KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

İKİ BELGEDE CİLAVUZ

  Engin YAMEN

          enginyamen@hotmail.com
         İKİ BELGEDE CİLAVUZ

 İki Belgede Cilavuz

KAFKAS HABER AJANSI

Twetter sayfasımızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfasımızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Kafkas Haber Ajansı Yazarı Engin Yamen’in ‘İki Belgede Cilavuz’ başlıklı yazısı:

Susuz ve Cilavuz ile ilgili araştırmalarımızdaki tespitlerimizin ileride daha geniş ve bilimsel araştırmalar yapacak olanlara bir nebze de olsa yardımcı olması bakımından faydalı olacağına inandığımız yazılarımıza devam ediyoruz.

Susuz’un eski adının Cilavuz olduğuna dair yaygın ama yanlış bir kanaat var. Şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki, Cilavuz Susuz’un eski adı değil bunların her ikisi de ayrı ayrı birer yerleşim birimidir. Bizim bunu daha önceki yazılarımızda ortaya koymuş olmamıza rağmen hala aynı yanlışın devam ettirildiğine üzülerek şahit oluyoruz maalesef.

Burada Susuz ile Cilavuz’un ayrı ayrı iki yerleşim yeri olduğuna dair birinden daha önce söz etmiş olmakla birlikte iki belgeden söz edeceğiz.

1251 (1835) senesi Ramazan ayında yapılan nüfus sayımı sonucu “Kars Eyaleti Kazalarından Zaruşad Sancağı Zükur Nüfusunun Ceride-i Muharreresi” (Kars Eyaleti Kazalarından Zaruşad Sancağı Erkekler Nüfusunun Kayıt Defteri) adlı Osmanlı dönemine ait belgeden anladığımıza göre Cilavuz’da toplam 48 hanede 164 erkek nüfus yaşamaktadır. Buna bir o kadar da kadın nüfus eklersek Cilavuz’un nüfusunun 1835 tarihi itibariyle 330-350 civarında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nüfusun tamamı Müslüman Türklerden oluşmaktadır. Zaten bölgede 1878-1921 arası Malakan yerleşimi dışında (O da Cilavuz’da değil Susuz’da olmak kaydıyla) gayri Müslim olmadığını daha önce belirtmiştik. Elimizdeki defterde erkek nüfusun tamamının isimleri de mevcut bulunmaktadır. Şu an itibariyle Cilavuz halkının 93 Harbi’nden sonra nereye gittikleri yönünde bir bilgiye sahip değiliz. Bununla ilgili yeni bir bilgi elde edersek bunu da elbette ki paylaşırız.

Köyün bulunduğu bölgede ayakta kalmış herhangi bir yapı olmadığından evlerin birileri tarafından yıkılmış olma ihtimali olduğu gibi yapı taşlarının başka bir alana taşınmış olma ihtimali de vardır. Yalnız bugünkü KKÖL’ne ait bağın bulunduğu bölgenin batısında avuç içi şeklinde çukur bir alanda daha önce yerleşim yeri olduğu belli olan bir yer mevcuttur. Tahminimize göre Cilavuz’un yerleşim yeri burasıdır ve burası bizim daha önce iddia ettiğimiz Çala-Oğuz/Çala-yı Oğuz (Oğuz Çökekliği) ismine de uygun bir yerdir.

Susuz’a gelince; Susuz bugünkü yerleşim birimine baktığımızda doğusunda Porsuklu, Aksu, Yaylacık, Kalecik ve Erdağı köylerine giden yolun üzerinde “Harabeler” diye adlandırılan arazi mevkiinde meskun iken 1251 (1835) tarihi itibariyle 27 hanede toplam 109 erkek nüfusa sahiptir. Tamamı aynen Cilavuz gibi Müslüman Türklerden oluşan nüfusa bir o kadar da kadın nüfus eklersek Susuz nüfusunun da yaklaşık olarak 200-230 kişi olduğunu söyleyebiliriz. O tarihte Susuz’un neredeyse iki katı büyüklüğünde olan Cilavuz bugün maalesef mevcut değildir. Kaza merkezinin bulunduğu yer mevki olarak Cilavuz’a ait olsa da yerleşim yeri farklıdır.

Bu konuda bir başka belgemizde de (Bu belgeden daha önceki Susuz mu, Cilavuz mu adlı yazımızda söz etmiştik= http://www.kha.com.tr/guncel/14065-Susuz-mu-Cilavuz-mu_.html.) 4 Mayıs 1933 tarih ve 9537 Sayılı, altında İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, Başbakan İsmet İnönü ve Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün imzalarının bulunduğu üçlü Kararname ile gelişme ve ilerlemeye daha elverişli olacağı değerlendirilerek İl Genel Meclisi’nin almış olduğu karar gereğince “Kars Vilayeti Merkez kazasına bağlı Susuz Nahiyesi merkezi aynı nahiye hududu dahilinde “Cilavuz” mevkiine nakledilmiştir” ifadesiyle Susuz ile Cilavuz’un ayrı ayrı yerleşim birimleri olduğu, iki köyün arasında yaklaşık 5-6 km. mesafe bulunduğu, Susuz’un yönetim merkezinin yukarıda zikredilen tarihte Cilavuz bölgesine nakledildiği görülmektedir.

Susuz halkı da aynen Cilavuz halkı gibi 93 harbi ile birlikte göç etmek zorunda kaldıkları ve muhtemelen, en azından bir kısmının Tokat ilimize yerleştikleri düşünülmektedir.

*Şu halde bugün Susuz’da ikamet edenlerin ataları Susuzlu olmamakla birlikte Susuz’un yerlisi diye tabir ettiğimiz kesimlerle civardaki köylerin buralarla ilgisi ya da en azından akrabalık ilişkileri olabileceğini göz önünde tutmakta fayda olacağını düşünmekteyiz.

*Tokat ili Sulusaray İlçesi Alanyurt Köyü’nden tanıştığım bir vatandaşımız “Dedelerinin Kars’ın Susuz Köyü’nden geldiklerini ancak ayrıntılı bilgiye sahip olmadığını” söylediğinde dikkatimizi çekmişti. Bu tahmini bunun üzerine yürütmekle beraber bunu kanıtlayacak bir belgemiz henüz mevcut değildir.

Kaynak:

 -Kars Eyaleti Kazalarından Zaruşad Sancağı Zükur Nüfusunun Ceride-i Muharreresi 1251

-http://www.kha.com.tr/guncel/14065-Susuz-mu-Cilavuz-mu_.html.)

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 24128 Defa Okundu
2017-01-28

SON YAZILARI

Susuza Teklifler5 İki Belgede Cilavuz İki Belgede Cilavuz Kars’a Sesleniş Susuz’a Teklifler4 Susuz’a Teklifler1 Susuz’a Teklifler-3 Susuz’a Teklifler 2 Susuz’dan Beypazarı çıkarmak… Susuz MYO

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır