KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KARS’A SESLENİŞ

  Engin YAMEN

          enginyamen@hotmail.com
         KARS’A SESLENİŞ

 Kars’a Sesleniş

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Engin Yamen’in “Kars’a Sesleniş” yazısı:

Ülke ve millet olarak maalesef ki, bir süreden beri çok zor günler geçirmekteyiz. Milletimizin iç ve dış düşmanları top yekun harekete geçmişler, ardı ardına milletimize saldırmakta ve beyhude olduğunu bile bile devletimizi zaafa düşürmeye çalışmaktadırlar. Türk Milleti bu durum karşısında serinkanlılığını korumakla beraber sabrının zorlandığını da çok iyi bilmektedir.

Millet olarak devlete olan güvenimiz bizi sabırlı olmaya mecbur kılmaktadır. Bu anlamda ilimiz Kars, yine örnek bir davranış göstermiş, devletine ve milletine bağlılığını her bakımdan ispatlamıştır. Buna karşılık Kars halkı ekonomik anlamda büyük sıkıntılarla karşı karşıyadır. Herhangi bir taşeron firmada asgari ücretle iş bulan gencimiz kendisini şanslı addetmekte, bulamayanlar her geçen gün umudunu tüketmektedir. Kısacası ülkemizin yığınla sorunlarının yanında Karsımızın da devasa sorunları vardır elbette… Ve dünya değiştikçe de olacaktır. Önemli olan bu sorunları gidermek için meşru yollardan çalışmaktır.

Mesela, Kağızman’ın sorunu ekonomiktir. Çalışan insanımızın nasıl kazandığını hepimiz görmekteyiz. Kağızmanlının tek sorunu kendi ekonomik değerlerini hayata geçirmek, ilçesinin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Genç neslinin iyi yetişmesi için elindeki imkanları kullanmak, olmayanları temin etmenin yollarına bakmaktır. Kağızmanlı eşsiz lezzetteki kayısısını, elmasını ve diğer değerlerini ekonomik verim alacak şekilde değerlendirmelidir.

Sarıkamış turizmde daha da ileriye gitmeli, Türkiye’nin adeta Davos’u olmanın yollarını aramalıdır. Kış turizminin yanında özellikle Türk Cumhuriyetleri ve bölge ülkeleriyle olan ilişkilerde yapılacak toplantı ve faaliyetlerin adeta merkezi olmanın imkanlarını zorlamalıdır. Bunun için yeterli alt yapısı vardır ve varsa eksiklikleri acilen giderilmelidir. Sarıkamışlı dikkatini bu yöne vermeli, enerjisini buraya harcamalıdır.

Selim tarım ve hayvancılıkta atmaya başladığı adımları daha da ileriye götürmeli, modern tekniklerle doğallığı buluşturacak imkanları zorlamalıdır.

Susuz özellikle arıcılık konusunda 1 numara olabilir. Türkiye’nin en kaliteli balı burada üretilebilir. Cilavuz Deresi’nin eşsiz bitki örtüsü bu iş için adeta biçilmiş kaftandır. Cumhuriyet döneminin önemli eğitim merkezlerinden biri olan Susuz, bu konudaki kalitesini de yeniden yakalamak suretiyle eğitimin merkezi durumuna dönüşebilir.

Digorlu kardeşlerimiz Selim gibi hayvancılıkta önemli merhaleler kat edebilir. Devletimizin verdiği teşviklerle de beraber akılcı yatırımlarla Digor kısa zamanda gelişmiş bir ilçe statüsü kazanabilir ve insanları müreffeh bir hayat yaşamaya başlarlar.

Akyaka, tarım konusunda oldukça elverişli bir arazi yapısına sahiptir. İklim şartlarına uygun her türlü tarımsal üretim yapılabileceği gibi hayvancılıkta da önemli yatırımları kaldıracak bir alt yapı Akyaka’da fazlasıyla mevcuttur.

Arpaçay çok geniş coğrafyasıyla halkına çok önemli fırsatlar sunmaktadır. Ovasından yaylasına tarım ve hayvancılıkta yöre halkını şaha kaldıracak hamlelere ev sahipliği yapabilir.

İlimiz Kars’ın kendisi bölgede bir ticaret ve kültür merkezine dönüşebilir. Bizim bütün Kars coğrafyasında buna imkan ve kudretimiz vardır. Kars’tan bütün ülkeye yayılacak bir lider marka çıkması hepimizin arzusudur. Bütün Türkiye’de tercih edilen Kars’a ait et, süt ve bal gibi hayvancılık ürünleri bir büyük marka ile bütün ülkeye hatta ihraç edilmek suretiyle yurt dışına yayılabilir.

İşte bu saydıklarımız veya aklımızın ulaşmadığı, ya da okuyanların “bu da neymiş, daha iyilerini yapabiliriz” diyenlerin düşündüğü nice güzel işler hayata geçirilebilir. Yeter ki, bizi birbirimize düşürmeye çalışanların oyunlarına gelmeyelim. Bizim yegane işimiz evlatlarımıza güzel bir yurt bırakmak olmalıdır, kardeşçe, birlik içerisinde…

Üzerimize vazife olan işimiz, hukuk içerisinde meşru yollarla çalışmak, evlatlarımızı iyi yetiştirmek, onları kendileri için olduğu kadar ülkesine, devletine ve milletine faydalı birer fert yapmanın yollarına bakmaktır. Çocuklarımızı, gençlerimizi kanun dışı, hukuk dışı yollardan koruyabilirsek acı çekmez hep birlikte mutlu oluruz. Unutmayalım ki, bizim kim olduğumuzdan ziyade ne yaptığımız önemlidir. Kars halkı bu güne kadar olduğu gibi bundan böyle de millete ve devlete düşmanlık edenlere fırsat vermeyecek, kardeşliğini korumasını bilecektir. İnsanımız seçilmiş veya atanmış sorumluluk taşıyanlardan onların ufkunu açmasını beklemektedir. Bütün bu idarecilerin halkımızın kendi yağlarıyla nasıl kavrulacakları, çarklarını nasıl döndürecekleri konusunda yol gösterici olmalarını, üniversite ve diğer ilgili kuruluşlar nezdinde neler yapılabileceği konusunda girişimler yapmalarını beklemekteyiz. Unutulmasın ki, insanoğlu yaşadığı her şeyde iz bırakır. Bıraktığımız izlerde arkamızdan güzel şeyler söylenirse ne mutlu bize.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4930 Defa Okundu
2016-12-19

SON YAZILARI

Susuza Teklifler5 İki Belgede Cilavuz İki Belgede Cilavuz Kars’a Sesleniş Susuz’a Teklifler4 Susuz’a Teklifler1 Susuz’a Teklifler-3 Susuz’a Teklifler 2 Susuz’dan Beypazarı çıkarmak… Susuz MYO

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır