KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
“Wikileaks terör örgütü sayılmalı” - Wikileaks haberleri
Anasayfaya Dön Tüm Dünya Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Wikileaks terör örgütü sayılmalı” - Tüm dünyada Wikileaks depremi yaşanıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait belge ve yazışmaların sitede yayınlanmasından sonra dünyanın her yerinden konuyla ilgili tepkiler geliyor
2010-11-29 - 19:44
MERKEZ
Facebook'ta Paylaş

“Wikileaks terör örgütü sayılmalı” 

Tüm dünyada Wikileaks depremi yaşanıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait belge ve yazışmaların sitede yayınlanmasından sonra dünyanın her yerinden konuyla ilgili tepkiler geliyor.
 
Wikileaks’a karşı en ilginç tepkilerden biri, Temsilciler Meclisi İçgüvenlik Komitesi Başkanı Peter King’den geldi. King, “Wikileaks’e terör örgütü gibi davranılmalı” dedi. Senato’nun İçgüvenlik Komitesi Başkanı Joseph Lieberman de, açıklanan belgelerin sayısız insanın hayatını ve özgürlüğünü tehlikeye attığını savundu.
 
Washington’un yeni Pakistan Büyükelçisi Cameron Munter da Pakistanla ilgili bölümlerin ülkesi iki ülke arasındaki ilişkilere etkisini, “güçlü ilişkilerde iniş çıkışlar olabilir” diyerek değerlendirdi. Pakistan dışişleri bakanlığı Sözcüsü Abdul Basit de “hassas dökümanların sorumsuzca ifşa edilmesini kınıyoruz” sözleriyle ülkesinin bakışını açıkladı.
 
ABD’nin İngiltere Büyükelçisi Louis Susman da yaptığı açıklamada İngiltere ve dünyadaki tüm müttefiklerini açıklanan belgeler hakkında uyardıklarını söyledi.
 
Fransız hükümeti Wikileaks’ın ABD Dışişleri’ne ait belgeleri ‘demokrasiye saldırı’ olarak nitelendirdi. Hükümet sözcüsü Francois Baroin, ülkesinin belgeler açıklanmadan önce uyarıldığını ve Fransa'nın bir NATO üyesi olarak ABD’yi diplomatik sırların korunması konusunda desteklediklerini açıkladı
 
BERLUSCONİ KAHKAHAYLA KARŞILADI
İtalyan basının, Başbakan Silvia Berlusconi’nin belgeler karşısındaki ilk tepkisinin kahkaha atmak olduğunu yazdılar. İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini ise yaşananları dünya diplomasisinin 11 Eylül’ü olarak nitelendirdi.
 
Reuters’ın verdiği habere göre, belgelerde ABD’li yetkililer tarafından ‘son derece zayıf’ olarak nitelendirilen Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai’nin bir sözcüsü belgelerin ülkesi ile ABD arasındaki ilişkilere hasar vermeyeceğini söyledi.
 
AHMEDINEJAD: FİTNE
Belgelerin yayınlanmasına en sert tepkilerden biri İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’dan geldi. İran haber ajansı İRNA’ya gore Ahmedinejad belgeleri yeni bir ABD 'fitnesi' olarak nitelendirdi. Ahmedinejad bir soru üzerine, Arap hükümetlerinin İran’ı vurması konusunda ABD’yi teşvik etmesi hakkındaki belgelerin Wikileaks tarafından sızdırılmadığını, bunun ABD’nin yürüttüğü psikolojik savaşın bir parçası olduğunu da iddia etti.
 
ÇİN’DEN SANSÜR ARABİSTAN'DAN OTO SANSÜR
Çin belgelerin yayınlanmasına sansür koyarken, Avustralya belgelerin yayınlanmasının kendi yasalarını ihlal edip etmediğini araştırmak için bir soruşturma başlattı.
 
Suudi Arabistan hükümetinden konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, Suudi Arabistan’ın İran’a karşı saldırı düzenlenmesi yönündeki isteklerine dair belgelere ülke basınında yer verilmedi.
(BA-BA- S) MERKEZ (KHA)Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 4731 Defa Okundu

YORUMLAR

Dünya Kategorisine Ait Diğer Haberler

Düğün dernek full izle kahkaha tufanına boğuyor Muhteşem Yüzyıl son Bölüm izle full 26 Mart Çarşamba akşamı Irak’ta Yükseköğrenim görüşmeleri - İstanbul Üniversitesi haberleri Irak-Türkiye ilişkilerine değindi - İstanbul Üniversitesi haberleri Taliban’dan Amerikalı askerlere Noel süprizi Saddamı’ın gelini İstanbul’da öldü Hollanda Beşiktaşlılar Gecesi coşkulu geçti - Beşiktaş haberleri ZZTK Kuzey Irak-Erbil’deki fuara, zeytin ve zeytinyağı ürünlerimizin ırak pazarındaki yerlerini sağlamlaştırmak için katıldı - Irak haberleri Turgut Torunogulları’nın Avrupa’daki gücü artıyor - Torunoğulları haberleri Başarılı temsilciler ödüllendirildi - Torunoğulları haberleri Kirli çamaşırlar ortalığa döküldü - Wikileaks haberleri “Wikileaks terör örgütü sayılmalı” - Wikileaks haberleri

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır