KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÇANAKKALE NEDİR?

  Engin YAMEN

          enginyamen@hotmail.com
         ÇANAKKALE NEDİR?

 Çanakkale nedir?

Kafkas Haber Ajansı ( KHA ) Yazarı Engin Yamen’in, “Çanakkale nedir?” yazısı:

Şu Boğaz Harbi nedir? Var mı dünyada eşi?

En kesif orduların yükleniyor dördü beşi.

O gün, bütün dünya ne kadar silahı, askeri varsa orada toplamıştı. Çanakkale’yi geçip İstanbul’u alacaklar, sonra da Türk Milleti’ni önce Avrupa’dan sonra da Anadolu’dan geldikleri yere, yani Orta Asya’ya göndereceklerdi.

Her şey hesaplanmıştı, bütün planlar yapılmıştı. Oysa unutulan bir şey vardı. Tarih, evet tarih. Tarihi unutmuşlardı. Türk’ün yenilmez gücünü unutmuşlardı. Unutmuşlardı da zamanın bütün teknik imkanlarını kullanmaya karar vermişlerdi.

Ama nafile…

Çanakkale Savaşlarında, teknoloji ve modern silahlar, Türk süngüsü karşısında yenik düşmüş, düşman milletler Türk’e hayran olmuş, cephedeki kahramanlık gösterileri kadar Türk Milleti’nin alicenaplığını da görmüşlerdi.

Dünya harp tarihinde, düşmanlarına insanca muamele yalnızca Çanakkale’de görülmüştür.

18 Mart 1915 sabahı müttefik donanması zaferinden emin olarak gruplar halinde Boğaz’da seyretmeye başlamış, Çanakkale Boğazı’na , birçok gemisine ve denizcisine ebedi mezar olacak sulara girmişti bir kere… Ancak kulakları sağır eden korkunç bir gürültü akıllarını başlarına getirmişti. Düşman zırhlıları birer birer denize gömülüyordu. Mehmetçiğin gönderdiği her top İngiliz’in suratına patlayan bir şamar; Fransız’ın başına inen bir yumruktu sanki. Mağrur düşman şu gerçeği bir daha öğrenmişti:

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ…

Çanakkale önlerine gelenler dünyanın yedi ikliminden toplanıp gelmişlerdi. Türk Milleti’ni yok etmek istiyorlardı. Fransızlar, İngilizler, İtalyanlar başta olmak üzere Kanada, Avustralya ve hatta Hindistan’dan bile askerler gelip toplanmışlardı. Sanki yer gök birbirine karışmıştı. Şehit düşen Mehmetçiklerimizin kanları düşmanın önüne adeta set çekmişti. Mehmetçikler şehit düşüyor, ancak vatan toprağını vermiyordu düşmana, düşürmüyordu bayrağını yere.

Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor,

Bir Hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor.

Çanakkale, Türk’ün yenilmezliğini ispatlamakla beraber, aynı zamanda daha sonra Milli Mücadele’yi başlatacak ve kendisine önderlik yapacak olan liderini de keşfetmişti.

Çanakkale Zaferi, bağımsızlığı, özgürlüğü ispatlayan tarihi bir belgedir. Bu zafer Türk Milleti’ne birlik olma, millet olma şuurunun önemini göstermiştir. Bu durumu gören Atatürk, özgürlük ve bağımsızlık savaşının örnek bir davranışını oluşturmuştur. Bu yüzden Kurtuluş Savaşımız, hiçbir sapma, hiçbir “Zaaf Eseri” göstermemiştir.

Çanakkale, Türk Milleti’nin yiğitliğini bir defa daha bütün dünyaya göstermiştir. Tarih, yiğitlik gösterenlerin tarihidir. Anadolu’nun işgal altında olduğu, milletimizin, en umutsuz günlerinde “Bu durumdan memleketin nasıl kurtarılması gerektiğini” soran devrin padişahına Mustafa Kemal’in verdiği cevap budur:

“Yiğitlik gösteriniz Efendimiz”

Mustafa Kemal ve diğer komutanlar Gelibolu Yarımadası’nda tarihin emsalsiz savunmasını yaparak, düşmanı kaçarcasına geri püskürtmüşlerdir. Türklüğün, yani bizlerin ilelebet yaşamasına imkan sağlamışlardır. Öyleyse güzel ülkemizin istikbali olan bizler bunun kıymetini iyi bilmeliyiz.

Atalarımızın şehit kanları üzerinde bulunduğumuzu, milletimizin geleceği için birlik ve beraberlik içersinde, tek yumruk halinde çok çalışmalıyız. Biz Çanakkale’de yüz binlerce yetişkin insanımızı şehit vermişiz. Onların yerini doldurmak zorundayız.

Çanakkale nedir? Çanakkale Destanı, imandan aldığımız ilhamla ebediyen var olma davasını söndürmek isteyenlere karşı Türk’ün asil bir şahlanışıdır. Çanakkale Batı’nın çirkin yüzü ile Türk’ün asil çehresidir.

Çanakkale Savaşları’nda ölümü hayattan daha çok seven insanlarla, hayatı ölümden daha çok seven insanlar karşı karşıya gelmişler; ölümü sevenler hayatı sevenleri mağlup etmişlerdir.

Ölümü seven ve seçen o güzel insanlar aslında ölmemişlerdir. Sadece şehit düşmüşlerdir. Ne mutlu onlara ki şehitlikle şereflenmişlerdir. İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, yukarıda da mısralarından örnekler verdiğimiz şiirinde diyor ki;

Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber,

Sana aguşunu açmış duruyor Peygamber.

Çanakkale Zaferi, hayat hakkımızın başımız dik ve vakur olarak doğrulanıp, kuvvetlendirildiği, artık “Dokunmayın bu aslana” denildiği, milletlerarası hakimiyet savaşlarının adeta sonu ve geleceğe ait, parlak kaderimize imkan verdiğimiz bir fermandır.

Çünkü Çanakkale ruhu Milli Mücadele ruhunun başlangıcıdır.

KAYNAKÇA:

1-Çanakkale Harbi/Abdulhaluk Çay. Erciyes, 17(197), Mayıs 1994, 1-6.ss.

2-Destanlaşan Çanakkale/Şakir Tarım. Gençlik, 6(61), 15 Mart-15 Nisan 1997, 24-25.ss.

3-Milli kişiliğin kazanılmasında tarih şuurunun önemi ve Çanakkale Zaferi/Ali Güler. Erciyes, 17(197), Mayıs 1994, 11-13.ss.

4-Bir kahramanın doğuşu, Çanakkale Savaşları ve sonuçları/Mustafa Safran. Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi, 10(30), Kasım 1994, 573-577.ss.

5-Çanakkale nedir? (18 Mart 1915-10 Ocak 1916)/Muhsin Bozkurt. Erciyes, 21(244), Nisan 1998, 1-2.ss.

Not: Bu makale; TÜRKAV Kamu Çalışanlarının Sesi, 1(2), Mart-Nisan 2001, 12-13.ss. sayısında da yayınlanmıştır.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 34828 Defa Okundu
2015-03-18

SON YAZILARI

Susuza Teklifler5 İki Belgede Cilavuz İki Belgede Cilavuz Kars’a Sesleniş Susuz’a Teklifler4 Susuz’a Teklifler1 Susuz’a Teklifler-3 Susuz’a Teklifler 2 Susuz’dan Beypazarı çıkarmak… Susuz MYO

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır