KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kafkas Üniversitesi’nden Öğretmen Eğitimi için DörtKare projeleri
Anasayfaya Dön Tüm Eğitim Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kafkas Üniversitesi’nden Öğretmen Eğitimi için DörtKare projeleri
2017-07-04 - 20:33
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Kafkas Üniversitesi’nden Öğretmen Eğitimi için DörtKare projeleri

KAFKAS HABER AJANSI / ALPER YILDIRIM

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Fakültesi Temel Eğitim ve Sınıf Öğretmenliği bölümü  öğrencileri, öğretmen eğitimine yeni bir soluk getirmek amacıyla DörtKare isimli bir projeyi hayata geçirmeyi başardı.

Projenin yürütücüsü Kafkas Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd.Doç. Dr. M. Şahin Bülbül,gazeteciler yaptığı açıklamada,bu projenin temel amacının öğretmen adaylarının mesleki gelişimini yine öğretmen adaylarının gayretleriyle ders dışı faaliyetlerle tamamlamak olduğunu belirterek,bu amaç doğrultusunda yaklaşık 20 alt proje tasarlanarak koordinasyonlu biçimde tamamlandığını söyledi.

Bu projenin öğretmen adaylarının kendi kendilerini eğitme projesi olduğunu belirten Bülbül," Öğretmen yetiştirme politikalarının süreç içinde değişiklikler gösterebileceğini ancak çağın ilerisinde öğretmen yetiştirmenin ilkelerinin belli olduğunu ve DörtKare projesi bu ilkeler doğrultusunda oluşturulmuştur.Tüm eğitim fakülteleri, öğretmen adaylarının gelişimini destekleyecek bu tür tamamlayıcı ve bütüncül projeleri teşvik etmelidir, çünkü sadece ders almak öğretmenlik mesleğinin gereklerini tam olarak sağlamamaktadır."diye konuştu.

DörtKare projesinin öncelikle öğretmen adaylarının yeterliliklerini belirlemekte ve bu yeterlilikleri arttırmanın ve yaygınlaştırmanın yollarını aramak olduğunu vurgulayan Bülbül," Örneğin alt projelerden birisi olan ‘Kaçak Ders’ hafta içi akşam saatlerinde gitar, bağlama çalabilen Fransızca, Rusça, İşaret Dili konuşabilen, Kaligrafi, Karakalem becerisi olan öğretmen adaylarından arkadaşlarını eğitmeleri istenmiştir. Süreç sonunda enstrüman kullanma, yabancı dil öğrenme ve sanatsal konularda öğrencilerde gelişmeler gözlenmiştir. Bilgisayar konusunda iyi olan bir öğretmen adayı haftada iki saat bu alt projeye katılarak birçok arkadaşının bilgisayar ile olan sorunların çözüm yollarını göstermiştir."dedi.

Atanamayan öğretmenler, nitelikli öğretmen yetiştirme sorunları ve öğretmen yetiştiren kurumlar arasındaki uygulama farklılıkları öğretmen yetiştirme politikalarının tartışılmasına neden olduğunu ifade eden Bülbül,şöyle devam etti:

"Öğretmen adaylarının ihtiyaç duydukları mesleki bilgi ve beceriler, mevcut sorunları tanımanın ötesinde birden fazla çözüm üretebilecek ve aralarından uygun olanı isabetli tercih edebilecek nitelikte olmalıdır. Köy okulu görmeden, farklı zeka oyunlarını tanımadan, paylaşmadan, tartışmadan, uzlaşmadan ve yarışmadan alınacak bir diploma atanma şartlarını sağlamak için yeterli olabilir ancak nitelikli öğretmen olmak için yeterli değildir."

DörtKare projeleri; Öğretmen adaylarının hayallerini toplamak, Zeka oyunlarını tanıtıp yarışmalar düzenlemek, Öğrenci sempozyumu düzenlemek, şiir dinletisi, tiyatro ve turnuvalar düzenlemek, bazı kitap ve filmleri değiştirerek kullanmak, yiyeceklerini paylaşmak, öğrencilerle mektuplaşmak, sokakları ve sınıfları canlandırmak, toplantılar ve geziler düzenlemek diye sıralanabilir.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI – ALPER YILDIRIMKHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 2405 Defa Okundu

YORUMLAR

Eğitim Kategorisine Ait Diğer Haberler

Okuma Alışkanlığımızı Yitirdik KAKÜV’de Eğitim Öğretim Heyecanı başladı Kağızman Fen Lisesi Hazır Yeni Öğrencilerini Bekliyor Kafkas Üniversitesi’nden Öğretmen Eğitimi için DörtKare projeleri LYS’ye girecekleri DİKKAT! Özel Çelik Başarı’da mezuniyet heyecanı KAKÜV’de mezuniyet heyecanı Digor’da Tek Odalı Evden Türkiye İkinciliğine Açılan Pencere Digor’un TEOG Şampiyonlarından Abdullah Yakışır’ın eğitim aşkı Digor’un TEOG Şampiyonu Ziya Gökalp Ortaokulu Dönem Sonunu Sosyal Etkinliklerle Tamamlıyor Öğretmen ve Öğrencilerden Muallim Klibi

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır