KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kars İmam Hatip Ortaokulu 4. bilim yılında!
Anasayfaya Dön Tüm Eğitim Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars İmam Hatip Ortaokulu 4. bilim yılında!
2016-06-02 - 16:57
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

Kars İmam Hatip Ortaokulu 4. bilim yılında!

Kars İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) projeleri kapsamında hazırladıkları eserleri sergiledi. Fuarda; babası kepçe operatörü olan bir öğrencinin icadı ve amacı ise dikkatlerden kaçmadı.

Bilim fuarına İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Cemalettin Güven, Osman Urlunç, Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Emin Bayrambey, Kars İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Emin Gayıralan, öğrenci velileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Fuarın açılış konuşmasında aynı zamanda Kars İmam Hatip Ortaokulu’nun 4. yıldönümü kutladıklarını ifade eden Okul Müdürü Emin Gayıralan, “Okulumuzun kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlediğimiz 4’üncü bilim fuarında öğrencilerimizin geliştirdiği bilimsel çalışmaları sergilemenin kıvancını yaşıyoruz.” dedi.

Öte yandan düzenlenen bilim fuarının İmam Hatip neslinin dini ilimler yanında fen ilimlerinde de ne kadar ilgili ve alakalı olduğunu göstermek açısından önemine değinen Okul Müdürü Gayıralan, fuarda öğrenciler tarafından hazırlanan 30’un üzerinde projenin yer aldığını kaydetti. Gayıralan, “Öğrencilerimiz bu projede yıl boyunca öğrendikleri bilgileri yaşayarak, yaparak velileri başta olmak üzere, tüm katılımcılara sergilediler. Bizler öğrencilerimizle gurur duyuyoruz ve inanıyoruz ki ileride çok daha büyük projelere imza atacaklar ve geleceğin bilim insanları Kars İmam Hatip Ortaokulu’ndan çıkacak.
düzenlemiş bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Kars İmam Hatip Ortaokulu proje koordinatörlerinden Fen Bilgisi Öğretmeni Özge Hatipoğlu da; “Bu sene Kars İmam Hatip Ortaokulu olarak bilim fuarımızın dördüncüsünü düzenledik. Öğrencilerimiz çok heyecanlıydı. TÜBİTAK destekli bu fuarımızda daha çok yeni bir icat çıkarmak dışında öğrencilere fen dersini sevdirmek ve teknolojinin hayatımızdaki yerini, önemini, değerini fark ettirmekti. Öğrencilerimizi bir başka mutlu eden şey ise velilerinin de ilgi göstermesi ve kendilerini önemli işler yapabileceklerine inandırmaları oldu. Bu anlamda başarılı olduğumuzu düşünüyor, öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.” dedi.

Öğrenciler projelerini ziyaretçilere anlatarak günlük yaşamda bilimin önemini açıkladılar. Projelerde ilgi çeken ise baba mesleğinden esinlenerek icat yapan Fırat Bayrambey oldu. Babasının kepçe operatörü olmasından esinlenerek ‘Hidrolik Kepçe’ ismini verdiği icadı arkadaşı yardımıyla oluşturan 7. sınıf öğrencisi Fırat Bayrambey, icadında amacının Pascal Prensibi’ni bir kepçe olarak yönetebilmek olduğunu söyledi. Pascal Prensibi’nin hidrolik anlamına geldiğini kaydeden minik Bayrambey, “Doğaya zarar veren hidrolik yağı veya mazot yerine su ile bu icadı geliştirdim. Enjektör, hortum, tahta, su ve bir kap kullandığım bu icatta babamın kepçe operatörü olması bana ilham verdi. Alet çalışırken görüldüğü üzere sıvı sıkıştırılamadığı için bir basınç haline gelmektedir, bu da hareket enerjisine dönüşmektedir. İlerleyen zamanlarda kendimi geliştirerek babama bir kepçe yapmayı düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

Kars İmam Hatip Ortaokulu bilim fuarı, öğretmen ve öğrencilerin hatıra fotoğrafı çektirmesiyle ilk gününü tamamladı. Fuarın, meraklıları için bir süre açık kalacağı öğrenildi.

 

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI
 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 2391 Defa Okundu

YORUMLAR

Eğitim Kategorisine Ait Diğer Haberler

Çelik Başarı’da Okuma Bayramı KAKÜV’ün Minikleri Doğaya Kedi Evi Bıraktı Cevriye Atış Ortaokulundan İki Şampiyonluk Daha Kars Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Ödüle Doymuyor Susuz Yüksekokulunu Bekliyor Özel Çelik Başarı bursluluk sınavı Çelik Başarı Koleji’nde Nevruz Coşkusu KAKÜV’den düzey belirleme ve bursluluk sınavı Çelik Başarı Çanakkale Şehitlerini Unutmadı Özel Çelik Başarı Kolejinde Yangın Deprem Tatbikatı YGS maratonuna kaç aday katıldı Özel Çelik Başarı bursluluk sınavı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı
Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı
Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır