KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Wikileaks, Washington ve Bağdat’ı kızdırdı
Anasayfaya Dön Tüm Dünya Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Wikileaks, Washington ve Bağdat’ı kızdırdı - İnternet platformu Wikileasks’in yayınladığı binlerce gizli bilgi, Amerika ve Irak yönetimini kızdırdı.
2010-10-25 - 10:35
ALMANYA
Facebook'ta Paylaş

Wikileaks, Washington ve Bağdat’ı kızdırdı 

İnternet platformu Wikileasks’in yayınladığı binlerce gizli bilgi, Amerika ve Irak yönetimini kızdırdı.
 
On binlerce gizli bilgilerin bulunduğu dosyaların internette yayınlanması tüm dünya basınını meşgul ederken, Bağdat ve Washington peş peşe açıklamalarda bulundular.
 
Binlerce gizli dosyada Amerika ve Irak silahlı güçlerinin, Irak sivil halkına karşı uyguladıkları aşırı şiddet belgeleniyor. Bağdat ve Washington yönetimi Wikileaks’i askerlerin hayatını tehlikeye sokmakla suçladılar. Amerika’nın Irak’a yerleştirdiği yönetim ise kendilerine karşı düzenlenen bir “basın kampanyası” dan söz etti. Yayınlanan gizli bilgilerde Amerikan askerlerin sivilleri keyfi öldürmeleri, Irak yönetiminin işkenceleri belgeleniyor.
 
Wikieaks, yayınlanan gizli belgelerin 1 Ocak 2204 tarihinden 31 Aralık 2009 yılına kadar Pentagon’daki bir bilgi bankasına kayıtlı olduğunu açıkladı.
 
Internet platformunun kurucularından Julian Assange, yayınlanan 400 bin belgeyle gerçeklerin ortaya çıkartılmasını istediklerini Londra’da bir basın konferansında açıkladı. Onun sözlerine göre, Irak savaşında en az 15 bin sivil insan şimdiye kadar belirtilen rakamlardan daha fazla öldürüldü.
 
Ordu içinde yayınlanan bir rapor 2003 ile 2009 yılları arasında 109 bin kişinin öldürüldüğünü belgeliyor. Hayatını kaybedenlerin yüzde altmış üçünü suçsuz siviller oluşturuyor. Yayınlanan bilgiler arasında sokak kontrollerinde yüzlerce insanın yanlış anlaşılmalar sonucu öldürüldüğü, Irak yönetiminin tutuklulara korkunç ve ağır işkenceler yaptığını kanıtlanıyor. Belgeler, Washington yönetiminin Irak’da görevlendirdiği yöneticilerin hakaret ve işkencelerden haberdar olduğu halde hiç bir önlem almadıklarını da ortaya çıkartıyor.
 
ABD yönetimi adına konuşan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, gizli belgelerin yayınlanmasının, Amerikalı asker ve sivillerin yabancı ülkelerde hayatlarını tehlikeye soktuğunu söyledi. Irak Devlet Başkanı Nuri el Maliki adına açıklama yapan basın bürosu, yeni raporlarda bilmedikleri hiç bir şeyin olmadığını ve yönetime karşı bir basın kampanyası yürütüldüğünü duyurdu.
(MA-BA-S) ALMANYA (KHA) - MEMET AYDEMİRHaberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 5116 Defa Okundu

YORUMLAR

Dünya Kategorisine Ait Diğer Haberler

Düğün dernek full izle kahkaha tufanına boğuyor Muhteşem Yüzyıl son Bölüm izle full 26 Mart Çarşamba akşamı Irak’ta Yükseköğrenim görüşmeleri - İstanbul Üniversitesi haberleri Irak-Türkiye ilişkilerine değindi - İstanbul Üniversitesi haberleri Taliban’dan Amerikalı askerlere Noel süprizi Saddamı’ın gelini İstanbul’da öldü Hollanda Beşiktaşlılar Gecesi coşkulu geçti - Beşiktaş haberleri ZZTK Kuzey Irak-Erbil’deki fuara, zeytin ve zeytinyağı ürünlerimizin ırak pazarındaki yerlerini sağlamlaştırmak için katıldı - Irak haberleri Turgut Torunogulları’nın Avrupa’daki gücü artıyor - Torunoğulları haberleri Başarılı temsilciler ödüllendirildi - Torunoğulları haberleri Kirli çamaşırlar ortalığa döküldü - Wikileaks haberleri “Wikileaks terör örgütü sayılmalı” - Wikileaks haberleri

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır