüman sayısını 21 ile 30 milyon arasında veriyor. Bu günkü Rusya topraklarına İslamiyet 922 yılında Bolgar Hanlığı döneminde geldi. Volga bölgesinde kalan Bolgar 1522 yılında Rusya tarafından kanlı bir savaşla işgal edildi.
 
Tataristan, Başkurtistan ve Volga bölgelerinde Müslüman halkın büyük kesimi 500 yıllık Rus hakimiyetine rağmen dinlerini yaşatmayı başardılar. 1990 yılında Sovyetler Birliğinin çökmesiyle çok sayıda camiler kurdular. Ruslar bu bölgede azınlıkta kaldıklarından cami inşaatlarında büyük sorunlar yaşanmıyor.
 
“İslamophobie” diğer bir deyimle “İslam korkusu” Moskova ve St-Petersburg’da sağcılar ve Ortodoks Hıristiyanları tarafından hortlatıyor. Kullandıkları argumentler Kuzey Kafkasya’da Rusya’ya karşı yapılan cihat’dır. İntihar saldırılarını örnek göstererek İslam düşmanlığı yapmak sürekli ve etkili bir metottur.
 
Açık İslam düşmanlığı, palyonço politikacıların ve aşırı Ortodoks Hıristiyanların yıllardır dilindeydi. Hükümetin şiddet yanlısı sağcıları kerpetene alıp sıkıştırmaya başlamasıyla onlar yeni taktikler geliştirdiler. Yabancı düşmanları hiç bir olaya karışmayan halkı parkın ve yeşil alanların korunması için kışkırtıyorlar.
 
Eğer bu cami kurulabilse, Moskova’nın 5. Camisi olacak. 11 milyon nüfuslu bir şehirde 2 milyon Müslüman’a 5 cami de yetmiyor. Normal şartlarda halkın özgür ve eziyet çekmeden ibadet edebilmesi için 40 camiye ihtiyaç var. Almanya’nın Berlin kentinde 200 bin çıvarında Müslüman 6 büyük cami ve sayısız mescide sahiptir.
 
Ramazan bayramından sonra Teksilşhtşhiki parkına 300 kişi toplanarak, Moskova’daki ramazan kutlamalarını gösteren resimlerle gösteri düzenlediler. Fotoğraflar camilerin önünde bayramlaşan binlerce kişiyi gösteriyordu. Göstericiler taşıdıkları pankartlara “Bu bize lazım mı” yazmıştılar.
 
“Moy Dvor” (Benim bahçem) adlı sağcı örgüt teşkilat başkanı Micahil Butrimov, göstericilere yaptığı konuşmada “Biz camiye karşı değiliz, yeşil alanın korunmasından yanayız. Mahallede oturanlar beni kendilerine yardım etmem için çağırdı.” dedi.
 
Moskova İnsan hakları örgütü Sova’da çalışan Galina Koschevnikova, ikiyüzlü sağcıların yabancı düşmanlığını mahalleliye yardım maskesi altında saklamalarının çok güzel ve orijinal bir fikir olduğunu belirtiyor.
 
Moskova’nın en büyük camisinin imamı İldar Alyautdinov, yıllardır süren tartışmaları aşırı sağcıların organize ettiğine inanıyor ve ekliyor: “Cami parkın ortasına değil kenarına kurulacak. Ne olursa olsun bu caminin kurulması gerekiyor. Aksi takdirde Rusya Müslümanları gittikçe radikalleşecek.”
(MA-BA-S) ALMANYA (KHA) - MEMET AYDEMİRHaberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 4587 Defa Okundu

YORUMLAR

Dünya Kategorisine Ait Diğer Haberler

Düğün dernek full izle kahkaha tufanına boğuyor Muhteşem Yüzyıl son Bölüm izle full 26 Mart Çarşamba akşamı Irak’ta Yükseköğrenim görüşmeleri - İstanbul Üniversitesi haberleri Irak-Türkiye ilişkilerine değindi - İstanbul Üniversitesi haberleri Taliban’dan Amerikalı askerlere Noel süprizi Saddamı’ın gelini İstanbul’da öldü Hollanda Beşiktaşlılar Gecesi coşkulu geçti - Beşiktaş haberleri ZZTK Kuzey Irak-Erbil’deki fuara, zeytin ve zeytinyağı ürünlerimizin ırak pazarındaki yerlerini sağlamlaştırmak için katıldı - Irak haberleri Turgut Torunogulları’nın Avrupa’daki gücü artıyor - Torunoğulları haberleri Başarılı temsilciler ödüllendirildi - Torunoğulları haberleri Kirli çamaşırlar ortalığa döküldü - Wikileaks haberleri “Wikileaks terör örgütü sayılmalı” - Wikileaks haberleri

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır