KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Irak’ta Yükseköğrenim görüşmeleri - İstanbul Üniversitesi haberleri
Anasayfaya Dön Tüm Dünya Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak’ta Yükseköğrenim görüşmeleri - YÖK Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Irak’taki yükseköğrenim görüşmelerine devam etti.
2010-12-31 - 22:57
IRAK
Facebook'ta Paylaş

Irak’ta Yükseköğrenim görüşmeleri 

YÖK Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Irak’taki yükseköğrenim görüşmelerine devam etti.
 
Söylet, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Adil Abdülmehdi, Irak Maliye Bakanı Rafi El İsavi ve Irak İslam Yüksek Konseyi Başkanı Ammar el Hekim ile görüştü. Görüşmelerde, Irak'ın eğitim sistemi ve İstanbul Üniversitesi'nin Irak üniversitelerine yapabileceği yardımlar üzerinde duruldu.
 
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ IRAK ÜNİVERSİTELERİNE YOL GÖSTERMELİ
İlk görüşme Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Adil Abdülmehdi ile gerçekleşti. Adil Abdülmehdi, görüşmeye Irak’taki üniversite rektörlerini de davet etti. Türkiye'nin bölgede önemli bir güç olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Adil Addülmehdi konuşmasında, İstanbul Üniversitesi'nin, yükseköğrenim konusunda Irak üniversitelerine yol göstermesinin önemine vurgu yaptı.
 
Görüşmede üniversite rektörlerinin sorularını yanıtlayan YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Türkiye'nin komşu ülkeler ile ilgili geliştirdiği siyasi ve ekonomik ilişkilerin eğitim alanında İstanbul Üniversitesi’yle gerçekleştirilmesinin öneminin altını çizerek bu doğrultuda yapılabilecek her türlü yardımı yapacaklarını ve karşılıklı iş birliğine hazır olduklarını söyledi.
 
EĞİTİM VE SAĞLIK KONUSUNDA İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İLE BİRLİKTE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ
Irak Maliye Bakanı Rafi El İsavi, Türkiye'nin bölge ülkeleri üzerinde etkisinin çok büyük olduğunu, birçok alanda ortak işler yapıldığını, eğitim ve sağlık konusunda da İstanbul Üniversitesi ile Bağdat Üniversitesi arasında ortak çalışmalar yapılmasını arzu ettiklerini söyledi. İki üniversite arasında gerçekleştirilecek ortak çalışmalara büyük destek vereceklerini ifade eden Rafi El İsavi, Irak ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da ilerletilmesine gitmesinde eğitimin çok büyük rol oynadığını, bu alanda da İstanbul Üniversitesi’nin öncü olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.
 
YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ise Rafi El İsavi'nin desteğinin önemli olduğunu söyleyerek iş birliği protokolleri için Bağdat Üniversitesi'ni resmî olarak davet ettiklerini ve en kısa zamanda proje ekibi kuracaklarını ifade etti.
 
TÜRKİYE İLE EĞİTİMDE İŞBİRLİĞİNİ SAĞLAYACAK EN ÖNEMLİ KURUM İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Irak İslam Yüksek Konseyi Başkanı Ammar el Hekim’in davetlisi olarak kendisiyle makamında görüştü. Ammar el Hekim’den Irak’taki son gelişmeler hakkında bilgi alan YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Söylet, iki ülke arasında bir dönem var olan gerginliğin bittiğini, karşılıklı hoşgörü ve diplomasiyle birçok şeyin aşıldığını, bundan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Ammar el Hekim, Irak’taki siyasi yapılanmanın artık yerine oturduğunu, bundan sonra özellikle eğitim alanında işbirliği projelerinin yapılması gerektiğini, bu işbirliğini sağlayacak en önemli kurumunsa geçmişiyle, bilgi birikimiyle İstanbul Üniversitesi olduğunu belirtti.
 
YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Irak Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Dr. Humam Hamudi'yi de ziyaret etti. Görüşmede İstanbul Üniversitesi'nden İÜ Rektör Danışmanı ve Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Doç. Dr. Ergün Yolcu'da hazır bulundu.
(LK-BA-S) İSTANBUL (KHA)Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 6018 Defa Okundu

YORUMLAR

Dünya Kategorisine Ait Diğer Haberler

Düğün dernek full izle kahkaha tufanına boğuyor Muhteşem Yüzyıl son Bölüm izle full 26 Mart Çarşamba akşamı Irak’ta Yükseköğrenim görüşmeleri - İstanbul Üniversitesi haberleri Irak-Türkiye ilişkilerine değindi - İstanbul Üniversitesi haberleri Taliban’dan Amerikalı askerlere Noel süprizi Saddamı’ın gelini İstanbul’da öldü Hollanda Beşiktaşlılar Gecesi coşkulu geçti - Beşiktaş haberleri ZZTK Kuzey Irak-Erbil’deki fuara, zeytin ve zeytinyağı ürünlerimizin ırak pazarındaki yerlerini sağlamlaştırmak için katıldı - Irak haberleri Turgut Torunogulları’nın Avrupa’daki gücü artıyor - Torunoğulları haberleri Başarılı temsilciler ödüllendirildi - Torunoğulları haberleri Kirli çamaşırlar ortalığa döküldü - Wikileaks haberleri “Wikileaks terör örgütü sayılmalı” - Wikileaks haberleri

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır