KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

GÜNEŞİN İLK DOĞDUĞU ŞEHİR

  Engin YAMEN

          enginyamen@hotmail.com
         GÜNEŞİN İLK DOĞDUĞU ŞEHİR

 Güneşin İlk Doğduğu Şehir

Araştırmacı-Yazar Engin Yamen’in “Güneşin İlk Doğduğu Şehir” yazısı:

Ah Kars! Sen ne acılar çektin de asla hissettirmedin. Tıpkı bir baba gibi. Evladı ne kadar hata yaparsa yapsın taş bastın bağrına, biriktirdin bütün dertlerini içine, doldurdun yükünü yüreğine… Yine de asla şikayet etmedin, pes etmedin, durmadın dinlenmedin. Siper oldun vatana, kale oldun millete. Düşmanlar zelil olsun, millet sürur bulsun diye… Devlet-i ebed müddet için esarete bile razı oldun. Ama mücadeleden vazgeçmedin, vazgeçme de…

Kars! Anadolu Türk tarihinde ilkleri yaşatan şehir…

Adını M.Ö. 130-127 yıllarında Kafkas dağlarının kuzeyinden ve Dağıstan’dan gelerek buralara yerleşmiş olan Karsaklardan aldığı söylenen, böyle olunca da Türkiye’deki en eski Türkçe il adını taşıma unvanına, yani bir ilke sahip olan şehir…

Selçuklu Türklerine Anadolu kapılarını ilk defa açan şehir…

Anadolu’ya Türkler tarafından yaptırılmış ilk Camiye ev sahipliği yapan şehir…

Milli Mücadele’de kazanılan ilk cephe olması sebebiyle bize bir ilki yaşatan şehir…

Anadolu Türkünün ilk Cumhuriyet kurduğu şehir… Ve bu Cumhuriyet’in resmi dilinin “Türkçe” olduğunu Anayasasına koymuş olan şehir… Hatta bu vesile ile ilk sivil Anayasayı yapmış olan şehir…

Kim bilir? Belki de 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ne ilham vermiş olan şehir…

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde olduğu gibi, dışında da milletimizin madden-manen yakın hissettiği, sahiplendiği, vatan gördüğü her karış toprak gibi aziz olan, bizim olan şehir…

İstanbul kadar, Van kadar, Selanik kadar, Üsküp kadar, Kerkük kadar, Gence kadar, Bişkek kadar bizim olan şehir…

Anadolu’nun Türkleşmesinde ve İslamlaşmasında büyük emekler vermiş Horasan erenlerinden şehit Ebul Hasan El Harakani Hazretlerini bağrında ebedi misafir eden şehir… O Harakani Hazretleri ki, kendisi Silsile-i Aliyye adı verilen büyük alim ve velilerin altıncısı olarak kabul edilmektedir. Dönemin hükümdarı Sultan Gazneli Mahmud onun sohbetinde bulunmuş, Mevlana kendisinden övgüyle söz etmiştir. O Harakani Hazretleri ki, Selçukluların Anadolu’ya girişini kolaylaştırmak için yola koyulmuş, bu kutlu yolda düşmanla savaşırken 1033 yılında Kars’ta şehit düşmüş ve inşallah Efendimize komşu olmuştur.

Kars’ta hangi ilkler yok ki? İlk defa “Gazi” unvanı alan şehir… Cennet ülkemizde güneşin ilk doğduğu şehir…

Çok eski çağlardan itibaren yerleşim merkezi olduğu anlaşılan Kars, Kur ve Aras nehirleri arasında kalan bir bölgeyi ifade etmektedir. Bizim de belirttiğimiz gibi adını her ne kadar Karsaklardan aldığı söylense de kim bilir belki de Kur Aras arasında kalan bölge ifadesini anlatmak için kullanılan bu iki kelimeden hareketle zamanla “Kars” ismini almış ta olabilir.

Yapılan araştırmalar Kars’ın M.Ö. 9000-8000 yıllarından itibaren var olduğunu, buralarda yaşamın hüküm sürdüğünü göstermektedir. Zaman içerisinde Urartuların, Hurilerin İskitlerin, Arsaklıların ve Sasanilerin hakimiyetinde bulunan şehir, Sasani, Bizans ve Araplar arasında savaş alanı olmuş ve kısa süreler için el değiştirmiş ise de 1064 yılının yine Türkler için zaferler ayı olan Ağustos ayında Sultan Alparslan tarafından fethedilerek ebedi Türk yurdu yapılmıştır. Bu tarihten itibaren zaman zaman çok sıkıntılar çekmiş olsa da bir defa yükselen bayrak bir daha inmemiş, ebediyete kadar Türk Milletinin vatanı olarak kalacağını ispatlamıştır.

Geçen zaman içerisinde yabancı ellere geçmiş olsa da Kars, bu ayrılıklara daha fazla dayanamamış ve milletimize daima kale olmuş, siper olmuş, ebedi yurt olmuştur. 1535 yılından itibaren Osmanlı topraklarına katılmış ve bundan böyle de bir iki küçük ayrılıktan başka namahrem eli değmemiştir.

Ülkemizin ve milletimizin bel kemiği olan ve en önemli sınırını gözü gibi koruyan ilklerin şehri Kars şüphesiz bu kutsal görevini ifa ederken çok çileler çekmiştir. Ancak her defasında zorluklara göğüs germesini bilmiş, asla Türk’e ebedi yurt olmaktan vazgeçmemiştir.

Gazidir Kars… Anadolu coğrafyasında ilk “Gazilik” unvanını alan şehirdir. Bilindiği gibi Ruslar 29 Eylül 1855’te Kars’a ilk ciddi saldırıyı gerçekleştirmiş ama Karslılar tarafından beklemedikleri bir direnişle karşılaşmışlardır. Kars halkı 50 binden fazla olan Rus ordusuna karşı yürekli bir mücadele vermiş ve Rusları geri püskürtmüştür. Bu iman dolu mücadeleye karşılık Sultan Abdülmecit’in Kars’a “Gazi” unvanı vermesiyle bu unvanı alan ilk şehir olma özelliğini kazanmıştır. Bugün Kars, bu unvanın geri verilmesini bir hak olarak görmekte ve bunun gerçekleşmesini beklemektedir.

Kars’ın mücadelesi burada son bulmamış, iştahı kabaran Rusların 93 Harbiyle Kars’a yaptığı saldırıya karşı kendisine yakışan direnişini bir defa daha göstermiştir. Ancak ne var ki, Osmanlı’nın savaşı kaybetmesi bu şanlı direnişi sonuçsuz bırakmış, şehir tarihin en acı ve karanlık günlerini yaşadığı 40 yıllık bir esarete mahkum olmak zorunda kalmıştır. Bu direniş toplumun her kesiminde karşılık bulmuş, aşıkların dilinden mısralara dökülmüştür. Dönemin halk ozanı Şenlik Baba 93 Koçaklaması’nda Kars halkına hitaben şöyle haykırmaktadır:

Ehli İslam olan işitsin, bilsin

Can sağ iken yurt vermeniz düşmana.

İsterse Uruset ne ki var gelsin

Can sağ iken yurt vermeniz düşmana.

***

Asker olan bölük bölük bölünür

Sandınız mı Kars Kal’ası alınır.

Boz atlar üstünde kılıç çalınır

Can sağ iken yurt vermeniz düşmana.

***

Maalesef, Kars ve halkı büyük mücadele verdikleri, gözü gibi koruduklar bu vatan toprağını buradaki zafere rağmen bağırlarına taş basarak teslim etmişlerdir Ruslara. Ve işte tarihin en acı 40 yılını yaşamaya başlamıştır böylece Kars.

Bu kırk yıllık sürede binlerce Karslı vatan toprağının düşman çizmeleri altında kalmasına dayanamamış, evini, barkını, yurdunu terk etmiş, Türkiye’nin değişik bölgelerine göçmek zorunda kalmıştır. Bugün başta Tokat, Sivas, Çorum, Amasya, Yozgat, Kayseri olmak üzere onlarca ilimizde Kars’tan o tarihte göç ederek gelmiş vatandaşlarımızın yaşadıklarını bilmekteyiz.

Kalanlar tarihin en acı mezalimine maruz kalmışlar, binlerce masum Türk evladı Ermeni çetelerinin insafına terk edilmiş, onlar tarafından acımasız bir şekilde, hunharca ve işkence edilerek katledilmişlerdir. Hamile kadınların karınlarının yarılarak çocuklarının süngüye takılıp sözüm ona ibret olsun diye gezdirildiği, belgeleri ve o günün canlı şahitleri tarafından anlatılan olaylardır maalesef. Yalnızca Subatan katliamı Kars’ın ne acılar yaşadığını anlatmaya yeter de artar bile.

Ama Kars mücadeleden vazgeçmemiştir. Bir defa yükselen bayrağın bir daha asla inmeyeceğini yine ispatlamış, yine bir ilki başararak Milli Mücadele’nin ilk zaferini kazanmıştır.

Türk Milletine ait ama farklı coğrafyalardaki kültürlerin bir araya toplandığı, harmanlandığı ve kardeşçe, birlik-beraberlik içerisinde huzurla nasıl yaşanacağının adeta bir laboratuarı olan Güneşin ilk doğduğu ve sayamadığımız daha nice ilklerin yaşandığı Kars’tan selam, sevgi-saygı ve muhabbetle…

Not: Bu Makale, Akra Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin 5. Sayısında da yayımlanmıştır.

KAYNAKÇA

-www.karskulturturizm.gov.tr/TR,54854/tarihce.html

-www.kha.com.tr/guncel/1951-Kars%E2%80%99in-gazilik-Unvani-geri-verilmeli.html

-www.karsiad.org/hasan-harakani-kimdir

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 11329 Defa Okundu
2015-03-10

SON YAZILARI

Susuza Teklifler5 İki Belgede Cilavuz İki Belgede Cilavuz Kars’a Sesleniş Susuz’a Teklifler4 Susuz’a Teklifler1 Susuz’a Teklifler-3 Susuz’a Teklifler 2 Susuz’dan Beypazarı çıkarmak… Susuz MYO

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır