KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Çelik Başarı’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı
Anasayfaya Dön Tüm Eğitim Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çelik Başarı’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı
2016-10-28 - 15:48
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Çelik Başarı’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı

KAFKAS HABER AJANSI – BEDİR ALTUNOK (ÖZEL)

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYINIZ

https://www.youtube.com/watch?v=tLNXX5fWeso&feature=youtu.be

Kars Özel Çelik Başarı İlkokulu Ortaokulu’nda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93. yıl dönümünü kutlama programı düzenlendi.

Bugün, yarınlarımızın mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ün bize cumhuriyeti armağan edişinin 93. yıldönümü. 29 Ekim bir doğum günüdür. Çağdaş bir ulusun doğum günü. Bir çağdaşlaşma projesinin, büyük bir atılımın başladığı gündür. Biz cumhuriyetle buluşuyor, onunla yaşıyoruz.

“Ey bizlere bugünü kazandıran şehitler

Ey hürriyet yolunda can veren Koçyiğitler

Ey kahraman Atatürk, sizlere minnettarız

Rahat rahat uyuyun nöbette bizler varız.”

Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar korumak ve savunmaktır.

“Nice kurbanlar verdik, vatana tarih boyu,

Kutsal emânet için, düşen cansın şehidim.

Bu toprağın bağrında, huzur içinde uyu!

Artık sen vatan oldun, vatan sensin şehidim.

Yağan yağmurda türkün, yellerde nefesin var.”

“Akın akın Mustafa Kemal yağıyordu Anadolu’ya

İlim yağıyordu, fen yağıyordu.

Nasırlaşmış eller kalem tutuyordu artık.

Medeniyete koşuyordu çıplak ayaklar,

Hürriyete koşuyordu…

Ve akın akın Mustafa Kemal yağıyordu Anadolu’ya.

Doğudan Akdeniz’e, Karadeniz’den Ege’ye

Coşuyordu Anadolu’m dadaştan efeye.

Simgedir 29 Ekim geçmişten geleceğe...

29 Ekim Cumhuriyettir...

29 Ekim özgürlüktür...

29 Ekim hürriyet...

29 Ekim medeniyet...

29 Ekim’de biz,

Mustafa Kemal’le birlikteyiz.”

“Yurdumuzu çiğnetmeyiz yabana.

Canımız kurbandır cennet vatana.

Hürriyet uğruna, bayrak uğruna

Savaşırken ecele giden milletiz!”

“Dalgalansın her tarafta şanlı Türk'ün bayrağı.

Korumaktır ve yüceltmek azmimiz bu toprağı !

Bu vatan hiç sensiz olmaz, ey güzel cumhuriyet,

Milletim öyle demiştir; ya ölüm, ya hürriyet !”

“Bu vatan toprağın kara bağrında

Sıra dağlar gibi duranlarındır.

Bir tarih boyunca onun uğrunda

Kendini tarihe verenlerindir.”

“Benim ölümlü vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat, Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar ayakta kalacak ve Türk ulusu güven ve mutluluğunu sağlayan ilkelere, uygarlık yolunda yürümeye devam edecektir.”

“Bugünkü hükümetimizin, devlet teşkilatımızın doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet ve hükümet teşkilatıdır ki onun adı Cumhuriyettir. Artık hükümet ile millet arasında geçmişteki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millet ve millet hükümettir. (1925)”

“Atatürk Diyor Ki: “Demokrasi ilkesinin en yeni ve akılcı uygulamasını sağlayan hükümet biçimi cumhuriyettir.”

“Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir. (1924)”

AYRIBAŞ: “BİZ ÖĞRETMENLER ELİMİZDEN GELDİĞİNCE BU YOLDA SİZLERİ IŞIK OLMAYA ÇALIŞIYORUZ.”

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçen tüm şehit ve gazilerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ardından da gür bir sesle İstiklal Marşı okundu.

Ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşmaya geçildi. Konuşmayı Özel Çelik Başarı İlkokulu Ortaokulu Müdürü Hikmet Ayrıbaş yaptı. Ayrıbaş, “Bugün burada Cumhuriyetimizin 93.yılını kutlamak için bulunmaktayız. Atatürk’ün de belirttiği gibi; siz gençler cumhuriyeti hep bir adım ileri götürmeye çalışan umut çiçeklerisiniz. Bu yolda attığımız her adım, bu özgürlük yoluna baş koymuş bütün atalarınızı özellikle şehitlerimizi mutlu edecek ve onlara huzur verecektir.” dedi.

Müdür Ayrıbaş daha sonra, “Yıllarca devam eden savaşalar sonucu Atatürk, kurmayları ve bu ülke için canını esirgemeyen analarımız babalarımız bizlere bu toprağı emanet etmişlerdir. Bu mirası bırakmakla kalmayıp cumhuriyet ve demokrasi kelimelerine anlam yükleyip bizlerin de geliştirip devam ettirmesi için miras bırakmışlardır. Biz öğretmenler elimizden geldiğince bu yolda sizleri ışık olmaya çalışırken siz gençlerin de bunca savaşın ve arkasından bırakılan mirasların önemini kavrayıp ülkenin geleceğinde önemli roller oynamanız gerekmektedir. Oynayacağınız bu önemli roller cumhuriyet için, ülke için atacağımız en küçük adımı bile kapsamaktadır. Unutmayın ki büyük başarılara ulaşmak için küçük basamakları sabırla tırmanmak gerekir.  Ve milletçe çağdaş medeniyetler seviyesinde ilim ve irfanın sarsılmaz köleleri olmamak içinde bu küçük basamakları hep beraber tırmanmak gerekir.” ifadelerine yer verdi.

Ayrıbaş konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Birçok milletin gıpta ile baktığı ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, bizlere cumhuriyet kelimesinin fikriyatının önemle aşılamaya çalışmış ve bunu milletçe korumamızı bizlerden beklemiştir. Bu yolda özellikle  siz gençlere büyük işler düşmektedir. Sonuç olarak Atatürk bunu sizlere muhteşem bir sözle aktarmıştır: “Ey Türk İstikbalinin Evladı!  İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk İstiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!”

ANI

6/A sınıfı öğrencilerinden Eylül Çelik ise Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamış olduğu güzel bir anısını katılımcılarla paylaştı. ANI: “Çocukların bayramında Atatürk’ün çocuklarla ilgili anılarından birisine yer vermek istedik. Anıya ; Yarının kahramanlarından olduğu gibi, 80′lerden kalan , eşimin “bu kitabın kendisi tarih” diyerek espri yaptığı Avni Altıner’in Her Yönüyle Atatürk kitabından ulaştık. “”" Mustafa Kemal’in ilk Cumhur reisliğine seçildiği sıraydı. Bir sabah Çankaya sırtlarında arkadaşlarıyla gezmeye çıkmıştı. Gazi yanına sokulan bir çocuğu yakaladı. Çelik bakışlarıyla alemi büyüleyen gözlerini onun yüzüne dikip gülümseyerek sordu; -Adın ne senin bakayım? - Cemil - Çankaya’da mı oturuyorsun? - Yok. Ayrancı’da -Mektebe gidiyor musun? Çocuk başını öne doğru hızla eğdi -E… Ne okuyorsun mektepte? -Her bir şey okuyoruz. -Peki ben kimim Cemil? Çocuk zeki bakışlarını Ata’nın üzerinde gezdirdi: -Sen Gazi Paşasın. Ata gülümsedi. - Olmadı . Cemil ben senin Gazi Paşa değilim. Beni benzettin sen. - Yok benzetmedim iyi biliyorum, sen Gazi Paşasın. -Nereden biliyorsun? Çocuk kendinden emin bir tavırla. -Çünkü, dedi sana hiç kimse benzemez… Çelik gözler bulutlandı. O eşşiz kafanın içinden kimbilir ne düşünceler geçti o anda: Büyüdüğü zaman ne olacağını konuştular sonrasında. Sonra O’nu oyuna iade edip yoluna devam ederken yanındakilere döndü: - Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak dedi.”

BAYRAKLAR MİNİK ELLERDE DALGALANDI

Sosyal Bilgiler öğretmenlerinden Esra Değeri’nin, günün anlam ve önemini belirten konuşmasından sonra okulun 4/A sınıfı öğrencilerinden Can Denizyokuş, “29 Ekim” isimli şiirini okudu. 4/B sınıfı öğrencilerinden Ayşe Şuekinci de “Cumhuriyet” adlı şiiriyle kürsüye çıktı. 3/A sınıfı öğrencilerinden Ekinnaz Bekinkaya “Cumhuriyet”, 2/A sınıfı öğrencilerinden Nehir Öztürk “Cumhuriyet”, 3/B sınıfı öğrencilerinden Evin Özçağin “29 Ekim” şiirlerini okudular.

Okul öğrencilerinin hazırlamış olduğu koro ve oratoryo gösterisiyle birlikte Cumhuriyetimizin güzelliğini anlatarak taçlandıracak olan özlü sözlerin okunmasıyla program sona erdi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI – BEDİR ALTUNOK (ÖZEL)

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 11049 Defa Okundu

YORUMLAR

Eğitim Kategorisine Ait Diğer Haberler

Okuma Alışkanlığımızı Yitirdik KAKÜV’de Eğitim Öğretim Heyecanı başladı Kağızman Fen Lisesi Hazır Yeni Öğrencilerini Bekliyor Kafkas Üniversitesi’nden Öğretmen Eğitimi için DörtKare projeleri LYS’ye girecekleri DİKKAT! Özel Çelik Başarı’da mezuniyet heyecanı KAKÜV’de mezuniyet heyecanı Digor’da Tek Odalı Evden Türkiye İkinciliğine Açılan Pencere Digor’un TEOG Şampiyonlarından Abdullah Yakışır’ın eğitim aşkı Digor’un TEOG Şampiyonu Ziya Gökalp Ortaokulu Dönem Sonunu Sosyal Etkinliklerle Tamamlıyor Öğretmen ve Öğrencilerden Muallim Klibi

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır