KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SUSUZ’A TEKLİFLER4

  Engin YAMEN

          enginyamen@hotmail.com
         SUSUZ’A TEKLİFLER4

Susuz’a Teklifler4


Susuz ilçemizin değişmesi, gelişmesi ve güzelleşmesi için kendimizce fikir üretmeye devam ediyoruz. Umarız bu fikirler insanımıza fayda getirecek hamlelerin başlamasına vesile olur.

Genelde Kars ilimizin de içerisinde bulunduğu Kuzeydoğu Anadolu coğrafyası bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Dolayısıyla bu zenginlik, özellikle hayvansal ürünlerin kalitesini artırmakta ve tanıtımı yapılmak kaydıyla aranan ürünler kategorisine girmektedir. Son yıllarda gerçekten özel teşebbüsler peynir ama özellikle de kaşar peyniri üretimi konusunda ciddi atılımlar yapmışlar ve coğrafi işaret de almak suretiyle bu konuda ciddi mesafeler almışlardır. Üretilen kaşarlar damak tadına gerçekten hitap etmekte ve kalitesinin her geçen gün arttığını görmek bizleri memnun etmektedir. Aynı şeyler hiç şüphesiz ülkemizde rakipsiz olan gravyer peyniri için de söylenebilir. Bütün bunlar bizleri ziyadesiyle memnun etmekle birlikte daha çok mesafe almamız gerektiği gerçeğini de önümüze koymaktadır. Kars ilimiz; kaşar ve gravyer dışında diğer geleneksel peynir türlerini de ülkemizin başka bölgelerinde yaşayan insanlarımızın damak zevklerine sunmanın yollarını bulmalıdır. Nasıl ki, Van otlu peyniri, Urfa peyniri, Erzincan tulumu, İzmir tulumu, Ezine peyniri gibi isimler oluşmuşsa Kars’ın adıyla anılan özgün bir peynir türü de olmalıdır. Kaşar peyniri her yerde yapılmakla beraber gravyer denince akla Kars ilimizin gelmesine karşılık bu peynir türü fiyatından dolayı çok geniş halk sofralarını maalesef donatamıyor. Şu halde öyle bir şey yapmalı ki, her sofraya konulabilecek ve herkesin arayıp sorduğu Kars’a ait geleneksel bir peynir türünü piyasaya sürmenin yolları aranmalıdır.

Bir diğer taraftan ilimizde hatırı sayılır miktarda kaliteli bal üretimi yapılmakta ama maalesef bu konuda marka olma yolunda herhangi bir teşebbüs bulunmamaktadır. Yine bitki zenginliği ve arı ırkının özelliğinden kaynaklanan muhteşem Kars balı, bal konusundaki spekülasyonlar yüzünden bütün Türkiye’de olduğu gibi Kars’ta da hak ettiği mertebeye ulaşma konusunda sıkıntı çekmektedir. Halbuki, bu konuda ciddi bir kuruluş olsa ve gerçek bal konusunda marka olmak suretiyle garanti verme konusunda muhatap kabul edilmiş olsa biz inanıyoruz ki, bırakın Türkiye’yi ihracat konusunda da önemli bir yere kavuşacaktır.

Yukarıda zikrettiğimiz konular arasında Susuz ilçemiz, maalesef kaşar peyniri de dahil neredeyse ticari anlamda hiç üretim yapmamakta, kendi ürettiğini satmak isteyen köylü büyük ölçüde gurbetçilerle muhatap olmakta elindeki ürünlerin az bir kısmını da şehir esnafına devretmektedir. Muhakkak ki, köylümüz bundan para kazanmaktadır. Ancak bizim iddiamız iyi para kazanmanın yanında aynı zamanda marka olmak suretiyle hem tanıtım yapmak hem de kalıcı olmanın yollarına bakmaktır.

Bal üretimi konusu da bundan farklı değildir. Kaliteli bal üretimi için Susuz ilçemiz çok elverişli bir coğrafyaya sahiptir. Bizim de bizzat şahit olduğumuz onlarca aile geleneksel yöntemlerle gerçekten çok kaliteli bal üretmektedirler. Ancak karşılarında ürettikleri bu balın
kalitesini tescil edecek ve Pazar bulmasını sağlayacak ciddi bir kurum olmadığından üreticilerin tamamı yine ya gurbetçilere ya da şehirdeki esnafa devretmektedir.

Özellikle bal konusunda ciddi bir çalışma yapılmalı ve üreticimizin ürettiği balın kalitesini tescil edecek bir kurum ve marka olmalı. Üretici üreteceği balı elden çıkarma konusunda endişe duymamalı ve kaliteli bal üretme şartıyla ürününün tamamını elinden çıkaracak bir muhatabı olmalı. Böyle olunca üretici sayısı artacak ve ülkemizin diğer şehirlerindeki seçkin marketlerde halkımızın istifadesine sunulmuş olacaktır.

Niyet edelim ve bir yerden başlayalım. Neden “Cilavuz” bir marka olmasın?

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 65460 Defa Okundu
2016-08-31

SON YAZILARI

Susuza Teklifler5 İki Belgede Cilavuz İki Belgede Cilavuz Kars’a Sesleniş Susuz’a Teklifler4 Susuz’a Teklifler1 Susuz’a Teklifler-3 Susuz’a Teklifler 2 Susuz’dan Beypazarı çıkarmak… Susuz MYO

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır