KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
15 Temmuz’u unutmayalım, unutturmayalım
Anasayfaya Dön Tüm Eğitim Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Temmuz’u unutmayalım, unutturmayalım
2016-09-22 - 15:53
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 15 Temmuz’u unutmayalım, unutturmayalım

2016-2017 İlköğretim Haftası nedeniyle Kars’ta tören düzenlendi.

Atatürk İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törene AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, Kars Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, kurum ve daire amirleri, milli eğitim şube müdürleri, öğrenci velileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda ilk ders zili Kars Valisi Rahmi Doğan tarafından çalındı. Atatürk İlköğretim Okulu öğrencilerinin şiir ve Kafkas gösterimiyle devam eden İlköğretim Haftası programında günün anlam ve önemine dair ilk konuşma da Atatürk İlköğretim Okulu öğrencilerinden Büşra Rüya Aydın tarafından gerçekleştirildi.

Arkadaşları adına günün anlam ve önemine dair bir konuşma gerçekleştiren Aydın, “Şu anda hepimiz yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın coşkusu içerisindeyiz. Kavuştuğumuz okulumuz, öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımız hepimizi sevince boğdu. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızla bir an önce tanışmayı arzuluyoruz. Okul bizim ikinci evimizdir. Beraber yaşamayı, sevgiyi, dostluğu ve arkadaşlığı burada öğreniyoruz. Öğrendiğimiz bilgiler yanında oynadığımız oyunlar ve söylediğimiz şarkılarla hoşça vakit geçiriyor, ortak sevinç paylaşıyoruz. Kendimize, ailemize, çevremize, milletimize ve insanlığa faydalı olmak, okuma yazma öğrenmekle başlar. Daha sonra öğrendiklerimiz bizlere iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, bilimi hurafeden ayırır ve bu günkü dünyanın ulaştığı bilgi birikimi elde ederiz.” İfadelerine yer verdi.

Ardından bir konuşma yapan Atatürk İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Kadriye Fatma Baran ise yaptığı konuşmada; “Yeni bir eğitim öğretim yılına daha başlamanın coşkusu ve heyecanı içerisindeyiz. Tüm çocuklarımıza sağlıklı ve başarılı, ilkeleri ve devrimleriyle cumhuriyetimize ve eğitim sistemimize yol gösteren Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, sürdürülecek demokratik ve çağdaş bir eğitim öğretim yılı diliyor, kazasız belasız bir eğitim öğretim yılı temenni ediyorum.” dedi.

 “HEPİMİZİN EN TEMEL VURGUSU EĞİTİMDİR”

İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, ise; “ 2016-2017 Eğitim öğretim yılının ilk haftası 19 Eylül ile 23 Eylül arası İlköğretim Haftası olarak kutlanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığımız bu yıl ki eğitim öğretim haftasının temasını ‘15 Temmuz Şehitleri’ konusu olarak belirlemiştir. Bu anlamda okullarımızın tamamında bu hafta içerisinde bu konular işlenmektedir. Hepimizin en temel vurgusu eğitimdir. Büyük düşünür Yusuf Has Hacib 11. Yüzyılda yazdığı ve mutluluk bilgisi anlamına gelen Kutatgu Bilig adlı eserinde ‘İki türlü insana insan derler, birincisi öğreten, bir diğeri de öğreten’ ifadelerine yer vermiştir ve bu cümlelerle en önemli insanlık vasfının eğitim öğretim olduğunu vurgular. Ayrıca öğrenmenin belli bir zaman dilimiyle sınırlanmayacağını ve hayat boyu süreceğini de net bir biçimde ortaya koymaktadır. Bu anlamda kişiye yaşam boyu hizmet sunan bir süreç olup, toplumların ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimlerini doğrudan etkilemektedir. En pahalı yatırım insana yapılan yatırımdır. Onun içindir ki gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bütçelerinde en büyük payı eğitime ayırmaktadır. Dünyada bilgi ve teknoloji hızla değişmektedir. Bu durum en gelişmiş toplumları bile çağın getirdikleri yeniliklere ayak uydurmaya ve sürekli değişime zorlamaktadır. Bilgiye ulaşmak için modern teknolojiyle donatılmış kurumlara ihtiyaç vardır. Bu kurumlar okullarımızdır. Okullarımız sayesinde öğrencilerimiz bilim ve teknolojiye ulaşmış, edindiği bilgileri olumlu davranışa çevirmiş eve yaşamında karşılaştığı problemlerin çözümünde kullanabilen insanlar olmuşlardır. Eğitim kurumları arasında önemli bir yere sahip olan ilköğretim okulları bu bilgilerin temellerinin atıldığı kurumlardır. Okullarımızın amacı bilgi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen ve bunları insanlığın yararına kullanabilen dinamik, özgüvenli nesiller yetiştirmektir. Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır’ diye hitap ettiği değerli meslektaşlarım yeni nesilleri yetiştirme sorumluluğu çok büyük bir güvenin ifadesidir. Bu anlamda yeni nesilleri yetiştirecek sizlere yeni eğitim döneminde başarılar diliyor, öğrencilerimize ve sizlere sağlıklı ve başarılı bir dönem temenni ediyorum.” Şeklinde konuştu.

 “BİZİM ZAMANIMIZLA BU ZAMAN ARASINDA AĞRI DAĞI VAR”

Yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte kendi çocukluğunu hatırladığını ifade eden AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey de gerçekleştirdiği konuşmada “Çocuklarımızı bu şekilde görünce ilkokul yıllarıma geri döndüm. Ben ilkokul döneminde başka başka okullarda okumanın sıkıntısını yaşadım. Ailem Merkez Alçılı Köyü’nde olduğu için köyde de okudum. O dönemli şimdiyi kıyasladığınızda Ağrı dağı kadar fark görüyorsunuz. Şuan Kars’ta gördüğünüz bu okulda, sıcak yuvalarda aldığınız bu eğitimlerle o zamanki eğitim zorluklarını düşündüğünüze daha çok çalışmanız ve büyük başarılara ulaşmanız gerektiğini düşünüyorum. Benim okuduğum köy okulunda samimiyetimle söyleyeyim sıra yoktu, tezeklerin üzerine konulmuş iki tane tahta, birisi sıra birisi masa olmak kaydıyla eğitim görüyorduk. Her sabah okula giderken bir elimizde çantamız, bir diğer elimizde de tezek vardı. Her sabah yakıt için okula tezek götürüyorduk. Köyde evimiz okula biraz uzaktı ve onun içindir ki soğuk kış günlerinde okula giderken el parmaklarımız donardı. O dönemden kalma bir sıkıntı olan bu durum, hala ellerimin her kışın donduğunu hissederim. Sebebi de şudur ki ellerinizi bir kez dondurduğunuzda ömür boyu bir daha o ağrıdan, acıdan kurtulamıyorsunuz. Nereden nerelere geldik. Şimdi köydeki okullarımızda da kömürü, odunu, yakacağı ve hizmetlisi var. O dönemlerde birleştirilmiş sınıflarda eğitim gören bizler 65 öğrenci ile bir sınıfta eğitim almaya çalışıyorduk. Kars günümüzde Türkiye ortalamasının altında sınıf kapasitesiyle eğitim görüyor. Öğrenci başına düşen öğretmen sayısı Türkiye ortalamasında, sınıf başına düşen öğrenci ortalaması da Türkiye ortalamasında. Kars’ta sınıf mevcutlarımız 20 ila 30 aralığında. Çok ciddi mesafeler aldık, dün ile bugün arasındaki mesafe çok.“ vurgusu yaptı.

 “OKULUMUZU VATAN OLARAK GÖRMELİYİZ”

Millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde olmanın en büyük etken olduğunun altını çizen Beyribey, “Çocuklar, birbirimizi çok sevmemiz lazım. Babalarımızı, analarımızı, ailelerimizi, büyüklerimizi, arkadaşlarımızı çok sevmemiz lazım. Bir diğeri okulumuzu sevmemiz, sahip çıkmamız lazım. Okulumuza evimiz gibi sahip çıkmalı, okulumuzu vatanımız gibi görmeliyiz. Okulumuzu korusak bilesiniz ki vatanımızı da korumuş olacağız. Bayrağımıza saygılı olacağız ve asla aşağı indirmeyeceğiz. 15 Temmuz’u asla ve asla unutmayacağız. 15 Temmuz Türkiye’nin kuruluş tarihi gibi, ülkemizin yeniden kurtuluşudur.” hatırlatmasında bulundu.            

 “DİNİMİZİN İLK EMRİNE UYGUN YAŞAMALIYIZ”

‘Bizim dinimizin ilk emri ‘Oku’ olmuş’ ifadeleriyle konuşmasına başlayan Kars Valisi Rahmi Doğan da; “Bu emirle birlikte dolayısıyla bizler ümmet olarak, millet olarak eğitim ve öğretime çok önem vermemiz lazım. Şöyle bir etrafımızdaki ülkelere baktığımızda ki biz kendimizi Avrupa Birliği ile Amerika ile kıyaslıyoruz, oradaki eğitim öğretim seviyesiyle bizdeki eğitim öğretim seviyesini kıyaslayarak bir değerlendirme yapmaya çalışıyoruz. Çok şükür devletimiz alt yapı olarak tüm imkanları öğrencilerimize sağlıyor. Şu an itibariyle okullarımız donanımlı, öğretmenlerimiz donanımlı, birleştirilmiş sınıflarımız yok denecek kadar az. Öğrencilerimizin eğitim aldığı kitapları devlet olarak karşılıyoruz, bir kısmının yatılı olarak eğitimlerini görmelerini sağlıyoruz ve devlet olarak sizlerin en iyi şekilde eğitim görmesi için elimizden gelen tüm gayreti sarf ediyoruz. Bunun karşılığını da sizlerden devlet olarak, millet olarak bekliyoruz. Sizler de bunun karşılığını çok çalışarak, devlete millete faydalı bireyler olarak göstermelisiniz. Öğretmenlerinizin, okul idaresinin size vermiş olduğu programları en iyi şekilde uygulayarak başarılı bir eğitim dönemi geçirmenizi temenni ediyoruz. Bu işin en büyük emektarları siz öğretmenlerimize de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

 “15 TEMMUZ’U İYİ ANLATMALIYIZ”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı 15 Temmuz kitapçığının hafta boyunca öğrencilere ders olarak okutulacağına işaret eden Vali Doğan, “Hepimiz 15 Temmuz gecesi yaşananlara tanıklık ettik. 15 Temmuz’u çocuklarımıza, gençlerimize iyi anlatmamız lazım. Bu milletin kader çizgileri var. Bu kader çizgilerinden bir tanesi de 15 Temmuz’dur. Ülkemizin büyümesini hazmedemeyen, ülkemizi kargaşaya sürüklemek isteyen iç ve dış mihraklar oldu ama millet olarak, devlet olarak bunların hepsini püskürttük çok şükür. Dolayısıyla bu günü ve bu günün arkasındaki karanlık odakları gençlerimize iyi anlatmamız lazım. Gençlerimizi hiç kimseye tabi olmayan, kimsenin emrine girmeyen ve özgür düşünebilen, kendi iradesiyle, edinmiş olduğu bilgi ve beceriyle kendi kişiliğiyle yaşayabilen nesiller haline getirmemiz lazım ki bu tür olaylarla bir daha karşılaşmayalım. 3 bin 700 civarında öğretmenimiz, 68 bin öğretmenle, 607 okulumuz ve 3 bin 700 derslikte eğitim öğretime start verdik. Bu anlamda tüm eğitim camiasına ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, herkese başarılar diliyorum.” cümlelerini kullandı.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI – UĞUR AYDIN

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 6436 Defa Okundu

YORUMLAR

Eğitim Kategorisine Ait Diğer Haberler

Okuma Alışkanlığımızı Yitirdik KAKÜV’de Eğitim Öğretim Heyecanı başladı Kağızman Fen Lisesi Hazır Yeni Öğrencilerini Bekliyor Kafkas Üniversitesi’nden Öğretmen Eğitimi için DörtKare projeleri LYS’ye girecekleri DİKKAT! Özel Çelik Başarı’da mezuniyet heyecanı KAKÜV’de mezuniyet heyecanı Digor’da Tek Odalı Evden Türkiye İkinciliğine Açılan Pencere Digor’un TEOG Şampiyonlarından Abdullah Yakışır’ın eğitim aşkı Digor’un TEOG Şampiyonu Ziya Gökalp Ortaokulu Dönem Sonunu Sosyal Etkinliklerle Tamamlıyor Öğretmen ve Öğrencilerden Muallim Klibi

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır