KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

KULLANMA KILAVUZU

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         KULLANMA KILAVUZU

Kullanma kılavuzu

Kendini bilmez insanlar vardır ya hep bi şikayet edilen. Amaçsız yaşayan insan sandıklarımız. Beni kimse anlamaz diyen, hayata meydan okurum, hayat biliyor diyenler vs. Başkalarına değil, artık kendine bile sözü geçmiyor insanın.  Peki ya yaşadıklarını zannedenler. Şu fani ömrünü bir hiç uğruna feda edip, hayal peşinde koşarak zamanını yitirenler yok mu? Bay, bayan her şeyi bilenler. Hepsi tamam da şuna ne demeli o zaman! Dışarıdan baktığında özenirsin, onlar gibi olmak istersin. Sanırsın ki onlar gibi olduğunda her şey tamam olacak.  Hayır dostum konuşma çünkü onlar anlamazlar seni, sadece dinlerler. Onlar güzel bir şey gördüklerinde sadece bakıp geçer, hissetmezler. İyi şeyler duyduklarında içleri titremez, öylece duyduklarına inanırlar. Bilmezler seni ama tanırlar insanı. Hepsi kurallara uyarlar, uydukları kuralı bilmezler, uyumludurlar.

Hepsi aynı bilgisayara bağlı birer hoparlör gibi aynı şeyi farklı ağızlardan söylerler. Yediklerinde sadece karınları doyar, ne yediğinin tadını bilirler ne de ondan zevk alırlar. Aç insanların olduğunu bilir, sorsan açlık nedir bilmezler. Lafta her şeyi bilir, seni sustururlar. Sen konuşmak istemezsin ama susturmuşlar ya seni, sen artık konuşmamalısın dostum.

Eğer mümkün olsa doğdukları anda onlara hayatı yaşama kılavuzu hediye ederdim. Her aldığımız bir ürünün kılavuzu yok mu? Cep telefonu, bilgisayar, fırın, çamaşır makinesi vb. Kaçımız okuruz Allah aşkına o kılavuzları. Biz Türk milleti olarak karıştırarak öğrenmeyi severiz, bozunca anlarız bazı şeylerin sakıncalı olduğunu.

Anlayacağınız kılavuzla da doğsak fayda etmez bize. Biz yine kılavuza bakmadan yaşarız hayatı. Çükü bizim garanti belgemiz de yok ki beğenmeyince geri iade alsınlar, ya da bozulunca geri iade edilelim.

İşte insanın garanti belgesi ‘Ailesi’dir bence. Çünkü size aittir o ürün, siz yetiştirmiş, siz ona şekil vermişsinizdir. Daha çocukken bir komşunun çocuğuna zarar verseniz direkt ailenize gelirler, şikayet edilirsiniz. Okulda yaramazlık yapsanız müdür ailenizi çağırır yine onlara şikayet edilirsiniz. Size bir şey olsa yine sizi tedavi ettirmek onlara düşer. Bazen öper geçirir bazen de hastanede iyileşinceye kadar sizin yanınızda olur, başınızı beklerler. Ta ki biz garanti belgesi olana kadar hayatta, bizim garanti belgemiz onlardır aslında.

Demek ki bizim kullanma kılavuzuna ihtiyacımız yokmuş. Zaten kullanılmayan insan mı var hayatta. Kullanmayı bilen herkes bir şekilde kullanır sizi, ruhunuz bile duymaz sizin.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3730 Defa Okundu
2014-11-01

SON YAZILARI

Ötekileştirme! Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır