KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Digor’da Tek Odalı Evden Türkiye İkinciliğine Açılan Pencere
Anasayfaya Dön Tüm Eğitim Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Digor’da Tek Odalı Evden Türkiye İkinciliğine Açılan Pencere
2017-06-08 - 13:36
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Digor’da Tek Odalı Evden Türkiye İkinciliğine Açılan Pencere

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Kars’ın Digor ilçesine bağlı Alem Köyü’nde 7 nüfuslu ailenin kendilerine bile ait olmayan tek odalı evinde yaşayan Türk Telekom YBO öğrencisi Abdullah Yakışır’ın zorluklar içinden çıkan başarı öyküsü göğüsleri kabarttı.

Baba Zekeriya Yakışır ilkokul mezunu. Eşi Hüriye ilkokulu bile bitiremedi. Kendilerine ait evleri bile yoktur. Köy okulunda İŞKUR işçisi olarak çalışıyor, ayda 1480 TL maaş alıyor. 2 adet ineği, 15 adet de koyunu var. 7 nüfuslu ailenin en büyüğü Abdullah Yakışır. TEOG sınavında 119 soruyu yaparak Türkiye ikincileri arasına girdi. Baba Zekeriya Yakışır kendi okumadı ama çocuklarını okutmak için adeta evde öğretmenlik yaptı. Hem de kendisine ait olmayan tek odalı evde. Çocukları okumayı sevsinler diye akşamları evde eline kitap alıp okudu. Çocuklarının babalarından gördüğü kitap okuma alışkanlığı onları da okumaya sevk etti. Anne ve baba tüm fedakarlıkları gösterdiler ve yokluk içinde eğitim varlığını çocuklarına aşıladılar.

Çocukları Abdullah (14), Kemal (12), Özlem (10), Eylem (8) ve Havva (3) babalarından gördükleri ilgi ve alakayla büyüdüler. Yokluk içinde eğitim gibi bir varlığı hep taşıdılar. Abdullah Yakışır  ayda bir köyüne gelebildi ve köyde de hayvanları otlattı, tezek kesti, babasına yardım etti. Tek hayali okumak ve iyi yerlere gelip ailesine sahip çıkıp bu sıkıntılardan kurtarmak.

TEK İSTEĞİ BİLGİSAYAR

Azmini elden bırakmayan Abdullah Yakışır. Gecesini-gündüzüne katarak okudu. 3 yıldır içinde yaşattığı bilgisayar özlemini babasına söyledi ama babanın geliri dar olduğu için bilgisayar almaya yetmedi. Abdullah sonunda Ankara’da düzenlenen 15 Temmuz Şehitleri konulu şiir yarışmasına katıldı. Buradan derece alarak kazancıyla bilgisayar almayı arzuluyor.

Abdullah Yakışır şunları söyledi:

“Yurtta çok çalıştım. Hedefim vardı tabi. Bunun için de çok emek gösterdim. Kaymakam beyimiz öğretmenlerimiz çok yardım ettiler. Bu konuda hedefime ulaşmak için onlarda destek oldular. Hedefim aslında 120’de 120 yapmaktı ama dikkat eksikliğinden olmadı. İleri de doktor olmak istiyorum. Köyde çok zorluklar çekiyoruz. Evimiz de gördüğünüz gibi. Köye döndüğüm zaman hayvanların peşine gidiyordum bu yüzden de çok ders çalışamıyordum. Evde okuldaki gibi çalışamıyordum. Çanka hayvan sıkıntısı vardı evde zaten bir oda. Yurtta kaldığım için ayda bir eve geliyordum.  Evimiz de işte gördüğünüz gibi 7 kişilik bir aileyiz ve hepimiz bir odada kalıyoruz. Doktor olup ailemin durumunu iyileştirmek istiyorum. Zaten bu zor şartları da görüyorum bizzat içindeyim. Amacım doktor olup ailemi bu durumlardan kurtarmak. İşte bende bunun için çalışıyorum. Aslında kaç yıldır babama bilgisayar almasını diyorum o da alamıyor. Çalışıyor ama alamıyor çünkü maaşı yetmiyor. Bende almak istiyordum. Ben derslerime daha iyi çalışabilmek için bir bilgisayarımın olmasını istiyordum. Bilgisayar hem de eğitime yardım edecekti. Bende bir yarışmaya katıldım. 15 Temmuz şiir yarışmasına girdim ve derece yaptım. Galibe oradan alacağım gelirle bilgisayar alırım. Türkiye de derece olmak çok güzel bir duygu. Aslında bu zorluklar içinden çıkıp güzel bir sonuç almak benim için gurur verici. Ailemde çok sevindi bende kendimi şu an çok iyi hissediyorum. Çok iyi netler yapmak ve emeklerinin karşılığını almak çok güzel bir duygu. Benim hedeflerime ulaşmamda emek gösteren öğretmenlerime teşekkür etmek istiyorum. Olar benim isteğimi yerine getirmek için hedeflerime ulaşmam için çok emek gösterdiler. Onların büyük desteği oldu ve öğretmenlerime teşekkür etmek istiyorum. Kaymakam beye, ilçe milli eğitim müdürüme ve okul müdürüme de teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

“TEK İSTEĞİM KENDİME AİT BİR EV”

Sevinç gözyaşlarına hakim olamayan ilkokul mezunu baba Zekeriya Yakışır da, “Oğlumun başarısı gurur verici bir şey. Çok duygulandım. Şu anda sevinçten ne diyeceğimi bilemiyorum. Bana öğretmeni ilk haberi verdi çok gururlandım. Kendim köyde ilkokulda İŞKUR işçisi olarak çalışıyorum. Herkesin böyle bir çocuğu olmasını isterdim. Çocuğum çok başarılı ve çalışkan. Şiir yarışmasına da katıldı. Benden bilgisayar istedi  ama alamıyordum ve bu da beni çok üzüyordu. 3 senedir hep bilgisayar istiyordu. Ben ayda 1480 TL alıyorum bütün gelirim de bu. İki tane ineğim, 15 tane de koyunum  var. Bunlarda idare ediyoruz. Ev benim değil, geçici olarak bu evde ikamet ediyorum. Tek isteğim bir evimin olması. Çocuklarımın bize ait evde iyi ortamlarda okumalarını istiyorum. Zaten tek odalı bir ev 7 kişilik bir aileyiz. Orada hepimiz beraber yatıp kalkıyoruz. Diğer çocuklarım da küçük onlarda okuyorlar. Bir öğretmen okulda ne kadar önem gösterirse göstersin bir evde anne baba da çocukların eğitimine bir o kadar önem vermelidir. Ben bu zor koşullarda çocuklarıma bin nevi öğretmenlik yaptım. Kendimi onların eğitimine adadım. Bu tek odalı evde öğretmenlik yapıyordum. Bazen kendi kendime elime kitap alıp okuyordum çocuklar bakıp görüp okusun diye. Kendim ilkokul mezunuyum. Ben o zamanlar okumak istemiyordum ta ki çocuklarım olana kadar. Çocuklarım okula gittiğinde aklım başıma geldi ve hep kinde ‘niye ben okumadım’ diye sorup durdum. Hep kitap okudum, çocuklarımın okumalarına yardımcı oldum onlar okusun diye. Ve benim çocuğum da bu başarıyı gösterdi. “ dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 519 Defa Okundu

YORUMLAR

Eğitim Kategorisine Ait Diğer Haberler

Okuma Alışkanlığımızı Yitirdik KAKÜV’de Eğitim Öğretim Heyecanı başladı Kağızman Fen Lisesi Hazır Yeni Öğrencilerini Bekliyor Kafkas Üniversitesi’nden Öğretmen Eğitimi için DörtKare projeleri LYS’ye girecekleri DİKKAT! Özel Çelik Başarı’da mezuniyet heyecanı KAKÜV’de mezuniyet heyecanı Digor’da Tek Odalı Evden Türkiye İkinciliğine Açılan Pencere Digor’un TEOG Şampiyonlarından Abdullah Yakışır’ın eğitim aşkı Digor’un TEOG Şampiyonu Ziya Gökalp Ortaokulu Dönem Sonunu Sosyal Etkinliklerle Tamamlıyor Öğretmen ve Öğrencilerden Muallim Klibi

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır