KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Yabancı plakalı araçlarda Türkiye’de kalma süresi 6 ay dan 2 yıla yükseltiliyor
Anasayfaya Dön Tüm Dünya Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yabancı plakalı araçlarda Türkiye’de kalma süresi 6 ay dan 2 yıla yükseltiliyor - Merkezi Hollanda’da olan Edelstaal Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunogulları ve kardeşleri Kars’ta yaptırdıkları Faik-Fikriye Torunogulları Anadolu Sağlık Meslek Lisesinin
2010-11-13 - 12:37
HOLLANDA
Facebook'ta Paylaş

Yabancı plakalı araçlarda Türkiye’de kalma süresi 6 ay dan 2 yıla yükseltiliyor 

-Merkezi Hollanda’da olan Edelstaal Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunogulları ve kardeşleri Kars’ta yaptırdıkları Faik-Fikriye Torunogulları Anadolu Sağlık Meslek Lisesinin açılışına katılmışlardı.
 
Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının özel araçları ile Türkiye’de bulunma süreleri 6 aydan 2 yıla çıkartılıyor. Henüz çalışma aşamasında olan düzenlemeye göre, vatandaşlarımız Türkiye’de araçlarını 2 yıla kadar rahatlıkla bırakabilecekler.
 
Türkiye’de bulunan yabancı plakalı araçlara uygulanan 6 ay süreyle Türkiye’de kalabilme sınırı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrupa Bölge Komitesi Başkanı ve Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunogulları’nın yoğun çabaları ve Devlet Bakanı Faruk Çelik’in inisiyatifiyle 2 yıla yükseltilmesi için çalışmalara başlandı.
 
Konu ile ilgili olarak konuşan Turgut Torunogulları, “Bilindiği gibi, Avrupa’da yaşayan Türklerin ortak sorunu olan, yabancı plakalı araçların Türkiye’de 6 aydan fazla kalamamaları sorunu büyük sıkıntılara neden oluyordu. Yabancı plakalı araçlar Türkiye’de en fazla 6 ay kalabiliyordu. Özellikle DEİK Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) olarak Ankara’da Sayın Bakanlarımıza sunduğumuz raporlarda ve görüşmelerde sorunu aktararak, söz konusu sürenin az olduğunu ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızı sıkıntıya soktuğunu özellikle vurguladık. 
15 Aralık 2009’da Hollanda’ya gelen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, DEIK’in organizasyonuyla Ankara’da 12 Ocak 2010’da Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve Devlet Bakanı Faruk Çelik, 13 Ocak 2010’da da Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile görüşmelerimizde yabancı plakalı araçların Türkiye’de 6 ay kalabilme sınırının 2 ya da 3 yıl gibi makul bir düzeye yükseltilmesi gerektiğini konuşmuştuk. Son olarak da 24 Ekim 2010 tarihinde Bakan Faruk Çelik ile Hollanda’da yapılan görüşmelerde ‘6 ay’ süresinin uzatılması gerektiğini tekrar gündeme getirdik.” dedi. 
 
Torunoğlulları ayrıca, “Sevinerek görüyoruz ki, DEİK-Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrupa Bölge Komitesi olarak yoğun çabalarımızın meyvelerini almaya devam ediyoruz.
Devlet Bakanı Faruk Çelik, tarafımıza da ilettiği mektupta, yabancı plakalı araçların Türkiye’de kalma sınırının 6 aydan 2 yıla yükseltilmesi yolunda çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Bakanımız Faruk Çelik, bir örneğini HOTİAD’a ve gereğinin yapılması için Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Gümrük Müsteşarlığına ilettiği mektubunda şu ifadeleri kullandı:
22-24 Ekim 2010 tarihinde Hollanda’ya yaptığım ziyaret esnasında, bu ülkede bulunan sivil toplum örgütleriyle toplantılar düzenlenmiştir. Bu toplantılarda Hollanda’da yaşayan vatandaşlarımızın sorunları dinlenilmiştir. Yurtdışında yerleşik olarak yaşayan vatandaşlarımızın özel araçları ile Türkiye’ye geldiklerinde ilgi düzenleme çerçevesinde, araçlarını en fazla altı ay, emeklilerin ise bir yıl süreyle Türkiye’de bulundurabildikleri, bu süre sonunda çıkış yapmak zorunda kaldıkları belirtilmiştir. İlgi düzenlemedeki sürelerin iki yıla çıkarılması ile ilgili olarak vatandaşlarımızın haklı talepleri vardır. Sayıları beş milyonu bulan yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın ülkemize olan ekonomik, sosyal katkıları da göz önüne alınarak, talep edilen gerekli hukuki düzenlemelerin yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.” diye konuştu.
 
Torunogulları, daha sonra şunları söyledi:
“Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik’e teşekkürlerimizi iletiyoruz. Avrupa’da yaşayan Türkler olarak sorunumuzu yerinde müşahide ederek çözüm üreten çok değerli Bakanımız Faruk Çelik’e teşekkürü borç bildiğimizi öncelikle belirtmek isteriz. Yabancı plakalı araçların Türkiye’de kalma sınırı 6 aydan 2 yıla yükseltildiği zaman, anavatanımız Türkiye’de daha rahat hareket etme özgürlüğüne kavuşuyoruz. Bizlere böyle bir imkan sağlanmasında öncü olan Devlet Bakanımız Faruk Çelik’e şükranlarımızı arz ederiz.”
(BA-BA-S) HOLLANDA (KHA)Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 176406 Defa Okundu

YORUMLAR

orhan 2014-11-25
gurbetçi aracı ile
Ben su anda sırada soyuldu üzerimde bir çöp bırakmadı dışarıda çıkamıyorum bekliyorum ne olur bilmem sayın bakanımız bize bu konuda gerekeni yardimci olmalarını sayılı istiyoruz teşekürler
Recep Aykan 2014-11-22
6 AY ÇOK AZDI !
BU BİZİM İÇİN MÜKEMMEL BİR HABER! ZATEN TÜRKİYEDE YAŞAMAYI DŪŞŪNŪYORUZ. 6 AY ÇOK AZDI !
ayhan 2014-11-19
yabancı plakalı araclar
bu konu daha oncede konuşuldu ama oyle bi yasa çıkmadı acaba bu kez çıkarmı diye çok merak ediyorum

Dünya Kategorisine Ait Diğer Haberler

Düğün dernek full izle kahkaha tufanına boğuyor Muhteşem Yüzyıl son Bölüm izle full 26 Mart Çarşamba akşamı Irak’ta Yükseköğrenim görüşmeleri - İstanbul Üniversitesi haberleri Irak-Türkiye ilişkilerine değindi - İstanbul Üniversitesi haberleri Taliban’dan Amerikalı askerlere Noel süprizi Saddamı’ın gelini İstanbul’da öldü Hollanda Beşiktaşlılar Gecesi coşkulu geçti - Beşiktaş haberleri ZZTK Kuzey Irak-Erbil’deki fuara, zeytin ve zeytinyağı ürünlerimizin ırak pazarındaki yerlerini sağlamlaştırmak için katıldı - Irak haberleri Turgut Torunogulları’nın Avrupa’daki gücü artıyor - Torunoğulları haberleri Başarılı temsilciler ödüllendirildi - Torunoğulları haberleri Kirli çamaşırlar ortalığa döküldü - Wikileaks haberleri “Wikileaks terör örgütü sayılmalı” - Wikileaks haberleri

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır